reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Przyczepność na mokrej nawierzchni - czym jest aquaplaning?

Przyczepność na mokrej nawierzchni - czym jest aquaplaning?

Jazda po wodzie na oponie o niskim bieżniku może spowodować, że auto wpadnie poślizg nawet na prostym odcinku drogi. Jak to możliwe?

Poślizg na mokrej nawierzchni - aquaplaning

W trakcie jazdy na mokrej nawierzchni, wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się powierzchnia jaką opona przylega do jezdni. Opona coraz wolniej odprowadza wodę przez co jej warstwa ulega stałemu powiększeniu. Im opona jest bardziej zużyta a bieżnik opony jest niższy, tym wydajność opony gwałtownie spada. W rezultacie auto traci przyczepność do drogi i traci stabilność.

Większość kierowców uważa, że poślizg samochodem na wodzie może nastąpić albo w trakcie pokonywania zakrętu, albo przy próbie gwałtownego hamowania. W rzeczywistości auto najczęściej traci przyczepność przy szybkiej jeździe na wprost.

Przy prędkościach przekraczających 100 km/h opona mająca bieżnik na poziomie 1,6 mm dotyka nawierzchni jezdni zaledwie 6-8% procentami swojej standardowej powierzchni. Płaszczyzna oddzielająca oponę od drogi jest już tak potężna, że auto może stracić stabilność na tylnej osi i obrócić się wokół własnej osi. Dlatego należy wystrzegać się jazdy na oponach których bieżnik jest niższy niż 3,5 mm bowiem taka opona może stanowić wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Aquaplaning - nowa i stara opona

Z testów przeprowadzonych przez koncern Nokian wynika, że przy jeździe na zużytych oponach aquaplaning zaczyna się już przy prędkości 76 km/h, natomiast w przypadku nowych opon dopiero przy 96 km/h. Dotyczy to sytuacji, kiedy grubość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm, a na jezdni znajduje się 5 mm wody.

Specjaliści zalecają także, aby co kilkanaście tys. kilometrów zamieniać miejscami koła napędowe z nienapędowymi.  Pozwoli to wyrównać poziom zużycia pomiędzy poszczególnymi oponami na osiach i wydłużyć żywotność ogumienia w samochodzie.

Warto także zwrócić uwagę, czy bieżnik opony zużywa się w jednakowym stopniu na całej oponie. Często zdarza się, się grubość bieżnika na jej barku zewnętrznym wynosi pięć milimetrów, a rowki od wewnątrz opony mogą być praktycznie starte. Najczęściej winę za taki stan rzeczy ponosi, albo zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponie, nieprawidłowe ustawienie kąta skrętu a nawet uszkodzenie amortyzatorów.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zjawisko aquaplaningu wzrasta wraz ze wzrostem prędkości auta.
Zjawisko aquaplaningu wzrasta wraz ze wzrostem prędkości auta.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama