| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Czujniki TPMS obowiązkowo w każdym samochodzie

Czujniki TPMS obowiązkowo w każdym samochodzie

Od listopada 2014 r. każdy nowy samochód będzie musiał być wyposażony w czujniki ciśnienia w oponach TPMS. Czym jest TPMS oraz jakie są wady i zalety tego systemu?

Wymiana opon w samochodzie z systemem TPMS jest droższa

Zgodnie z przepisami od 1-go listopada 2014 r. wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą zostać wyposażone w system monitorujący ciśnienie w ogumieniu TPMS. Dla kierowców oznacza to nie tylko prawdopodobny wzrost kosztu zakupu samochodu - ale również kosztów eksploatacji pojazdu. Wymiana opon w samochodzie wyposażonym w system TPMS wymaga dodatkowych czynności i w efekcie jest droższa niż wymiana opon w samochodzie bez tego typu czujników.

Zobacz też: Co to jest rotacja ogumienia?

Obecność czujnika ciśnienia na kołach auta wymaga wyjątkowego traktowania, szczególnie w przypadku czujników bezpośrednich. Zaleca się, aby po każdym odkręceniu urządzenia wymienić komplet jego uszczelek i specjalny zawór. Te czynności będzie musiał wykonać serwisant. Zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować koniecznością wymiany całego urządzenia.
- Na serwisancie spoczywa też obowiązek zresetowania wszystkich czujników kół pojazdu po każdej zmianie opon i felg – tłumaczy Filip Biesek, Koordynator Działu Felg w sklepie Oponeo.pl. – Tylko w ten sposób system na nowo rozpozna ciśnienie w oponach. Serwisanci muszą pamiętać też o tym, aby za każdym razem felgi montować dokładnie w to samo miejsce. Na szczęście istnieją na rynku specjalne aktywatory (np. ATEQ VT55), które mają pomóc serwisom w obsłudze czujników montowanych w niemal wszystkich pojazdach.

- Póki co serwisy w Polsce jeszcze nie są przygotowane do obsługi TPMS, ponieważ koszt aktywatorów jest wysoki – mówi Marcin Szwabiński, Manager projektu „Dostawa z montażem” w Oponeo.pl – ceny wymiany opon z systemem TPMS będą oscylować w granicach 50-80 zł (w zależności od serwisu), warto wiedzieć też, że wymiana z systemem TPMS jest dwukrotnie dłuższa od standardowej. Być może lepszym, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem w takim wypadku jest posiadanie dwóch kompletów kół, wówczas unikamy takiego ryzyka uszkodzeń systemu i wydatków.

Zobacz też: Opony niepneumatyczne Air Free

Co to jest i jak działa system TPMS?

TPMS to system czujników ciśnienia, którego zadaniem jest informowanie kierowcy o spadku ciśnienia w oponach. Istnieją dwa typy systemu TPMS – bezpośredni i pośredni. Bezpośredni podaje dane o ciśnieniu w każdym z kół w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to jest fabrycznie montowane w samochodach takich marek jak Mercedes, BMW, Lexus, Jaguar. Czujniki te w zależności od modelu mogą znajdować się bezpośrednio przy wentylu lub być przymocowane do obręczy. Pomiary przekazywane są za pomocą fal radiowych i wyświetlane na tablicy rozdzielczej auta lub na ekranie komputera pokładowego.
Drugi typ systemu to TPMS pośredni. Występuje on w większości aut klasy średniej i niższej. Ten typ jest tańszy w realizacji od systemu bezpośredniego, ponieważ wykorzystuje do swojej pracy czujniki prędkości kół wykorzystywane w systemach ABS (systemie zapobiegającym blokowaniu się kół) i ESC (elektronicznym systemie stabilizacji). System pośredni oblicza poziom ciśnienia opon na podstawie liczby obrotów lub wibracji kół.

Zobacz też: Ciśnienie powietrza w oponach zimowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »