| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Wnętrze > Skoda Superb I: demontaż schowka i dmuchawy

Skoda Superb I: demontaż schowka i dmuchawy

W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować schowek pasażera i znajdującą się za nim dmuchawę. Porada ta dotyczy modelu Superb pierwszej generacji. Cała operacja nie jest trudna i nie wymaga wielu narzędzi.

Do demontażu będą nam potrzebne klucze Torx, dokładnie dwa rodzaje:
• Torx T10
• Torx T20

Oczywiście, jeśli nie mamy takich kluczy, najlepiej zakupić cały komplet. Przydatność kluczy Torx w wielu autach jest nieoceniona. Naszym celem jest demontaż dmuchawy. Oczywiście nie odbędzie się to, bez demontażu schowka. Jeśli chodzi o samą dmuchawę mamy do wyboru dwa warianty. Montaż nowej dmuchawy albo wyczyszczenie starej. Jeżeli wybierzemy drugą opcję nie mamy gwarancji, że pozbędziemy się problemu z dmuchawą, jednak warto spróbować. Znane są przypadki, gdzie pomagało zwyczajne przeczyszczenie.

Zobacz również: Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

Pracę zaczynamy od otwarcia schowka pasażera. Zobaczymy tam, 5 śrub, które musimy odkręcić. Przykręcone są na klucz Torx T20. Na dole znajdują się 4 śruby, które również musimy odkręcić. 2 znajdują się po lewej stronie i kolejne 2 po prawej. Teraz możemy przystąpić do demontażu schowka. Zdecydowanym mocnym ruchem wyciągamy schowek do siebie. Robimy to, oczywiście z dużym wyczuciem, żeby niczego nie uszkodzić.

Pamiętamy, żeby wyjmować bardzo delikatnie, tak żeby niczego nie porysować. Odkładamy schowek na podłogę. Najwygodniej będzie odłączyć lampkę schowka. Przy każdym poruszeniu schowka będzie migała. Zaglądając w miejsce schowka zobaczymy dmuchawę. Przykręcona jest ona za pomocą 3 śrub T10. Dwie z tych śrub zobaczymy od razu. Trzecia jest nieco wyżej. Trzeba się dokładnie przyjrzeć, jest mało widoczna.

Teraz odpinamy kostkę dmuchawy i możemy odkręcić trzymające ją śruby. Wyjmujemy dmuchawę i oceniamy jej stan. Jeżeli mamy nową, zobaczymy od razu różnicę. Oczywiście, jeśli zdecydowaliśmy się na wyczyszczenie naszej, robimy to bardzo dokładnie. Przed montażem warto wyczyścić miejsce montażu dmuchawy.

Zobacz również: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

Uważaj na różne wtyczki występujące w dmuchawach.

Zdarza się, że zamienniki mają inne wtyczki na dmuchawie, niż oryginał. Dlatego przed zakupem, warto przyjrzeć się naszej oryginalnej wtyczce. Warto również sprawdzić, w jakich modelach występowała taka sama dmuchawa jak w naszej Skodzie. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Przykręcamy solidnie wszystkie śruby trzymające dmuchawę. Montując schowek, wkładamy go delikatnie, żeby niczego nie porysować. Na koniec sprawdzamy działanie naszej dmuchawy po wyczyszczeniu lub wymianie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »