| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Klasa opony, opory toczenia i różnica w zużyciu paliwa

Klasa opony, opory toczenia i różnica w zużyciu paliwa

Etykiety na oponach klasyfikują je pod kątem przyczepności, oporów toczenia i drogi hamowania. Jakie w praktyce przekłada się rodzaj etykiety na jakość opony?

Goodyear rozwija opony o niskim oporze toczenia

Oprócz opon koncepcyjnych, na targach w Genewie Goodyear przedstawi również rozwiązania, które mogą sprostać aktualnym wyzwaniom związanym z mobilnością. Wielokrotnie nagradzane opony letnie EfficientGrip Performance według europejskiego systemu etykietowania uzyskały klasę A zarówno w kategorii oporu toczenia, jak i w zakresie przyczepności na mokrej nawierzchni. Nowe opony EfficientGrip Performance klasy AA w ośmiu nowych rozmiarach oferują konsumentom jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa, ograniczenie zużycia paliwa oraz skrócenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni w porównaniu z niżej notowanym oponami.

Etykiety opon a realne korzyści dla ich użytkownika

Etykieta określa drogę hamowania opony na mokrym asfalcie przy prędkości 80 km/godz. W przypadku samochodu osobowego hamującego z pełną siłą przy prędkości 80 km/godz. komplet opon klasy A może skrócić drogę hamowania nawet o 18 metrów (cztery długości samochodu) w porównaniu z kompletem opon klasy F. W sytuacji awaryjnej nawet jeden metr może stanowić istotną różnicę.

Zobacz też: Goodyear - opona samoczynnie regulująca swoje ciśnienie

(Źródło: Badanie wpływu przeprowadzone przez Komisję Europejską - SEC (2008) 2860. Pomiaru dokonano zgodnie z metodą testową opisaną w regulacji EC 1222/2009). Droga hamowania może się różnić w zależności od warunków drogowych i innych czynników. Kierowcy powinni zawsze przestrzegać zalecanych dystansów hamowania podczas jazdy.

Różnica między oponą klasy A i G może przełożyć się na różnicę w zużyciu paliwa wynoszącą nawet 7,5%. Zastosowanie opony klasy A zamiast klasy G może zaoszczędzić ponad 6 litrów paliwa na dystansie 1000 km. Przy średniej cenie paliwa  1.50 euro za litr i całkowitej żywotności opony wynoszącej 35 tys. kilometrów, może to oznaczać potencjalną oszczędność ponad 300 euro przez cały okres eksploatacji opony. (Źródło: Badanie wpływu przeprowadzone przez Komisję Europejską SEC (2008) 2860. Pomiaru dokonano zgodnie z metodą testową opisaną w regulacji EC 1222/2009).  Faktyczne zużycie paliwa i oszczędności będą się różnić m.in. w zależności od ciśnienia powietrza w oponie, masy pojazdu i stylu jazdy.

Źródło: materiały prasowe Goodyear

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »