REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?
Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać? A to tylko dwa pierwsze pytania, na które odpowiemy w tym materiale.

Pierwsze pytanie: wybrać opony zimowe czy wielosezonowe?

Opony zimowe pozwalają na idealne dopasowanie właściwości ogumienia do wymogów sezonu chłodnego. Niestety kierowcy mają z nimi dwa problemy. Po pierwsze muszą aż dwa razy w roku jeździć na wulkanizację. A to wymaga czasu i... pieniędzy. Po drugie problemem jest wyznaczenie momentu idealnego na wymianę. Tak, specjaliści uznają za granicę moment, w którym temperatura na zewnątrz utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza. Tylko że czasami jednego dnia może być chłodno, a drugiego pojawić się słońce i podgrzać temperaturę do kilkunastu stopni...

REKLAMA

No dobrze, kiedy zatem kierowca z czystym sumieniem może kupić opony wielosezonowe? Przede wszystkim wtedy, gdy nie pokonuje dużej ilości kilometrów. Co więcej, dobrze aby dystans ten dotyczył przede wszystkim tras miejskich, gdzie warunki zimowe co do zasady nie są tak drastycznie złe.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Materiały prasowe Würth Polska

Jak i gdzie je przechowywać opony?

REKLAMA

Jeżeli kierowca zdecyduje się na ogumienie sezonowe, powinien wiedzieć jak i gdzie je przechowywać. Czemu to takie ważne? Bo wybór nieodpowiedniego miejsca może np. przyspieszyć proces starzenia się gumy. W efekcie ogumienie już po dwóch, trzech sezonach może nadawać się wyłącznie do wyrzucenia! Jakie są zatem generalne zasady? Zdjęte opony letnie należy trzymać w zacienionym, suchym miejscu, o stałej i najlepiej niewysokiej temperaturze.

Opony pozbawione felg nie powinny leżeć na sobie, bo układanie stosu grozi odkształceniami, szczególnie tych opon, które leżą na samym jego dole. Należy je zatem postawić obok siebie i od czasu do czasu obracać. Dużo więcej opcji ma kierowca zmieniający koła kompletami. Opona z felgą może wisieć na wieszaku, stać na stojaku lub leżeć na stosie.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Materiały prasowe Würth Polska

Przechowywanie opon to jedno. Dbanie o nie drugie!

Prawidłowe przechowywanie opon jest jednym z kluczy do sukcesu. Kierowca powinien jednak wiedzieć też o tym, że dbając o ogumienie warto np. konserwować gumę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno opony trzymane w domowej piwnicy, jak i te oddawane do profesjonalnej przechowalni wymagają odpowiedniej troski. W obu przypadkach polecana jest pianka do konserwacji opon, która chroni tworzywo przed promieniami UV, ozonem lub spękaniem spowodowanym upływem czasu. Taki preparat wypiera kurz i zanieczyszczenia oraz pozwala zachować oponom właściwy wygląd. Piankę rozpyla się równomiernie na oczyszczonej powierzchni opony, a potem wystarczy poczekać aż wyschnie – mówi Jacek Wójcik, Product Manager Würth Polska.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Materiały prasowe Würth Polska

Konserwacja wymaga preparatu. Jaki jeszcze sprzęt jest wykorzystywany?

REKLAMA

Sprawna praca zakładu wulkanizacyjnego wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. A jednym z pierwszych punktów jest np. odpowiednia łyżka. Poza tym przydaje się chociażby kreda do oznaczania opon, ale taka która jest odporna na działanie wody.

Kluczem do efektywnej zmiany opon jest odpowiednia łyżka. Najlepsze narzędzia tego typu są wykonane z wytrzymałej stali chromowo-wanadowej, a część z nich dodatkowo wyposażona jest w zabezpieczającą powłokę z tworzywa sztucznego. Kolejnymi produktami umożliwiającymi bezproblemową pracę jest pasta oraz odpowiedni pędzel do niej. Właściwa pasta do montażu opon nie może wchodzić w reakcję z gumą i obręczą koła. Powinna też zachowywać miękkość gumy oraz zapewniać szczelność połączenia – tłumaczy Jacek Wójcik z Würth Polska.

Źródło: Materiały prasowe Würth

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA