REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymienić koło?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kierowca powinien być przygotowany na sytuację, w której niezbędna będzie samodzielna wymiana koła w jego pojeździe. Podpowiadamy krok po kroku, jak wygląda ta procedura.

Gdy auto nagle zaczyna ściągać na bok, i towarzyszy temu charakterystyczny trzepot gumy, najpewniej nasza opona została uszkodzona i czeka nas wymiana koła. Wyjątkiem są opony typu run flat, których uszkodzenia nawet nie poczujemy w kierownicy i możemy spokojnie dojechać z uszkodzonym kołem do wulkanizatora. Jeśli jednak nasz pojazd nie jest w takie opony wyposażony, lepiej od razu zajmijmy się poszukiwaniem odpowiedniego miejsca, gdzie możemy się zatrzymać. Na początek trzeba odszukać koło zapasowe, klucz do kół i lewarek. Producent zazwyczaj umieszcza cały zestaw pod podłogą bagażnika. Jeśli w bagażniku nie znajdziemy koła, zapewne zamontowane jest pod samochodem w przedniej lub tylnej jego części.

REKLAMA

Zobacz również: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

REKLAMA

Gdy już odnajdziemy wszystkie potrzebne nam elementy upewnijmy się, że zaciągnęliśmy ręczny hamulec i zostawiliśmy auto na biegu. Dobrze jest też zabezpieczyć koło po przeciwnej stronie auta jakimkolwiek przedmiotem, który można uznać za klin. Unikniemy w ten sposób przesuwania się auta przy podnoszeniu go.
Zanim podniesiemy samochód za pomocą lewarka, musimy poluzować śruby. Trzeba liczyć się z tym, że mogą być one „zapieczone” i będą wymagały od nas użycia siły. Musimy poruszyć śruby w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Ważne jest, aby nie odkręcać ich, a jedynie poluzować.

Gdy śruby już się poddadzą, możemy zająć się podniesieniem auta. Są różne rodzaje lewarków, ale instrukcja obsługi najczęściej znajduje się na tym urządzeniu w postaci naklejki. Lewarek należy podłożyć pod przeznaczony do tego przez producenta punkt samochodu a następnie podnieść auto. Informację o takich punktach znajdziemy w instrukcji użytkownika, która zazwyczaj dołączona jest do dokumentów pojazdu lub dostępna w internecie. Lepiej zawczasu się z nią zapoznać lub wozić przy sobie. Lewarek musi zostać umieszczony na twardym podłożu. W przeciwnym razie podczas próby podniesienia auta, po prostu się zapadnie. Jeśli nie mamy wyboru, bo złapaliśmy gumę na polnej drodze, będziemy musieli poszukać twardego, płaskiego przedmiotu, którym podeprzemy lewarek.

Przy prawidłowym podniesieniu auta, koło powinno zupełnie stracić kontakt z podłożem. Możemy wtedy z pomocą klucza do kół usunąć śruby i zdjąć uszkodzone koło, zastępując je zapasowym. Należy dokładnie dopasować otwory na śruby w feldze do tych na piaście koła i „przyłapać” je śrubami. Pamiętajmy, aby każdą kolejną śrubę wkręcać po przekątnej w stosunku do poprzedniej. Dopasowanie pozycji koła jest ułatwione, jeśli producent naszego auta wybrał rozwiązanie z gwintowanymi szpilkami. Wtedy po prostu nakładamy koło wpasowując szpilki w otwory koła i nakładamy nakrętki, a następnie przykręcamy za pomocą klucza. Gdy już dość mocno umocujemy koło, możemy opuścić auto, a następnie porządnie dokręcić śruby lub nakrętki. Pozostaje nam jeszcze uprzątnąć miejsce pracy. Warto też wstąpić na najbliższą stację benzynową, aby sprawdzić ciśnienie w kole zapasowym i w razie potrzeby je uregulować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wymiana filtrów powietrza i paliwa krok po kroku.

Wymiana koła nie jest czynnością trudną. Możemy jednak uniknąć wykonywania tego samodzielnie, jeśli wykupiliśmy odpowiedni pakiet pomocy u naszego ubezpieczyciela. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, warto być przygotowanym na uszkodzenie koła, aby takie wydarzenie nie zepsuło nam planów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA