reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Felgi > Klucz udarowy a dokręcanie koła. Czy to dobre połączenie?

Klucz udarowy a dokręcanie koła. Czy to dobre połączenie?

Sezonowa wymiana ogumienia w pełni. A to najlepszy moment na to, aby przyjrzeć się pracy warsztatów wulkanizacyjnych. W większości z nich do dokręcenia kół używane są klucze udarowe. To jednak poważny błąd... Sprawdź czemu.

Obrazek jest dość popularny. Samochód łapie gumę, a kierowca bezskutecznie nawet przez kilkadziesiąt minut próbuje odkręcić koło. Co jest temu winne? Część kierowców mówi o rdzy, a część o zapieczonych śrubach. Potężne znaczenie odgrywa jednak również sposób montażu kół w warsztacie wulkanizacyjnym. Bo jeżeli felgi zostały dokręcone podczas przekładki wyłącznie kluczem udarowym - czy to pneumatycznym, czy to elektrycznym - stało się to przy użyciu siły dużo większej od tej zalecanej przez producenta.

Jak zatem powinny być dokręcane śruby w kołach u wulkanizatora? Mechanik może użyć klucza udarowego, jednak wyłącznie do tzw. przykręcenia lekkiego. Do pełnego dokręcenia konieczne jest użycie klucza dynamometrycznego. Ten pozwala na precyzyjne ustawienie siły, z którą dokręcone zostaną śruby - np. na podstawie danych wpisanych w książce serwisowej pojazdu. W ten sposób kierowca podczas awaryjnej zmiany koła nie będzie miał problemu z odkręceniem felgi od piasty przy pomocy klucza ręcznego i nie będzie musiał wzywać pomocy assistance.

Klucz udarowy: możesz ukręcić śrubę!

Jakie skutki niesie ze sobą dokręcenie śrub przy pomocy kluczy udarowych? To dużo dłuższa lista problemów, niż kwestie związane z brakiem możliwości awaryjnej wymiany koła. Bo użycie zbyt dużej siły w kluczu udarowym jest w stanie naderwać gwint w śrubach mocujących, ewentualnie ukręcić śrubę. A wtedy konieczny będzie demontaż również piasty! Na tym jednak nie koniec, bo w skrajnym przypadku warsztat może nawet uszkodzić samą felgę. A będzie oznaczać dla kierowcy koszty liczone w tysiącach złotych - szczególnie jeżeli w aucie zastosowane są obręcze aluminiowe o dużej średnicy.

Jakimi zatem zasadami rządzi się prawidłowo wykonana sezonowa wymiana ogumienia? Te postanowił przypomnieć po raz kolejny Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego w swoim komunikacie prasowym. Fachowy warsztat powinien zadbać o to, aby:

  1. nie uszkodzić opony (stopki, drutówki, rowków bieżnika i warstw wewnętrznych) ani felgi,
  2. prawidłowo oczyścić felgę, dokręcić koła kluczem dynamometrycznym z odpowiednią siłą,
  3. wymienić zawory w kole i zadbać o prawidłowe ciśnienie powietrza w kole,
  4. użyć profesjonalnych i serwisowanych narzędzi oraz urządzeń,
  5. w bezpieczny dla kierowcy sposób naprawić przebitą oponę w razie potrzeby.

Źródło: Certyfikatoponiarski.pl - Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Klucz udarowy a dokręcanie koła. Czy to dobre połączenie?
Klucz udarowy a dokręcanie koła. Czy to dobre połączenie?

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama