| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Ujednolicone testy na prawo jazdy

Ujednolicone testy na prawo jazdy

Od 2014 roku ma obowiązywać ujednolicona baza pytań wchodzących w skład testu teoretycznego na prawo jazdy. Oprócz tego usprawniony ma zostać proces wydawania uprawnień i dokumentów w tym zakresie.

W styczniu 2013 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. Zmiany dotyczyły m.in. testów teoretycznych z zakresu ruchu drogowego. Szybko okazało się, że są one bardzo zróżnicowane pod kątem trudności. Co więcej kursanci nie mają dostępu do pytań, a te są czasem po prostu absurdalne.

Dwie bazy pytań

System dla WORD-ów przygotowywały dwie firmy: Instytut Transportu Samochodowego (ITS) i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), lecz wyłącznie ta ostatnia wytwarza prawa jazdy i ma dostęp do systemu teleinformatycznego starostw. Gdy przepisy zostały zmienione PWPW podpisała umowy tylko z niektórymi WORD-ami. W rezultacie pozostała część ośrodków nie ma dostępu do systemu w starostwach, bo wybrały system egzaminowania przygotowany przez ITS. Problem polega na tym, że systemy te nie są ze sobą kompatybilne.

Zobacz też: Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Odbierzesz je za 6 lat!

Według rzecznika PWPW do 23 września powstanie konsorcjum ITS i PWPW, które w całym kraju obsłuży proces egzaminowania kierowców w oparciu o system teleinformatyczny PWPW oraz bazę pytań ujednoliconą przez ITS i zweryfikowaną przez ekspertów MTBiGM. Do 6 września harmonogram ma zostać przekazany Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz MTBiGM.

Nowe testy na prawo jazdy

Przypomnijmy, że od 19 stycznia 2013 roku egzamin teoretyczny odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ośrodka egzaminowania. Pytania składają się ze scenariuszy, wizualizacji i opisów. Każdy test zawiera 32 pytania. Za każdą dobrą odpowiedź otrzymuje się od 1 do 3 punktów, w zależności od poziomu znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pierwsza część testu to pytania z wiedzy podstawowej- jest ich 20, kolejne 12 to pytania z wiedzy specjalistycznej w zakresie zdawanej kategorii prawa jazdy. Kandydat na kierowcę musi wskazać, przy użyciu urządzenia egzaminacyjnego, jedną prawidłową odpowiedź. W pierwszych 20 pytaniach jest to odpowiedź TAK lub NIE, w pozostałych 12  A,B lub C.

Suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 74, a wynik pozytywny uzyskuje się w przypadku zebrania co najmniej 68 punktów.

Zobacz też: Nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy 2013 r.

Jak pokazują statystyki zdawalność nowego egzaminu jest bardo niska. Co więcej nawet niektórzy dyrektorzy WORD nie są w stanie go pozytywnie zaliczyć, co dodatkowo zwiększa kontrowersje wokół zmian w zdobywaniu prawa jazda.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »