reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Ujednolicone testy na prawo jazdy

Ujednolicone testy na prawo jazdy

Od 2014 roku ma obowiązywać ujednolicona baza pytań wchodzących w skład testu teoretycznego na prawo jazdy. Oprócz tego usprawniony ma zostać proces wydawania uprawnień i dokumentów w tym zakresie.

W styczniu 2013 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. Zmiany dotyczyły m.in. testów teoretycznych z zakresu ruchu drogowego. Szybko okazało się, że są one bardzo zróżnicowane pod kątem trudności. Co więcej kursanci nie mają dostępu do pytań, a te są czasem po prostu absurdalne.

Dwie bazy pytań

System dla WORD-ów przygotowywały dwie firmy: Instytut Transportu Samochodowego (ITS) i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), lecz wyłącznie ta ostatnia wytwarza prawa jazdy i ma dostęp do systemu teleinformatycznego starostw. Gdy przepisy zostały zmienione PWPW podpisała umowy tylko z niektórymi WORD-ami. W rezultacie pozostała część ośrodków nie ma dostępu do systemu w starostwach, bo wybrały system egzaminowania przygotowany przez ITS. Problem polega na tym, że systemy te nie są ze sobą kompatybilne.

Zobacz też: Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Odbierzesz je za 6 lat!

Według rzecznika PWPW do 23 września powstanie konsorcjum ITS i PWPW, które w całym kraju obsłuży proces egzaminowania kierowców w oparciu o system teleinformatyczny PWPW oraz bazę pytań ujednoliconą przez ITS i zweryfikowaną przez ekspertów MTBiGM. Do 6 września harmonogram ma zostać przekazany Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz MTBiGM.

Nowe testy na prawo jazdy

Przypomnijmy, że od 19 stycznia 2013 roku egzamin teoretyczny odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ośrodka egzaminowania. Pytania składają się ze scenariuszy, wizualizacji i opisów. Każdy test zawiera 32 pytania. Za każdą dobrą odpowiedź otrzymuje się od 1 do 3 punktów, w zależności od poziomu znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pierwsza część testu to pytania z wiedzy podstawowej- jest ich 20, kolejne 12 to pytania z wiedzy specjalistycznej w zakresie zdawanej kategorii prawa jazdy. Kandydat na kierowcę musi wskazać, przy użyciu urządzenia egzaminacyjnego, jedną prawidłową odpowiedź. W pierwszych 20 pytaniach jest to odpowiedź TAK lub NIE, w pozostałych 12  A,B lub C.

Suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 74, a wynik pozytywny uzyskuje się w przypadku zebrania co najmniej 68 punktów.

Zobacz też: Nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy 2013 r.

Jak pokazują statystyki zdawalność nowego egzaminu jest bardo niska. Co więcej nawet niektórzy dyrektorzy WORD nie są w stanie go pozytywnie zaliczyć, co dodatkowo zwiększa kontrowersje wokół zmian w zdobywaniu prawa jazda.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama