REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Palio: wymiana tulei wahacza. Poradnik

Robert Kuśpiel
Najlepiej skorzystać z kanału rewizyjnego Fot. Fotolia
Najlepiej skorzystać z kanału rewizyjnego Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana tulei wahacza może wydawać się trudna. Jednak po przeczytaniu tego poradnika powinniśmy mieć znacznie większą wiedzę dotyczącą wymiany tulei wahacza w Fiacie Palio.

Celem tego poradnika jest wykonanie naprawy w najłatwiejszy i najszybszy sposób. Okazuje się, że nie ma potrzeby wyjmowania całego wahacza. Można bez problemu dokonać wymiany na aucie. Trzymając się tego założenia, jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużo czasu. Metoda ta znajduje zastosowanie, jeżeli wymieniamy samą tulejkę. W przypadku sworznia niestety musimy wymontować wahacz.

REKLAMA

Zobacz też: Fiat Uno: wymiana wahacza – opis krok po kroku

REKLAMA

Najlepiej wykonywać całą operację z pozycji kanału lub podnośnika warsztatowego. Oczywiście poradzimy sobie również z normalnym podnośnikiem, jednak będzie to trochę utrudnione. W tym przypadku najlepiej podeprzeć auto za pomocą kobyłek. Po uniesieniu auta, przyglądając się wahaczowi, zobaczymy poszczególne elementy. Będzie tam mała tuleja metalowa z gumą w środku. Przykręcona na śrubę pod klucz 19. Znajduje się tam również duża tuleja. Tutaj będzie potrzebny klucz 18 do dwóch śrub i klucz 15 do jednej.

Na mocowania sworznia nie zwracamy uwagi, nie ma potrzeby demontażu. Pierwszy krok to demontaż stabilizatora. W tym celu odkręcamy śruby trzymające uchwyt końca stabilizatora za pomocą klucza 10 i 13. Teraz luzujemy mocowanie uchwytu stabilizatora kluczem 18. Odsuwamy go i przechodzimy do demontażu tulei. Wymiana małej tulejki jest możliwa po poluzowaniu śrub trzymających dużą. Wykręcamy mocowanie przedniej (małej) i wypychamy jej środek. Następnie przecinamy ją za pomocą brzeszczotu i wyjmujemy pozostałości.

Zobacz też: Fiat Seicento: wymiana przedniego wahacza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz nabijamy nową tuleję. Przykładamy młotek z jednej strony i wbijamy ją z drugiej. Przy tej operacji warto zapewnić sobie dodatkową pomoc. Uderzanie w wahacz oparty tylko na śrubach może spowodować jego uszkodzenie. Na oko nie będzie to możliwe do ocenienia. Wyjdzie to podczas ustawiania zbieżności. Dokręcamy wszystkie śruby trzymające tuleje i montujemy stabilizator.

Jeżeli podczas oględzin wahacza stwierdzimy, że sworzeń wymaga wymiany, nie warto tego odkładać. Odcinamy nity, nawiercamy go i wybijamy. Może się to okazać trudne, dlatego można podgrzewać sworzeń i uderzać w międzyczasie młotkiem. Po wymianie tych elementów warto udać się na sprawdzenie i ustawienie zbieżności. Bardzo możliwe, że po takiej wymianie będziemy mieli lekko skrzywioną kierownicę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA