reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Formy do letniej opony z homologacją zimową wyprodukują w Polsce

Formy do letniej opony z homologacją zimową wyprodukują w Polsce

Pierwsza na świecie opona letnie z homologacją do używania w okresie zimowym będzie produkowana we Francji. W Polsce zostaną stworzone formy niezbędne do produkcji innowacyjnego ogumienia.

Zatrudniająca ponad 4 tys. osób fabryka Michelin w Olsztynie będzie wytwarzać formy do innowacyjnego produktu tego koncernu - opony letniej, posiadającej jednocześnie homologację zimową. Z rozwoju zakładu cieszą się samorządowcy; dla związkowców najważniejsza jest stabilność zatrudnienia.

Olsztyński zakład to największa fabryka Michelin w Europie. Jej kierownictwo ocenia, że decyzja o produkcji formy do ważnego dla koncernu produktu właśnie w Olsztynie to powód do dumy i dowód uznania władz grupy dla polskiego zakładu.

Zobacz też: Opona letnia z homologacją zimową!

Nową oponę zaprezentowano we wtorek w miejscowości Divonne-Les-Bains na granicy Francji i Szwajcarii. Według przedstawicieli koncernu jest to pierwsza na świecie opona letnia z homologacją zimową. Podkreślają, że nie jest to klasyczna opona uniwersalna (całoroczna), ale taka, która uzyskała najwyższą klasę przyczepności do mokrej nawierzchni zarówno według kryteriów oceny opon letnich jak i zimowych – tym samym można jej używać przez cały rok.

Same opony będą produkowane we Francji, ale formy do nich – w Olsztynie. Dyrektor polskiej fabryki Jarosław Michalak ocenia, że powierzenie zakładowi produkcji form do takiej opony to „powód do dumy".

"To także dowód, że Zakład Form, podobnie jak cała olsztyńska fabryka, należy do najnowocześniejszych na świecie. Inwestycje Grupy Michelin w Olsztynie i kompetencje pracowników umożliwiają produkowanie najbardziej wymagających technologicznie produktów"- powiedział w rozmowie z PAP dyrektor, podkreślając rozwój i modernizację fabryki w ciągu minionych 20 lat, od kiedy dawny olsztyński Stomil stał się częścią globalnego koncernu. Obecnie Michelin to największy pracodawca i eksporter na Warmii i Mazurach.

Szef Solidarności w olsztyńskim zakładzie Jan Napierała uważa, że produkcja form do nowej opony to możliwość rozwoju dla fabryki i załogi. „Nas to cieszy, bo oznacza stabilność pracy. To jest inwestycja w nowe technologie i perspektywa rozwoju nie na rok czy dwa, ale na wiele lat. Fabryka pozyskując technologie +z wyższej półki+ zapewnia możliwości kształcenia kolegów z innych fabryk, a przez to umożliwia rozwój pracowników”- dodał.

Zobacz też: Czy instalacje LPG pogarszają osiągi samochodu?

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił duże znaczenie fabryki dla stolicy Warmii i Mazur. Przypomniał, że w ciągu ostatnich 2-3 lat w olsztyńskim zakładzie było realizowanych 10 inwestycji; tyle pozwoleń na budowę miasto wydało. Chodzi m.in. o nowe obiekty centrum logistycznego czy rozbudowę hali produkcyjnej opon rolniczych.

„Cieszymy się z tego, że Michelin w Olsztynie się rozwija, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej na świecie. To właśnie olsztyńska fabryka jest +oczkiem w głowie+ Grupy Michelin; ponadto jest zarządzana przez polskie kierownictwo”- powiedział PAP prezydent miasta.

„Możemy powiedzieć, że oznacza to pełne zaufanie właścicieli do Olsztyna; do potencjału, który tutaj istnieje, do mieszkańców i ludzi, którzy w Olsztynie pracują” – dodał Grzymowicz.

Michelin działa w Polsce od 1994 r. W grudniu 1995 r. Grupa Michelin kupiła pakiet większościowy akcji olsztyńskiej fabryki, stając się partnerem strategicznym i inwestorem. Fabryka w Olsztynie produkuje opony rolnicze, osobowe, dostawcze i ciężarowe. Znajdują się tu także zakłady form, kordów i mieszanek. Michelin w Olsztynie zatrudnia 4,2 tys. pracowników. (PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama