REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowe prawo jazdy - kiedy będzie potrzebne?

Renault, Wakacje, Podróże
Renault, Wakacje, Podróże
Renault

REKLAMA

REKLAMA

W wielu państwach Polacy mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym przez nasz kraj. Wyjaśniamy, kiedy taki dokument nie wystarczy i będzie potrzebne międzynarodowe prawo jazdy.

Można oczekiwać, że wakacje 2019 r. przebiegną pod znakiem rekordowej liczby zagranicznych wyjazdów naszych rodaków. Nietrudno podejrzewać, że część urlopowiczów pojedzie na eskapadę swoim samochodem.

REKLAMA

Do podróży zagranicznych z użyciem własnych „czterech” kółek zachęca między innymi brak problemów dotyczących akceptowalności polskiego prawa jazdy w wielu krajach Europy. Taki dokument bez żadnego problemu jest honorowany między innymi na terenie państw należących do Unii Europejskiej.

REKLAMA

Niektórzy nasi rodacy wybiorą się jednak do innych krajów, gdzie może być potrzebne międzynarodowe prawo jazdy. Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili zaprezentować odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z takim dokumentem.

Warto pamiętać, że międzynarodowe prawo jazdy może okazać się potrzebne nie tylko osobom wybierającym się własnym autem za granicę. Niektórzy wycieczkowicze po podróży samolotem zamierzają bowiem wynająć samochód, który wykorzystają do zwiedzania odległego kraju.

Międzynarodowe „prawko” będzie potrzebne poza krajami UE

Tak jak już wspomnieliśmy, międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne osobom wyjeżdżającym turystycznie do krajów Unii Europejskiej. Te państwa honorują bowiem polskie dokumenty bez żadnych dodatkowych wymagań. Inna sytuacja dotyczy krajów, które nie należą do UE, ale są stroną co najmniej jednej z dwóch międzynarodowych konwencji dotyczących ruchu drogowego (tzn. Konwencji Wiedeńskiej albo Konwencji Genewskiej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przynajmniej jedną z dwóch wspomnianych konwencji podpisały między innymi następujące państwa:

  • Albania
  • Algieria
  • Armenia
  • Australia
  • Azerbejdżan
  • Białoruś
  • Bośnia i Hercegowina
  • Brazylia
  • Czarnogóra
  • Egipt
  • Filipiny
  • Gruzja
  • Indie
  • Iran
  • Islandia
  • Izrael
  • Japonia
  • Kanada
  • Kazachstan
  • Kenia
  • Korea Południowa
  • Kuba
  • Macedonia Północna
  • Maroko
  • Mołdawia
  • Norwegia
  • Nowa Zelandia
  • Rosja
  • RPA
  • Serbia
  • Stany Zjednoczone
  • Szwajcaria
  • Tajlandia
  • Tunezja
  • Turcja
  • Ukraina

Jeżeli w jakimś z wymienionych krajów nie obowiązują specjalne regulacje, to polski turysta na jego terenie będzie musiał posiadać międzynarodowe prawo jazdy (o ile chce prowadzić własny lub wypożyczony samochód albo motocykl). Dokładne informacje o wymaganiach poszczególnych państw związanych z prawem jazdy prezentuje między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej przeznaczonej dla turystów. Możemy się tam dowiedzieć choćby tego, że w Japonii uznawane jest tylko międzynarodowe prawo jazdy według wzoru określonego przez Konwencję Genewską. Taki dokument używany na terenie Japonii musi mieć termin ważności wynoszący jeden rok. W większości przypadków międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na maksymalny okres 3 lat.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kraje będące sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej lub Konwencji Genewskiej mogą ustalać dodatkowe wymagania dotyczące akceptowalności międzynarodowego prawa jazdy.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

REKLAMA

Do uzyskania międzynarodowego prawa jazdy zachęca prosta procedura jego wydawania. Taki dokument bez problemu otrzymają osoby posiadające ważne prawo jazdy wydane na terenie Polski. Wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy składa się w dowolnym starostwie powiatowym. Istnieje też możliwość wysłania wniosku listem albo dostarczenia go przez wskazanego pisemnie pełnomocnika.

Oprócz wypełnionego wniosku (dostępnego w Internecie m.in. na stronie obywatel.gov.pl) potrzebne jest jedno zdjęcie zgodne z wymaganiami dotyczącymi prawa jazdy. Urzędnik będzie chciał również sprawdzić nasze polskie prawo jazdy i potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie międzynarodowego dokumentu (35,50 zł). Jeżeli kierowca chce mieć dwa międzynarodowe prawa jazdy (według wzorów wyznaczonych przez Konwencję Wiedeńską oraz Konwencję Genewską), to opłata będzie dwa razy wyższa (71,00 zł). W takiej sytuacji wymagane są także dwa zdjęcia.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba zamierzająca prowadzić samochód lub motocykl za granicą dla pewności może sobie wyrobić dwa międzynarodowe prawa jazdy (spełniające odpowiednio wymogi Konwencji Wiedeńskiej oraz Konwencji Genewskiej).

Ze względu na brak konieczności zdawania jakichkolwiek egzaminów, wydanie międzynarodowego prawa jazdy stanowi rutynową czynność. Nie powinna ona trwać dłużej niż 3 dni robocze. Czasem międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest „od ręki”.

Uwaga: w innym kraju obowiązują odmienne przepisy drogowe

Tak jak już wspomnieliśmy, wydanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest poprzedzone żadną weryfikacją wiedzy kierowcy. Tym niemniej osoba, która zamierza kierować pojazdem mechanicznym na terenie obcego kraju, powinna dla własnego bezpieczeństwa dowiedzieć się więcej o zasadach tamtejszego ruchu drogowego. Dotyczy to nie tylko państw, w których obowiązuje ruch lewostronny. Ważne są również lokalne przepisy dotyczące np. ograniczeń prędkości oraz obowiązkowego wyposażenia samochodu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na stronie internetowej MSZ - u znajdziemy pożyteczne informacje dotyczące zasad ruchu drogowego w odwiedzanym państwie. Ważne komunikaty i ostrzeżenia czasem podają także strony www polskich ambasad.

Źródło: Ubea.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA