REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes A klasa W168: wymiana tylnego dolnego wahacza wzdłużnego

Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 wymiana tylnego dolnego wahacza wzdłużnego.
Mercedes A klasa W168 wymiana tylnego dolnego wahacza wzdłużnego.

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone wahacze należy jak najszybciej wymienić. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić tylny wahacz wzdłużny w Mercedesie klasy A W168

Pierwszy krok to wymontowanie piasty tylnego koła. Pierwszy krok to poluzowanie śrub tylnych kół i uniesienie tyłu auta. Podkładamy kliny pod przednie koła i podsuwamy podstawki. Opuszczamy samochód tak, żeby oparł się na „kobyłkach”. Zdejmujemy koła i przechodzimy do demontażu bębnów i tarcz hamulcowych.

REKLAMA

Zaczniemy od tarczy hamulcowej. W tym przypadku nie ma potrzeby demontażu klocków hamulcowych lub rozpinania przewodów hamulcowych. Pierwszy krok to poluzowanie śrub mocujących koło i uniesienie samochodu. Podkładamy kliny blokujące pod przednie koła oraz podstawki pod tył auta. Odkręcamy do końca śruby mocujące koła i zdejmujemy koła. Kolejny krok to wymontowanie zacisku hamulcowego.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana tylnego amortyzatora i sprężyny

REKLAMA

Odkręcamy śruby mocujące i demontujemy wspornik zacisku hamulca z wahacza. Pamiętajmy, że do odkręcenia śrub jest potrzebny bardzo duży moment. Przed wykręceniem ich należy się upewnić, że samochód jest stabilnie ustawiony. W przypadku hamulców bębnowych początek pozostaje taki sam. Unosimy samochód i stabilnie go podpieramy. Następnie odkręcamy śrubę zabezpieczającą i staramy się zdjąć bęben. W przypadku problemu należy opukać delikatnie bęben i starać się go zdjąć.

Może zdarzyć się tak, że i taki zabieg nie przyniesie żadnego efektu. W takim przypadku należy znaleźć w tylnej części bębna, w tarczy nośnej, gumowy korek. Zdejmujemy go i wkładamy w otwór śrubokręt. Dociskamy dźwignię na szczęce hamulca i demontujemy bęben.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdejmujemy pokrywę piasty podważając ją płaskim śrubokrętem i delikatnie podbijając młotkiem. Następnie zbijamy blokadę z nakrętki wieńcowej i odkręcamy ją. Należy przyłożyć duży moment, ponieważ nakrętka jest bardzo solidnie dokręcona. Teraz zdejmujemy piastę razem z podkładką dystansową. Kolejny krok to wymontowanie tylnej sprężyny zawieszenia.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: demontaż półosi napędowych

REKLAMA

Będzie nam do tego potrzebny specjalny ściągacz. Osadzamy go na sprężynie tak, żeby obejmował minimum trzy zwoje. Upewniamy się, że ściągacz jest prawidłowo osadzony i powoli go napinamy. Czynność tą wykonujemy do momentu aż będzie możliwe wyjęcie sprężyny. Jeśli zachodzi taka potrzeba to demontujemy również zderzak i gumowy pierścień tłumiący. Demontujemy dolną osłonę dołu nadwozia i przechodzimy do odczepienia linki hamulca ręcznego.

W hamulcu tarczowym demontujemy zamki rozpieraczy w lewym i prawym hamulcu. Następnie odczepiamy linki z tylnych szczęk hamulca w lewym i prawym kole. Odczepiamy tylne linki od przednich, a następnie wyjmujemy je z uchwytów w podwoziu. Teraz odczepiamy z zaczepu na wahaczu linkę hamulca ręcznego oraz przewód czujnika prędkości obrotowej koła. Odkręcamy dwie śruby mocujące amortyzator do wahacza i odkręcamy stabilizator z tyłu wahacza.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana belki nośnej przedniego zawieszenia

W tym momencie odkręcamy od wahacza bęben hamulca, osłonę z blachy oraz pozostałe elementy. Pamiętajmy, że nie należy zginać przewodów hamulcowych ani ich odłączać. Demontujemy częściowo nadkole w okolicy mocowania wahacza, wystarczy wyjąć dwa zaciski mocujące. Pozostaje odkręcić wahacz od belki nożnej zawieszenia.

Przechodzimy do montażu. Na początku przykręcamy wahacz do belki nośnej momentem 140Nm. Na końcu dokręcamy śrubę tradycyjnym kluczem poprzez wykonanie ¼ obrotu. Teraz montujemy nadkole wciskając dwa zaciski. Następnie czyścimy dokładnie osłonę z blachy od hamulca bębnowego. Dokręcamy do wahacza bęben hamulca razem z osłoną i pozostałymi elementami.

Przykręcamy do wahacza stabilizator razem z blachą dystansową w taki sposób, żeby stabilizator nie był naprężony. W tym momencie dokręcamy do wahacza amortyzator. Zalecamy użycie nowych śrub mocujących. Osadzamy na wahaczu linkę hamulca ręcznego i przewód od czujnika prędkości obrotowej koła. Instalujemy dolną osłonę i przystępujemy do zamocowania sprężyny zawieszenia.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola układu kierowniczego

Jeśli sprężyna jest dostatecznie skręcona to zaczynamy ją rozprężać. Kontrolujemy stale, czy układa się prawidłowo w swoim miejscu. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to należy wymienić wcześniej zderzak i gumowy pierścień tłumiący.

Przechodzimy do zamontowania piasty. Zakładamy na czop wahacza piastę koła i wkręcamy nową nakrętkę wieńcową. Zaciskamy blokadę i wciskamy pokrywę piasty i delikatnie dobijamy. Jeżeli osłona nosi ślady uszkodzeń, należy wymienić ją na nową.

Na końcu zakładamy tarcze hamulcowe i montujemy zacisk razem z klockami. Pamiętajmy o wyregulowaniu hamulca ręcznego (osobny poradnik).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA