| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Wnętrze > Czyszczenie tapicerki

Czyszczenie tapicerki

Wakacyjne podróże samochodem to okazja do gromadzenia wielu wspaniałych wspomnień. Niestety niektóre wspomnienia są bardziej materialne i odkładają się w postaci plam na tapicerce. Podpowiadamy jak usunąć z tapicerki poszczególne plamy.

W czyszczeniu tapicerki sprawdzą się środki AGD lub woda i mydło

Jednymi z najczęściej występujących zanieczyszczeń tapicerki po podróży z dziećmi są zabrudzenia po słodyczach, w tym głównie po czekoladzie.

Najłatwiej się ich pozbyć wodą z mydłem, bądź jednym z preparatów służących do prania tkanin. Nie tylko przeznaczonych do usuwania plam z tapicerki, lecz także wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.

Jeżeli plamy są trudne do usunięcia przy pomocy konwencjonalnych środków można sięgnąć po odplamiacze. W takim przypadku radzimy zachować szczególną ostrożność. Odplamiacze mogą odbarwić tkaninę, dlatego warto na początku sprawdzić ich działanie w mało widocznym miejscu. Żeby nie było widać specyficznych brązowych obwódek po odplamieniu, zanim przystąpimy do usuwania plamy zalecamy wyczyścić dokładnie całą powierzchnię tkaniny na której znajduje się plama.

Ostrożność powinniśmy zastosować w przypadku odplamiaczy na bazie rozpuszczalników. Sprawdzą się w usuwaniu zabrudzeń tłustych, ale plamy innego pochodzenia mogą utrwalić. Pamiętajmy, że tego typu środki rozpuszczają plastik i kleje.

Zobacz też: Jak usunąć naklejki z tylnej szyby?

Sposoby radzenia sobie z poszczególnymi zabrudzeniami:

1. Tapicerka pomazana długopisem - łatwo da się usunąć przy pomocy taśmy samoprzylepnej

2. Guma do żucia na tapicerce - w razie problemów z jej usunięciem radzimy polać gumę wrzątkiem i wyszorować miejsce szczotką o sztywnym włosiu.

3. Czekolada na tapicerce - powinna wystarczyć ciepła woda z mydłem (najlepiej szarym), jeżeli nie zastosować środek do prania tapicerki samochodowej

4. Plamy po keczupie itp. - podobnie do czekolady, związki organiczne łatwo usunąć wodą z szarym mydłem bądź preparatami do prania.

5. Tłuste plamy po oliwie, oleju - jeżeli nie pomoże zwykłe pranie, można spróbować usunąć plamę odplamiaczem.

Zobacz też: Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »