REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: wymiana sprzęgła

Robert Kuśpiel
Opel Astra F wymiana sprzęgła Fot. Fotolia
Opel Astra F wymiana sprzęgła Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana sprzęgła to jedna z większych napraw, na której można zaoszczędzić pokaźną kwotę. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić sprzęgło w Oplu Astra F.

Wymiana sprzęgła wymaga od nas pewnego doświadczenia. Przede wszystkim należy zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Zanim przystąpimy do wymiany należy zakupić odpowiednie sprzęgło dostosowane do naszego samochodu. W tym celu należy podać sprzedawcy numer nadwozia, rok produkcji i pojemność silnika. Zalecamy wybrać części sprawdzonych producentów, ponieważ posłużą nam znacznie dłużej i w razie problemów nie będzie problemów z realizacją gwarancji.

REKLAMA

W zależności od silnika i roku produkcji samochodu występowały dwa typy kół zamachowych: płaskie i garnkowe. Sprzęgło, które współpracuje z płaskim kołem zamachowym można wymontować bez konieczności demontażu skrzyni biegów. W przypadku koła garnkowego czeka nas demontaż skrzyni biegów. Drugi wariant będzie wymagał znacznie więcej czasu.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana czujnika poziomu paliwa

Przed rozpoczęciem demontażu warto wiedzieć jaki typ koła znajduje się w naszym aucie. W tym celu musimy podnieść samochód lub wprowadzić go na kanał. Odkręcamy osłonę obudowy sprzęgła i sprawdzamy jaki kształt ma nasze koło zamachowe. Jeśli powierzchnia tarcia jest cofnięta, to trzeba będzie wymontować skrzynię biegów. W przeciwnym razie nie jest to konieczne.

Przystępujemy do demontażu. W silnikach z garnkowym kołem zamachowym należy wymontować skrzynię biegów. Odpowiedni opis znajduje się w odrębnym poradniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W jednostce z płaskim kołem zamachowym odkręcamy śruby mocujące przednie lewe koło i wyjmujemy za pomocą śrubokręta klamrę zabezpieczającą na gwintowanej końcówce linki sprzęgła. Za pomocą łyżki monterskiej do kół, cofamy dźwignię wyłączania sprzęgła, po czym odczepiamy linkę sprzęgła.

W tym momencie należy unieść samochód za pomocą platformy warsztatowej lub wjechać nim na kanał najazdowy. Nie zalecamy pracy z pozycji podstawek, ponieważ rozwiązanie to niesie za sobą duże ryzyko wypadku. Odkręcamy śruby mocujące koło i zdejmujemy je. W tym momencie odkręcamy pokrywę skrzyni biegów. Zalecamy mieć w pobliżu pusty pojemnik i kilka szmatek do wytarcia wyciekającego oleju.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana pompy paliwa

Wyjmujemy pierścień zabezpieczający śruby z łbem walcowym i odkręcamy ją. Następnie oznaczamy farbą położenie wałka sprzęgłowego względem koła zębatego. Teraz w miejsce śruby należy wkręcić specjalny ściągacz. Niestety takie narzędzia są najczęściej spotykane tylko w warsztatach. W naszym przypadku skorzystamy z tradycyjnego ściągacza z gwintowaną końcówką M7.

Odkręcamy osłonę z obudowy sprzęgła i za pomocą metalowego pręta blokujemy dźwignię wyłączania sprzęgła w położeniu wciśniętym. Przy wyłączonym sprzęgle zakładamy trzy klamry.

Kolejne kroki są takie same dla wszystkich silników. Odkręcamy oprawę sprzęgła od koła zamachowego i wyjmujemy razem z tarczą sprzęgła. Podczas wykonywania tej czynności nie można upuścić oprawy i tarczy sprzęgła. W przeciwnym razie mogłyby wystąpić problemy po zamontowaniu. Po wyjęciu koła zamachowego należy je umyć za pomocą szmatki nasączonej w benzynie.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana paska rozrządu

REKLAMA

Przechodzimy do sprawdzenia wszystkich elementów. Na początku sprawdzamy tarczę dociskową. Nie powinna być popękana ani porysowana lub nosić śladów przegrzania. Sprawdzamy dokładnie czy nie są uszkodzone końce sprężyny tarczowej. Oceniamy stan nitów. Sprzęgło z uszkodzonymi lub luźnymi nitami wymaga wymiany. Kontrolujemy powierzchnie roboczą koła zamachowego. Ona również nie może być porysowana lub popękana. Jeśli zachodzi taka potrzeba to wymieniamy koło.

Czyścimy koło zamachowe i tarczę dociskową za pomocą papieru ściernego. Tarczę sprzęgła, która nosi ślady zużycia lub zaolejenia wymieniamy na nową. Warto sprawdzić również łożysko oporowe czy obraca się bez oporów. Poniżej znajduje się opis wymiany łożyska oporowego.

Na początku odkręcamy widełki od dźwigni wyłączania sprzęgła i wyjmujemy łożysko oporowe. Następnie wyjmujemy do góry dźwignię wyłączania i demontujemy widełki. Odkręcamy od obudowy skrzyni biegów tuleję prowadzącą łożysko oporowe. Za pomocą śrubokręta wyjmujemy pierścień uszczelniający z tulei, który jest najczęściej zanieczyszczony.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Przechodzimy do montażu. Wciskamy na prasie pierścień uszczelniający poprzez rurę lub tulejkę o odpowiedniej średnicy. Wkładamy oring w rowek w obudowie skrzyni biegów. Dokręcamy do obudowy tuleję prowadzącą łożysko oporowe, a następnie nakładamy cienka warstwę smaru na powierzchnię współpracującą z łożyskiem oporowym. Teraz montujemy łożysko oporowe z widełkami oraz dźwignią wyłączania.

Przechodzimy do zamontowania sprzęgła. Na początku nakładamy cienką warstwę smaru na wielowypust tarczy sprzęgła.

W silnikach z garnkowym kołem zamachowym należy włożyć tarczę sprzęgła i dosunąć zespół oprawy sprzęgła po czym przykręcić śruby mocujące momentem 15Nm. Kolejny krok to zamontowanie skrzyni biegów (opis w oddzielnym poradniku).

W jednostkach z płaskim kołem zamachowym dokręcamy wstępnie zespół oprawy sprzęgła, razem z włożoną tarczą sprzęgła. Należy zwrócić uwagę, żeby pokryły się oznaczenia zespołu oprawy sprzęgła i koła zamachowego. Tarcza sprzęgła powinna być skierowana dłuższą częścią piasty do skrzyni biegów. Podnosimy delikatnie tarczę sprzęgła i centrujemy ją za pomocą wałka sprzęgłowego. Sam wałek delikatnie wkładamy w wielowypust tarczy sprzęgła i zespół kół zębatych. Pamiętajmy, ze te dwa wielowypusty wałka muszą wejść w rowki tarczy sprzęgła i kół zębatych.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana półosi napędowych

Należy zwrócić uwagę na wcześniej naniesione oznaczenia na wałek sprzęgłowy i zespół kół zębatych wałka głównego (znaki wykonane przed demontażem). Dokręcamy zespół oprawy sprzęgła momentem 15Nm. Wciskamy wałek sprzęgłowy do oporu. Przy wykonywaniu tej czynności musi być wkręcona śruba z łbem walcowym. Pamiętajmy, że nie można wbijać wałka młotkiem, ponieważ istnieje duże ryzyko uszkodzenia wielowypustu.

Następnie zabezpieczamy wałek sprzęgłowy nowym pierścieniem sprężystym. Przyklejamy za pomocą smaru nową uszczelkę pod pokrywę skrzyni biegów. Teraz przystawiamy pokrywę skrzyni biegów i równomiernie ją dokręcamy. Za pomocą łyżki monterskiej naciągamy oprawę sprzęgła i wyjmujemy trzy klamry mocujące. Zwalniamy sprzęgło i dokręcamy osłonę sprzęgła.

Przykręcamy wstępnie przednie lewe koło i opuszczamy samochód. Dokręcamy śruby koła na krzyż i zaczepiamy linkę sprzęgła do dźwigni wyłączania i zabezpieczamy klamrą końcówkę gwintowaną. Pozostaje nam udać się na jazdę próbną i sprawdzić działanie sprzęgła. Wszystkie wymontowane części oddajemy do punktu utylizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    REKLAMA

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    REKLAMA

    Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

    Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

    Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

    Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

    REKLAMA