| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Odtajniona baza pytań na prawo jazdy jeszcze w tym tygodniu!

Odtajniona baza pytań na prawo jazdy jeszcze w tym tygodniu!

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zadeklarowało, że odtajni bazę pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Kiedy to zrobi? Co jest przyczyną takiej decyzji?

Odtajniona baza pytań na prawo jazdy

Poziom trudności teoretycznego egzaminu na prawo jazdy gwałtownie wzrósł po wprowadzeniu w lipcu 2014 roku nowej bazy pytań. Została ona rozszerzona z 300 do 3000 pozycji, ale co istotniejsze,  przestały być one jawne dla kursantów. W rezultacie wyraźnie spadł poziom zdawalności egzaminów teoretycznych na prawo jazdy – z ok. 70% do nawet 40% w niektórych WORD-ach.

Wysoki stopień trudności, a tym samym niski poziom zdawalności przyczynił się do znacznego ograniczenia liczby osób przystępujących do egzaminu. Niższa frekwencja na egzaminach, to także niższe wpływy dla WORD-ów z tytułu płatnego egzaminu. To prawdopodobnie właśnie ten argument przesądził o udostępnieniu bazy 3000 pytań do publicznej wiadomości.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiedziało, że najpóźniej do 19 maja 2015 roku opublikuje na swojej stronie internetowej bazę 3000 pytań na prawo jazdy. Ma to pomóc osobom przystępującym do egzaminu na pozytywne jego zaliczenie. Jak się okazuje, nie wszyscy są z tego pomysłu usatysfakcjonowani.

Okazuje się bowiem, że odtajnienie wszystkich pytań z bazy może nie przełożyć się na znaczącą poprawę wyników egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Liczba pytań jest bowiem tak obszerna, że jej zapamiętanie będzie niezwykle trudne. Zapewne lepszym i łatwiejszym sposobem będzie po prostu opanowanie materiału naukowego, przyswojenie najważniejszych zasad ruchu drogowego i wyuczenie się na pamięć najbardziej kontrowersyjnych pytań i ich odpowiedzi. W ruchu drogowym obowiązują bowiem dość logiczne zasady, dzięki czemu nie ma konieczności pamięciowego opanowywania całego materiału.

Obecnie aby zdań egzamin na prawo jazdy należy zdobyć przynajmniej 68 z 74 punktów, odpowiadając na 32 pytania. Dopiero po zaliczeniu części teoretycznej kursant może podejść do egzaminu praktycznego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »