reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Opony na tor - jakie muszą spełniać wymogi?

Opony na tor - jakie muszą spełniać wymogi?

Na torze w Le Mans opony poddawane są wymagającym próbom. Jakie warunki musi wytrzymać opona samochodu sportowego?

Opony Dunlop na torze w Le Mans

Opona to jedyny element łączący samochód z torem, dlatego stanowi ważną składową przygotowań do wyścigów endurance. Dunlop, aby pomagać swoim zespołom zwyciężać, bierze pod uwagę wiele parametrów niezwykle istotnych podczas zmagań na torze.  

Wpływ nawierzchni na opony

Le Mans różni się pod wieloma względami od innych rund World Endurance Championship, ale najważniejszą różnicą jest nawierzchnia toru. Część trasy, obejmująca drogi publiczne ma bardzo wypolerowaną nawierzchnię, ponieważ codziennie przejeżdżają po niej setki tysięcy samochodów i ciężarówek. Cząsteczki gumy i plamy ropy dodatkowo zmniejszają przyczepność nawierzchni w stosunku do specjalnego wyścigowego asfaltu. Dunlop posiada mieszanki przystosowane do każdych warunków, w tym także do Le Mans, gdzie przyczepność zmienia się radykalnie na poszczególnych odcinkach toru.

Koła w "negatywie" - zużycie opony

Choć tor Le Mans nie należy do bardzo szorstkich, trwałość opon jest ważnym czynnikiem ze względu na długie proste. Koła samochodów są odchylone od pionu, by szybciej pokonywać zakręty (powierzchnia styku jest większa dzięki czemu opona lepiej trzyma się nawierzchni), ale ma to wpływ na jazdę na wprost. Opony mają wtedy mniejszą powierzchnię styku, a kąty pochylenia sprzyjają obniżeniu oporu toczenia przy wyższych prędkościach. Wadą takiego ustawienia jest to, że wewnętrzny bark opony przenosi większe obciążenie wskutek działania siły docisku, a zmniejszona powierzchnia styku powoduje, iż opona ma mniejszy kontakt z nawierzchnią, więc pracuje w niższej temperaturze. Wówczas zdarza się, że na wjeździe w zakręt opony mogą być „za zimne”. Dunlop projektuje mieszanki i konstrukcje opon stosowanych w wyścigach na wytrzymałość w taki sposób, żeby szybciej się rozgrzewały, co neutralizuje wpływ studzenia na prostych i równocześnie były w stanie sprostać różnorodnym wyzwaniom na torze.

Siła docisku  auta do nawierzchni a opony

Siła docisku stwarza opór, który spowalnia pojazdy, szczególnie na prostych. Zespoły starają się ograniczyć siłę docisku potrzebną do wytworzenia przyczepności umożliwiającej pokonywanie zakrętów. Na Le Mans zespoły używają specjalnie przygotowanych pakietów aerodynamicznych, które pomagają osiągać wysokie prędkości na prostych. Dunlop pomaga ekipom kompensować ustawienia obniżające siłę docisku poprzez zwiększanie powierzchni kontaktu opony z nawierzchnią oraz mieszanki, które maksymalizują przyczepność.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Audi R18 w Le Mans
Audi R18 w Le Mans

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama