| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Jak wygląda egzamin praktyczny z jazdy samochodem?

Jak wygląda egzamin praktyczny z jazdy samochodem?

Każdy egzamin to wyzwanie i sytuacja stresująca. Egzamin na prawo jazdy również jest takim testem, podpowiadamy więc, jak wygląda sprawdzian naszych umiejętności podczas jazdy.

Egzamin z jazdy rozpoczyna się, gdy przekręcimy kluczyk w stacyjce. Egzaminator zwróci uwagę na to, czy upewniliśmy się o możliwości włączenia do ruchu, użyliśmy odpowiedniego kierunkowskazu. Ważne jest, aby ruszyć płynnie. Następnie będziemy musieli wykonać dwa manewry. 

Zobacz również: Kiedy egzamin praktyczny będzie przerwany?

Jednym z nich jest jazda po łuku do przodu i do tyłu. Egzaminator sprawdzi, czy potrafimy prawidłowo poruszać się po wyznaczonym torze, zatrzymać pojazd w danym miejscu, a także czy technika obserwacji otoczenia podczas jazdy do tyłu jest prawidłowa. Pamiętajmy, że powinnyśmy używać lusterek, a także patrzeć przez tylną szybę.

Następnie będziemy musieli ruszyć pod górkę w taki sposób, aby samochód nie stoczył się więcej, niż 20 centymetrów, a silnik nie zgasł. Pamiętajmy, że powinniśmy zatrzymać się na wzniesieniu, zaciągnąć ręczny hamulec, a następnie ruszyć.

Podczas egzaminu, gdy wyjedziemy już na miasto, również czekają nas konkretne zadania. Egzaminator sprawdzi, jak radzimy sobie z włączeniem się do ruchu z przydrożnego obiektu, jak poruszamy się drogą dwukierunkową, jedno i dwujezdniową. Uważajmy, bo będzie sprawdzał nasze zachowanie na drodze, gdzie są dwa pasy ruchu, ale nie są oznaczone.

Zobacz również: Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Zwróćmy też uwagę na wzniesienia i łuki, zakręty oraz zmiany w ograniczeniach prędkości. Później egzaminator poleci nam jazdę drogą jednokierunkową, także o różnej liczbie pasów ruchu, wyznaczonych bądź nie. Przetestuje nasze zachowanie podczas pokonywania skrzyżowania bez i z oznakowaniem, bez i z sygnalizacją świetlną, możemy również spodziewać się różnej liczby pasów ruchu podczas tego testu.

Najpewniej na naszej drodze pojawi się również rondo. Będziemy musieli także pokonać przejście dla pieszych i wykonać jeden z trzech manewrów. Przejedziemy przez torowisko tramwajowe lub kolejowe, a także obok przystanku autobusowego, o ile w naszym mieście takowe istnieją. Będziemy musieli wyprzedzać i omijać, zmienić pas ruchu w obie strony (prawo i lewo).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK