| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Zawieszenie > Audi A3 8P: wymiana sprężyn - jak sobie z nią poradzić?

Audi A3 8P: wymiana sprężyn - jak sobie z nią poradzić?


W poradnik tym pokażemy jak wymienić przednie i tylne sprężyny w Audi A3 8P. Cały proces nie jest trudny i możemy go przeprowadzić we własnym zakresie.

Co będzie nam do tego potrzebne?
• Dwa lewarki
• Cztery sprężyny
• Klucz 18 mm

Zanim rozpoczniemy pracę musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu. Wrzucamy dowolny bieg i zaciągamy hamulec ręczny i podkładamy cokolwiek pod koła, żeby auto było nieruchome. Najpierw będziemy wymieniać sprężyny na tylnej osi. Unosimy auto na lewarku odkręcamy wcześniej poluzowane śruby koła i zdejmujemy koło. Następnie drugi lewarek podkładamy pod tylni wahacz. Odkręcamy śrubę kluczem 18 mm. Teraz musimy opuścić lewarek pod wahaczem.

Zobacz również: Jak domowym sposobem sprawdzić amortyzatory?

Po opuszczeniu lewarka, wyjmujemy sprężynę. W jej miejsce wkładamy nową sprężynę i przykręcamy śrubę. Tak samo postępujemy w przypadku drugiego koła na tylnej osi. Nadeszła kolej na wymianę sprężyn na przedniej osi. Wymiana sprężyn na tej osi jest znacznie trudniejsza i zajmie nam trochę więcej czasu.. Zaczynamy od odkręcenia śrub mocujących koło. Przed zdjęciem koła, warto pamiętać o poluzowaniu śruby mocującej przegub.

Zobacz również: Jak wymienić tuleje wahacza przedniego?

Zdejmujemy koło i odpinamy czujnik ABS. Odkręcamy górne mocowanie stabilizatora. Następnie demontujemy śrubę mocującą przegub i wyjmujemy go z piasty. Kolejny krok to odkręcenie mocowania wahacza. Przystępujemy do odkręcenia kolumny. Unosimy maskę, odchylamy plastiki i odkręcamy 3 śruby. Teraz mamy do wyboru dwie opcje: odkręcamy dolne mocowanie i wyciągamy kolumnę Mcphersona. Druga opcja: wymieniamy sprężyny bez wyjmowania kolumny Mcphersona. Wówczas nie demontujemy dolnego mocowania kolumny.

Należy zachować szczególną ostrożność prowadząc pracę przy przewodzie hamulcowym, ponieważ jest on naprężony i można go łatwo uszkodzić.

W obydwu przypadkach, do ściągnięcia sprężyn posłużą nam ściągacze do sprężyn. Naszym zdaniem, najlepiej wymontować całą kolumnę i przełożyć sobie spokojnie sprężyny. Oczywiście należy pamiętać, żeby wszystko dobrze przykręcić. Tak samo postępujemy z kołem po drugiej stronie auta. Opis ten jest przydatny, dla osób, które chcą wymienić sprężyny, gwarantujące obniżenie zawieszenia. Jeśli chodzi o potrzebne narzędzie, ściągacze do sprężyn nie są drogie w zakupie, dlatego można sobie pozwolić na posiadanie swoich własnych. Nie trzeba również nadmieniać takich spraw, że wymianę sprężyn robimy po obu stronach osi. Tak samo postępujemy z amortyzatorami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »