reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Prawo jazdy – do trzech razy sztuka?

Prawo jazdy – do trzech razy sztuka?

Uzyskanie prawa jazdy nie jest rzeczą prostą. Niestety do rzadkości należą sytuacje, kiedy egzamin zdaje się za pierwszym razem. Czy wiesz, co należy zrobić, gdy nie zdasz egzaminu po raz kolejny?

Przebieg egzaminu

Aby uzyskać prawo jazdy należy z pozytywnym wynikiem zakończyć dwie jego części – teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna składa się z 18 pytań testowych, każde z trzema możliwymi odpowiedziami. Pytania dotyczą przepisów ruchu drogowego, techniki kierowania i czynności kontrolno-obsługowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku. Uzyskanie na egzaminie więcej niż 2 błędów, kończy go z wynikiem negatywnym.

Egzamin praktyczny składa się z dwóch elementów: zadań na placu manewrowym (w tym wskazanie elementów wyposażenia samochodu, przygotowanie pojazdu do jazdy, jazda pasem ruchu, ruszanie na wzniesieniu) oraz jazdy po mieście.

Zobacz: Czy można odwołać się od wyniku egzaminu?

Znów wynik negatywny…

Kolejne porażki na egzaminie wiążą się nie tylko z nadszarpnięciem naszych finansów (każdy egzamin to przecież kolejne wydane pieniądze) i poczuciem irytacji, że znów się nie udało. Należy pamiętać, że ustawa o ruchu drogowym przewiduje dalej idące konsekwencje naszych niepowodzeń.

Jeżeli po raz trzeci nie udało nam się zdać egzaminu teoretycznego, naszym obowiązkiem jest odbycie szkolenia dodatkowego w wymiarze nie mniejszym niż 10 godzin (wykłady z zakresu przepisów o ruchu drogowym).

Jeśli trzykrotnie nie powiodło się nam na części praktycznej, musimy odbyć co najmniej 5-godzinne szkolenie (pięć godzin jazdy pod okiem instruktora).

W szkoleniu dodatkowym bierze się udział każdorazowo po trzykrotnym kolejnym uzyskaniu negatywnego wyniku z części teoretycznej lub z części praktycznej egzaminu państwowego.

Z ukończonego szkolenia (zarówno z zakresu części teoretycznej, jak i praktycznej) otrzymamy zaświadczenie. Dopiero złożenie go w naszym ośrodku egzaminacyjnym wraz z dowodem uiszczenia opłaty stanowi podstawę do wyznaczenia nam nowego terminu egzaminu.

Zobacz serwis: Egzamin

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli po raz trzeci nie udało nam się zdać egzaminu teoretycznego, naszym obowiązkiem jest  odbycie szkolenia dodatkowego.
Jeżeli po raz trzeci nie udało nam się zdać egzaminu teoretycznego, naszym obowiązkiem jest odbycie szkolenia dodatkowego.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama