| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Zawieszenie > Skoda Octavia I: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Skoda Octavia I: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Uszkodzona sprężyna lub amortyzator wymaga konieczności zdemontowania kolumny zawieszenia. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić przednie sprężyny i amortyzatory w Skodzie Octavii I.

Teraz luzujemy nakrętkę mocującą drążka kierowniczego i wykręcamy ją aż do końca gwintu. Następnie wybijamy ze zwrotnicy czop przegubu drążka kierowniczego i odpinamy złącze wtykowe od czujnika prędkości obrotowej układu ABS. Wyjmujemy z zamocowania przewód czujnika prędkości obrotowej układu ABS. Odkręcamy górne mocowanie amortyzatora za pomocą wygiętego klucza oczkowego jednocześnie przytrzymując tłoczysko kluczem imbusowym 7.

Wyjmujemy do dołu kolumnę zawieszenia i zwrotnicę poprzez nadkole. Rozpinamy zwrotnice i kolumnę zawieszenia. Wykonujemy to poprzez odkręcenie śruby zaciskającej kolumnę zawieszenia na zwrotnicy. Wyjmujemy kolumnę zawieszenia ze zwrotnicy i przechodzimy do wymiany amortyzatora i sprężyny.

Zobacz też: Skoda Octavia I: montaż modułu komfortu kierunkowskazów

Do tego będzie nam potrzebny specjalny ściągacz do sprężyn. Można go kupić za około 30 złotych. Pod żadnym pozorem nie można odkręcać amortyzatora. Montujemy ściągacz w imadle i osadzamy dokładnie całą kolumnę tak, żeby zwoje sprężyny znalazły się w uchwytach ściągacza. Skręcamy go powoli do momentu, aż powstanie luz umożliwiający rozkręcenie kolumny.

Odkręcamy nakrętkę kolumny zawieszenia przytrzymując jednocześnie tłoczysko za pomocą klucza imbusowego 7. Jeżeli wymieniamy również sprężynę należy poluzować ściągacz. Robimy to bardzo powoli. Zdejmujemy wszystkie elementy kolumny i wymieniamy amortyzator. Jeżeli wymienialiśmy sprężynę to montujemy ją w zaciskach ściągacza i skręcamy go.

Instalujemy wszystkie elementy kolumny w odwrotnej kolejności i osadzamy sprężynę (zamontowana w ściągaczu). Dokręcamy górną nakrętkę blokującą i powoli rozprężamy sprężynę. W przypadku drugiej kolumny postępujemy w taki sam sposób. Przechodzimy do zamontowania kolumny w samochodzie.

Wsuwamy zwrotnicę na kolumnę zawieszenia. Następnie dokręcamy śruby mocujące w taki sposób aby łby skierowane były do kierunku jazdy. Osadzamy kolumnę zawieszenia i dokręcamy górne mocowanie. Czyścimy za pomocą szczotki drucianej wielowypusty i gwinty półosi oraz piasty koła. Nawilżamy wielowypusty olejem silnikowym i wsuwamy jak najdalej przegub zewnętrzny w wielowypust piasty koła.

Zobacz też: Skoda Octavia I: kontrola układu hamulcowego i wymiana płynu

Dokręcamy przegub do wahacza, oraz montujemy tarczę hamulcową. Podłączamy złącze wtykowe czujnika prędkości obrotowej układu ABS. Montujemy drążek kierowniczy w dźwigni zwrotnicy i dokręcamy nakrętkę blokującą. Wkręcamy nakrętkę półosi i dokręcamy koła. Opuszczamy samochód i dokręcamy nakrętkę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »