| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Pesymistyczna wizja nadchodzącego egzaminu na prawo jazdy sprawia, że część osób decyduje się na dodatkowe szkolenie z jazdy samochodem we własnym zakresie. Nauka jazdy za kierownicą swojego bądź pożyczonego auta bez wymaganych uprawnień może zakończyć się bardzo źle. Czym ryzykuje taka osoba?

Nie od dziś wiadomo, że aby zdać egzamin na prawo jazdy potrzebne są odpowiednie umiejętności lub po prostu trochę szczęścia. Ci wszyscy, którzy nie posiadają za wiele tego drugiego, niejednokrotnie decydują się na dodatkową jazdę pojazdem we własnym zakresie bez prawa jazdy. Nie chcąc płacić szkole nauki jazdy za dodatkowe godziny ćwiczeń praktycznych (średnio ok. 45 zł/h) zdobywają doświadczenie za kierownicą aut pożyczonych od swoich rodziców, przyjaciół bądź partnerów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ryzykują znacznie więcej niż tylko kilkuset złotowy mandat.

Mandat za jazdę bez prawa jazdy

Jeśli osoba porusza się autem i nie posiada jakichkolwiek uprawnień do kierowania pojazdami (np. prawa jazdy na motocykl) to w przypadku jej skontrolowania przez Policję zostanie nałożony na nią mandat w wysokości 500 zł. Jeśli posiada uprawnienia do poruszania się innym typem pojazdu niż ten, w którym została skontrolowana (np. poruszała się motocyklem posiadając prawo jazdy na samochodów osobowy) to otrzyma 300 zł mandatu.

Polecamy: Kodeks drogowy po zmianach od 1 lipca 2014 r. (książka)

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdu

Problem poważniejszy dotyczy sytuacji, w której nie przyjmiemy mandatu i sprawa zostanie przekazania do rozpatrzenia przed sąd. Ten ma bowiem prawo (choć nie obowiązek) do orzeczenia zakazu prowadzenia przez nas pojazdu na okres od 6 miesięcy do 3 lat (Kodeks Wykroczeń art.29 ust.1). Podobnie jest w przypadku, gdy policjant sam zakwalifikuje nasze postępowanie jako poważne wykroczenie i przekaże sprawę do rozpatrzenia przed sąd.

Zobacz też: Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

Wielotysięczne kary finansowe

Prawdziwe problemy zaczynają się jednak dopiero wtedy, gdy poruszając się pojazdem bez wymaganych do tego celu uprawnień, spowodujemy wypadek. Fundusz Gwarancyjny pokryje szkody, które wyrządziliśmy poszkodowanym, ale potem wytoczyć nam proces i zażąda zwrotu poniesionych kosztów. W rezultacie nie obce są prawnikom przypadki, że osoby bez prawa jazdy musiały spłacać na rzecz FG wielotysięczne zobowiązania (nawet powyżej 50 tys. zł).

Kara nie ominie także innych osób

Pamiętajmy także, że właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień podlega karze grzywny lub mandatu w wysokości 300 zł. Nie bez znaczenia są takze konsekwencje natury psychologicznej jakie spotykają osoby, które przyczyniły się do śmierci lub ciężkiego kalectwa innego użytkownika drogi. Tego typu kara to najgorsza rzecz jaka może spotkać młodego kierowcę, dlatego uczmy się jeździć pojazdami z rozwagą i ogromnym zapasem wyobraźni.

Czytaj także

Aktualizacja: 03.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Próba nauki jazdy pojazdem we własnym zakresie tuż przed egezminem to kiepski pomysł. Lepiej wykupić dodatkowe kilka godziń jazd w ośrodku kształcenia kierowców niż narażać się na wielotysięczne kary finansowe i wyrzuty sumienia.
Próba nauki jazdy pojazdem we własnym zakresie tuż przed egezminem to kiepski pomysł. Lepiej wykupić dodatkowe kilka godziń jazd w ośrodku kształcenia kierowców niż narażać się na wielotysięczne kary finansowe i wyrzuty sumienia.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »