reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Słownik > Hydrauliczny kolumnowy podnośnik samochodowy

Hydrauliczny kolumnowy podnośnik samochodowy

Do podnoszenia bardzo ciężkich pojazdów stosuje się kolumnowe podnośniki hydrauliczne. Przy niewielkich wymiarach mają one bardzo duży udźwig, dochodzący nawet do kilkunastu tysięcy kilogramów.

Do podnoszenia bardzo ciężkich pojazdów stosuje się kolumnowe podnośniki hydrauliczne. Przy niewielkich wymiarach mają one bardzo duży udźwig, dochodzący nawet do kilkunastu tysięcy kilogramów. Podnośnik taki składa się ze zbiornika oleju hydraulicznego, w którym od góry jest zamontowany siłownik, zintegrowany z pompą, tłoczącą do niego olej. Siłownik, którego elementem roboczym jest teleskopowy, kilkuelementowy nurnik, umożliwia podnoszenie ciężarów o wiele wyżej, niż wynosi pierwotna wysokość podnośnika. Gdy pierwszy z elementów nurnika wysunie się maksymalnie, automatycznie zacznie wysuwać się z niego kolejny element, który w rzeczywistości także jest nurnikiem.

W ostatnim z elementów nurnika zwykle znajduje się osiowy nagwintowany otwór ze śrubą o znacznej średnicy, która po częściowym wykręceniu dodatkowo powiększa zakres roboczy podnośnika. Z uwagi na przenoszenie bardzo dużych obciążeń stosuje się w tym miejscu niemal zawsze gwinty prostokątne o starannie dobranym skoku. Pompa hydrauliczna, tłocząca olej do cylindra z nurnikiem, w takim podnośniku jest najczęściej obsługiwana ręcznie przy pomocy długiej, prętowej dźwigni. Opuszczanie ciężaru odbywa się dzięki zaworowi sterowanemu z zewnątrz podnośnika, pozwalający na stopniowe wypuszczanie oleju z cylindra, w którym pracuje nurnik. Czynność tę należy wykonywać z dużym wyczuciem i bez pośpiechu.

Miejsce ustawienia podnośnika pod karoserią należy wybrać bardzo starannie, aby uniknąć przypadkowych uszkodzeń. Tak samo, jak w przypadku „żaby”, obszar w którym nurnik oprze się o karoserię, można dodatkowo zabezpieczyć podkładką z bardzo twardej gumy, twardego drewna lub rezotexu.

Zobacz też: Płyny chłodzące

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama