reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Najciekawsze wynalazki marki Goodyear!

Najciekawsze wynalazki marki Goodyear!

Goodyear zasłynął z produkcji opon samochodowych. Przez wiele lat nie tylko doskonalił ale i poszerzał możliwości tradycyjnej opony do auta. Wiele z dawnych rozwiązań do dziś wzbudza uznanie.

Goodyear i jego przełomowe rozwiązania

Pomysłowość w zakresie rozwiązań technologicznych, zrozumienie potrzeb klientów i wszechstronność – między innymi dzięki temu Goodyear należy do najbardziej rozpoznawalnych firm w Polsce już od ponad 8 dekad. Jest jednak coś jeszcze: firma nieustannie potrafi zaskakiwać.

Goodyear jest jednym z niewielu przedsiębiorstw w Polsce, które mają za sobą tak długą tradycję i zarazem wciąż proponują nowe rozwiązania. Od 1929 r., kiedy w Warszawie powstało pierwsze przedstawicielstwo firmy w naszym kraju, jej produkty wzbudzają powszechne zainteresowanie nie tylko wśród kierowców. Goodyear to także producent sterowców, balonów, a nawet pneumatycznego serca. Amerykański koncern ma na swoim koncie jeszcze jedno ważne osiągnięcie. Jest pierwszą firmą oponiarską na świecie, która wysłała swój produkt w kosmos. Tym samym Goodyearowi udało się zawojować swoimi produktami nie tylko kulę ziemską!

Opona przyszłości

Przyjęcie przez firmę nazwiska wynalazcy Charlesa Goodyeara jako oficjalnej nazwy sprawiło, że koncern pozostał wierny idei tworzenia innowacyjnych produktów i rozwiązań. Do osiągnięć Goodyeara należy m.in. stworzenie już w latach 20. XX wieku pierwszej opony terenowej odpornej na koleiny, opony Lifeguard o podwyższonej stabilności na wypadek przebicia w latach 30., czy też wyposażenie w ogumienie pierwszego pojazdu, który pokonał rekord prędkości na lądzie – 600 mil/h (965 km/h).

Zobacz też: Rusza produkcja opon bezciśnieniowych

Jednak firma nie spoczęła na laurach. Tylko w ubiegłym roku wprowadziła m.in. technologię SoundComfort, która zmniejsza hałas spowodowany rezonansem powietrza w ogumieniu. Natomiast na Targach Motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowała oponę koncepcyjną do aut klasy SUV, która ma mniejszą powierzchnię styku z nawierzchnią, co zmniejsza opór toczenia i przekłada się na poprawę efektywności paliwowej oraz redukcję emisji dwutlenku węgla.

Goodyear w sporcie motorowym

Sportowa aktywność marek motoryzacyjnych nie dziwi, ale Goodyear był na tym polu szczególnie widoczny. Przez wiele lat amerykański koncern produkował opony dla Formuły 1, przyczyniając się do zwycięstw m.in. Paula Richarda „Richie” Ginthera, Jackie`ego Stewarta, czy legendy Formuły 1 – Michaela „Schumi” Schumachera. Natomiast do dziś Goodyear dostarcza opony do samochodów biorących udział w popularnych wyścigach NASCAR oraz startujących w Europejskich Mistrzostwach Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA (European Truck Race Championship FIA).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Hen van Tuyl, dyrektor Goodyear ds. rozwoju opon do pojazdów użytkowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Hen van Tuyl, dyrektor Goodyear ds. rozwoju opon do pojazdów użytkowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama