| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Ciśnienie powietrza w oponach zimowych

Ciśnienie powietrza w oponach zimowych

Czy zimą należy zwiększać ciśnienie w ogumieniu? Jak mróz wpływa na zmiany ciśnienia powietrza w oponach?

Regularna kontrola ciśnienia powietrza w ogumieniu jest obligatoryjna dla każdego kierowcy użytkującego samochód na co dzień. Mimo że wielu właścicieli samochodów nie pamięta o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach powinno się je sprawdzać raz w miesiącu.

Zobacz też: Ciśnienie w oponach sprawdzaj na zimno

Nieprawidłowe ciśnienie powietrza – na co wpływa?

Informacje o zalecanym przez producenta pojazdu poziomie ciśnienia w oponach znajdziemy w instrukcji samochodu i/lub na naklejce umieszczonej w okolicach progów drzwi lub po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.
Warto zdawać sobie sprawę, że utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, lecz również na koszty eksploatacji samochodu.
I tak – zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach skutkuje wyraźnie zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwo, gorszymi właściwościami trakcyjnymi oraz znacznie szybszym zużyciem opon. Przy czym już niewielkie odstępy od normy mogą skutkować znacznym postępowaniem zużycia bieżnika.

Z kolei zbyt wysokie ciśnienie w ogumieniu skutkuje zmniejszonym komfortem tłumienia nierówności. Co więcej zbyt mocno napompowane opony wybrzuszają się w środkowej części bieżnika, co z kolei jest przyczyną nierównomiernego zużycia ogumienia oraz znacznie pogorszonej przyczepności. W przypadku, gdy napompujemy oponę zbyt mocno nie przylega ona do podłoża całą szerokością bieżnika, a jedynie jego najbardziej wybrzuszoną częścią.

Zobacz też: Opony niepneumatyczne Air Free

Jakie ciśnienie stosować w oponach zimowych?

Według zaleceń producentów samochodów kierowca jest zobowiązany do dostosowania ciśnienia w oponach w zależności od obciążenia pojazdu. Warto zdać sobie sprawę, że należy zwrócić uwagę na dostosowanie napompowania opon do temperatury powietrza.

Według ekspertów producenta opon Dębica w warunkach zimowych, w porównaniu z ciśnieniem w temperaturze 20°C, obniżająca się temperatura powoduje spadek ciśnienia w oponach:

    ok. 0,2 bara w temperaturze 0°C
    ok. 0,3 bara w temperaturze –10°C
    ok. 0,4 bara w temperaturze –20°C

Zobacz też: Czy warto zamontować czujniki ciśnienia powietrza w kolach? Ile to kosztuje?

Źródło: Debica.com.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »