reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Ciśnienie powietrza w oponach zimowych

Ciśnienie powietrza w oponach zimowych

Czy zimą należy zwiększać ciśnienie w ogumieniu? Jak mróz wpływa na zmiany ciśnienia powietrza w oponach?

Regularna kontrola ciśnienia powietrza w ogumieniu jest obligatoryjna dla każdego kierowcy użytkującego samochód na co dzień. Mimo że wielu właścicieli samochodów nie pamięta o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach powinno się je sprawdzać raz w miesiącu.

Zobacz też: Ciśnienie w oponach sprawdzaj na zimno

Nieprawidłowe ciśnienie powietrza – na co wpływa?

Informacje o zalecanym przez producenta pojazdu poziomie ciśnienia w oponach znajdziemy w instrukcji samochodu i/lub na naklejce umieszczonej w okolicach progów drzwi lub po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.
Warto zdawać sobie sprawę, że utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, lecz również na koszty eksploatacji samochodu.
I tak – zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach skutkuje wyraźnie zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwo, gorszymi właściwościami trakcyjnymi oraz znacznie szybszym zużyciem opon. Przy czym już niewielkie odstępy od normy mogą skutkować znacznym postępowaniem zużycia bieżnika.

Z kolei zbyt wysokie ciśnienie w ogumieniu skutkuje zmniejszonym komfortem tłumienia nierówności. Co więcej zbyt mocno napompowane opony wybrzuszają się w środkowej części bieżnika, co z kolei jest przyczyną nierównomiernego zużycia ogumienia oraz znacznie pogorszonej przyczepności. W przypadku, gdy napompujemy oponę zbyt mocno nie przylega ona do podłoża całą szerokością bieżnika, a jedynie jego najbardziej wybrzuszoną częścią.

Zobacz też: Opony niepneumatyczne Air Free

Jakie ciśnienie stosować w oponach zimowych?

Według zaleceń producentów samochodów kierowca jest zobowiązany do dostosowania ciśnienia w oponach w zależności od obciążenia pojazdu. Warto zdać sobie sprawę, że należy zwrócić uwagę na dostosowanie napompowania opon do temperatury powietrza.

Według ekspertów producenta opon Dębica w warunkach zimowych, w porównaniu z ciśnieniem w temperaturze 20°C, obniżająca się temperatura powoduje spadek ciśnienia w oponach:

    ok. 0,2 bara w temperaturze 0°C
    ok. 0,3 bara w temperaturze –10°C
    ok. 0,4 bara w temperaturze –20°C

Zobacz też: Czy warto zamontować czujniki ciśnienia powietrza w kolach? Ile to kosztuje?

Źródło: Debica.com.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama