Kategorie

Opel Astra G/Zafira A: wymiana łożyska koła przedniego i tylnego

Robert Kuśpiel
Opel Astra G/Zafira A wymiana łożyska koła przedniego i tylnego
Wymiana łożyska koła przedniego nie jest trudna i bez problemu sobie z nią poradzimy. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić łożysko w Astrze G i Zafirze A.

Nie trzeba mieć dużego doświadczenia, żeby rozpoznać, czy mamy uszkodzone łożysko koła. Zazwyczaj nie potrzeba do tego żadnych narzędzi. Wystarczy dobry słuch. Uszkodzone łożysko w Zafirze A lub Astrze G objawia się bardzo głośną pracą. Zazwyczaj jest to słyszalne powyżej 50km/h. Oczywiście przy niższych prędkościach również wydaje nieprzyjemne dźwięki lecz wtedy musimy być na zewnątrz auta, żeby to usłyszeć.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: wymiana rozrusznika

Reklama

Chcąc wykonać taki test wystarczy unieść samochód i zakręcić kołem. Musimy się wtedy dobrze przysłuchać, żeby usłyszeć szum zużytego łożyska. Niestety nie podlega ono okresowym przeglądom. Jeśli jest uszkodzone to należy je wymienić, nie ma możliwości smarowania. Przystępujemy do wymiany łożyska w modelu Astra G i Zafira A. Na początku musimy unieść tą stronę auta, po której będzie wykonywana wymiana.

Po zdjęciu koła przechodzimy do wymontowania tarczy i zacisku. Na początku odpinamy czujnik zużycia klocków a następnie podważamy za pomocą śrubokręta sprężynę mocującą klocki hamulcowe w zacisku. Teraz wyjmujemy korki zabezpieczające z prowadnic zacisku i wykręcamy je kluczem imbusowym. Zdejmujemy zacisk wyjmujemy klocki hamulcowe i podwieszamy go. Nie może wisieć na przewodzie hamulcowym.

Kolejny krok to demontaż tarczy. W silniku 1.8 i 2.0 musimy na początku odkręcić dwie śruby od korpusu, w którym znajduje się zacisk. Kolejny krok jest taki sam dla wszystkich wersji silnikowych. Musimy odkręcić śrubę ustalającą na tarczy. Po tym zabiegu można oddzielić ją od piasty. W wielu przypadkach bywa to bardzo trudne. Nie zalecamy uderzać młotkiem na siłę.

Zobacz też: Jak zdejmować i zakładać łożyska?

Reklama

W takim przypadku proponujemy użyć odrdzewiacza u poczekać aż zacznie działać. Jeżeli to nie pomoże to zostaje nam uderzanie w tarczę młotkiem poprzez drewniany klocek. Nie robimy tego ze zbyt dużą siłą bo można doprowadzić do uszkodzenia. Po tym zabiegu demontujemy półoś napędową. Zostało to szeroko opisane w innym poradniku dotyczącym wymiany półosi w Astrze G i Zafirze A.

Po jej wyjęciu odpinamy złącze od czujnika prędkości obrotowej koła. Pozostaje nam odkręceniu śrub mocujących cały zestaw łożyska koła. Zdejmujemy go razem z blachą ochronną, którą potem odczepiamy. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na początku zakładamy na nowy zespół blachę ochronną i mocujemy go na swoje miejsce. Pamiętajmy o użyciu nowych śrub. Moment dokręcania wynosi 90Nm. W przypadku braku robimy to na wyczucie.

Kolejny krok to zamontowanie na swoje miejsce czujnika prędkości obrotowej koła i możemy przejść do montażu półosi. To również zostało opisane w osobnym poradniku dotyczącym półosi w Astrze G i Zafirze A. Na końcu pozostaje nam montaż zacisku razem z tarczą. Robimy to w odwrotnej kolejności do demontażu. Jeżeli zdarzyło nam się rozłączyć przewody hamulcowe to pamiętajmy o odpowietrzeniu całego układu.

W modelu Astra G i Zafira A jest to dosyć częsta usterka. Decydując się na zakup łożyska pamiętajmy o tym by wybrać sprawdzona firmę. Jak widać wymiana jest dosyć czasochłonna i wymaga od nas demontażu kilku podzespołów co również nie jest łatwe. Tańsze zamienniki mogą się okazać bardzo nietrwałe. Może to się okazać niemiłą niespodzianką kiedy po kilku dniach lub tygodniach nasze łożysko zacznie wydawać nieprzyjemne dźwięki.

Zobacz też: Jak wymienić łożysko kolumny McPhersona?

Przechodzimy do wymiany łożyska w tylnym kole. Tutaj sytuacja wygląda inaczej. W Astrze G i Zafirze A łożysko jest zintegrowane razem z piastą. Objawy są identyczna jak w przypadku koła przedniego. Co do obsługi jest to również element bez obsługowy, który nie wymaga żadnych dodatkowych czynności. Jeżeli ulegnie uszkodzeniu to należy je wymienić. Nie ma możliwości nasmarowania czy też przeczyszczenia.

Unosimy samochód po stronie gdzie będzie wymiana i podstawiamy „kobyłki”. Nie ma potrzeby korzystania z platformy warsztatowej. Po zdjęciu koła przechodzimy do wymontowania zacisku i tarczy hamulcowej. Na początku musimy odłączyć linkę hamulca ręcznego. W tym celu wciskamy dźwignię przy zacisku i demontujemy linkę hamulca. Odkręcamy śrubę zacisku hamulcowego. Znajduje się ona w jego dolnej części.

Teraz odchylamy zacisk do góry, wyjmujemy wkładki hamulcowe i podwieszamy go do nadwozia tak, żeby nie wisiał na przewodach hamulcowych. Decydując się na jego rozłączenie musimy pamiętać o odpowietrzeniu całego układu. Przechodzimy do demontażu tarczy. Na początku musimy wykręcić dwie śruby mocujące korpus zacisku, zdejmujemy go i na końcu wykręcamy śrubę ustalającą.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: demontaż tylnej sprężyny i amortyzatora

Następnie odpinamy złącze czujnika prędkości obrotowej koła. Jest on częścią systemu ABS. W tym momencie możemy odkręcić cztery nakrętki mocujące i wyjmujemy cały zespół łożyska. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy, żeby przykręcić dobrze wszystkie mocowania.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...