REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana przednich piast w BMW E34 – Jak to zrobić

Rafał Sztoner
fot. Mototarget
fot. Mototarget

REKLAMA

REKLAMA

Pozornie tego typu operacja może wydawać się trudna, jednak przy odrobinie chęci możemy dokonać jej sami.

Zaczynamy od przygotowania niezbędnych narzędzi:

REKLAMA

  • klucz imbusowy 6
  • klucz oczkowy 19mm
  • klucz płaski 10mm
  • klucz 46mm ( do nakrętki piasty)
  • śrubokręt płaski
  • młotek
  • ściągacz do piasty
  • szczotka druciana

Oczywiście rozpoczynamy działanie od podniesienia auta, zabezpieczając przy tym koło klinem aby auto się nie zsunęło i odkręcamy koło. W pierwszej kolejności odkręcamy zacisk kluczem 19mm, który zsuwamy delikatnie pomagając sobie młotkiem.

Zobacz również: Co powinniśmy wiedzieć o zawieszeniu?

REKLAMA

Kluczem imbusowym odkręcamy tarcze. Pod warunkiem, że odkręcenie śruby tarczy nie sprawi problemu, samo zdjęcie tarczy powinno pójść bez większych przeszkód. Następnie za pomocą śrubokręta podważamy dekielek i zdejmujemy zabezpieczenie z nakrętki piasty.

Za pomocą klucza 46 odkręcamy śrubę mocującą piastę i zakładamy ściągacz. Możemy użyć ściągacza do kół pasowych lub dedykowanego zdejmowaniu piast. Różnicy w zasadzie między nimi nie ma ponieważ mamy tutaj bardzo dobry dostęp, więc możemy użyć każdego, który tylko nie jest za mały. Za pomocą klucza 10mm odkręcamy jeszcze 3 śruby mocujące osłonę tarczy i osłonę łożyska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed założeniem nowych części powinniśmy dokładnie wyczyścić sworzeń piasty razem z czujnikiem ABS, który dodatkowo możemy wyczyścić szmatką z benzyną.

Nową osłonę łożyska musimy nabić za pomocą młotka i śrubokręta ponieważ próba ręcznego jej zamontowania będzie dość trudna ze względu na to, że te elementy są ciasno spasowane.

Zobacz również: Jak rozpoznać usterki w zawieszeniu?

Osłonę tarczy i nową piastę zakładamy lekko dobijając młotkiem na sworzniu, po czym dokręcamy nakrętkę i zaginamy fartuch nowej nakrętki dla zabezpieczenia przed odkręceniem.

Założenie tarczy, zacisku i koła powinno pójść już gładko. Z drugą piastą postępujemy dokładnie tak samo. Szacowany czas na wykonanie tego zadania to maksymalnie 1 godzina pod warunkiem, że nic nam się nie uda popsuć.

Na koniec możemy wybrać się na małą jazdę próbna w celu sprawdzenia czy wszystko jest spasowane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA