reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Słownik > Narzędzia: przecinak, podbijak

Narzędzia: przecinak, podbijak

Przecinaki, zwane dawniej z niemieckiego meslami, służą głównie do szybkiego przecinania różnych elementów i kawałków różnych twardych materiałów, np. do obcinania łbów śrub, których nie można odkręcić w żaden inny sposób.

Do przydatnych w warsztacie i garażu narzędzi należą przecinaki i pobijaki. Są to narzędzia o nieskomplikowanej budowie, bardzo często wytwarzane samodzielnie na własne potrzeby.

Przecinaki, zwane dawniej z niemieckiego meslami, służą głównie do szybkiego przecinania różnych elementów i kawałków różnych twardych materiałów, np. do obcinania łbów śrub, których nie można odkręcić w żaden inny sposób. Przecinaki kamieniarskie służą do przecinania brył kamienia i betonu itp. Są to w każdym przypadku pręty stalowe, z jednej strony zakończone spłaszczeniem, podobnie jak najprostsze wkrętaki, przy czym spłaszczenie to ma bardzo ostre zakończenie. Uderzenia młotkiem w drugi koniec pręta powodują, że jego ostrze wcina się w obrabiany przedmiot, by w końcu przeciąć go. Najbardziej nietypowym zastosowaniem przecinaka jest odkręcanie zapieczonych dużych nakrętek lub śrub z dużymi i bardzo dużymi łbami. Jest to operacja niszcząca śruba lub nakrętka tak odkręcona z reguły nie nadaje się do dalszego użytku. Polega ona na przyłożeniu przecinaka do jednej z krawędzi sześciokątnego łba śruby i nakrętki, a następnie poprzez uderzanie młotkiem w jego drugi koniec wywieranie na nią siły udarowej, która ma podobne oddziaływanie, jak w przypadku wkrętaka udarowego. Przecinak, nacinając na dość dużą głębokość krawędź śruby lub nakrętki robi dla siebie gniazdo, dzięki czemu nie ześlizguje się z niej, a to oznacza, że uderzenia młotka mogą być bardzo silne.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Pobijakiem nazywa się zasadniczo młotki z drewnianymi obuchami. Nazwa ta przenoszona jest także na najprostsze z możliwych narzędzi. Ma ono postać dość grubego pręta o długości kilkunastu cm, wykonanego z niezbyt twardego metalu, np. mosiądzu, który służy np. do wbijania metalowych kołków, sworzni klinów i wpustów w ciasno spasowane otwory i gniazda w sytuacji, kiedy bezpośrednie uderzenia młotka we wbijany element mogłyby uszkodzić go lub jego powierzchnię. Przy pomocy pobijaków można usuwać np. czopy osi kół z łożysk, łożyska z gniazd itp. Jest to więc rodzaj izolatora pomiędzy twardym młotkiem a niezbyt twardym elementem, który należy wbić w ciasny otwór. Odmianą pobijaka jest wybijak – pręt z identycznego metalu, jak pobijak, służący do wybijania przedmiotów ciasno osadzonych w otworach, takich np. jak sworznie, kliny lub ciasno tkwiące w otworach śruby, do których oby końców jest dostęp.

Są także wybijaki wykonane ze stali, kształtem przypominające punktaki ślusarskie, od których odróżnia je płasko zaszlifowany koniec. Służą one do usuwania z przelotowych otworów pozostających w nich resztek śrub itp. Wybijaki takie mogą być używane do odkręcania dużych nakrętek i śrub z dużymi łbami w podobny sposób, jak przecinaki, ich przewagą jest to, że nie powodują tak dużych zniszczeń na nakrętkach i łbach śrub, jak przecinaki.

Zobacz też: Ząbkowanie opon

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama