Kategorie

Opel Astra F: wymiana sprzęgła

Robert Kuśpiel
Opel Astra F wymiana sprzęgła Fot. Fotolia
Opel Astra F wymiana sprzęgła Fot. Fotolia
Wymiana sprzęgła to jedna z większych napraw, na której można zaoszczędzić pokaźną kwotę. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić sprzęgło w Oplu Astra F.

Wymiana sprzęgła wymaga od nas pewnego doświadczenia. Przede wszystkim należy zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Zanim przystąpimy do wymiany należy zakupić odpowiednie sprzęgło dostosowane do naszego samochodu. W tym celu należy podać sprzedawcy numer nadwozia, rok produkcji i pojemność silnika. Zalecamy wybrać części sprawdzonych producentów, ponieważ posłużą nam znacznie dłużej i w razie problemów nie będzie problemów z realizacją gwarancji.

W zależności od silnika i roku produkcji samochodu występowały dwa typy kół zamachowych: płaskie i garnkowe. Sprzęgło, które współpracuje z płaskim kołem zamachowym można wymontować bez konieczności demontażu skrzyni biegów. W przypadku koła garnkowego czeka nas demontaż skrzyni biegów. Drugi wariant będzie wymagał znacznie więcej czasu.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana czujnika poziomu paliwa

Przed rozpoczęciem demontażu warto wiedzieć jaki typ koła znajduje się w naszym aucie. W tym celu musimy podnieść samochód lub wprowadzić go na kanał. Odkręcamy osłonę obudowy sprzęgła i sprawdzamy jaki kształt ma nasze koło zamachowe. Jeśli powierzchnia tarcia jest cofnięta, to trzeba będzie wymontować skrzynię biegów. W przeciwnym razie nie jest to konieczne.

Przystępujemy do demontażu. W silnikach z garnkowym kołem zamachowym należy wymontować skrzynię biegów. Odpowiedni opis znajduje się w odrębnym poradniku.

Reklama

W jednostce z płaskim kołem zamachowym odkręcamy śruby mocujące przednie lewe koło i wyjmujemy za pomocą śrubokręta klamrę zabezpieczającą na gwintowanej końcówce linki sprzęgła. Za pomocą łyżki monterskiej do kół, cofamy dźwignię wyłączania sprzęgła, po czym odczepiamy linkę sprzęgła.

W tym momencie należy unieść samochód za pomocą platformy warsztatowej lub wjechać nim na kanał najazdowy. Nie zalecamy pracy z pozycji podstawek, ponieważ rozwiązanie to niesie za sobą duże ryzyko wypadku. Odkręcamy śruby mocujące koło i zdejmujemy je. W tym momencie odkręcamy pokrywę skrzyni biegów. Zalecamy mieć w pobliżu pusty pojemnik i kilka szmatek do wytarcia wyciekającego oleju.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana pompy paliwa

Wyjmujemy pierścień zabezpieczający śruby z łbem walcowym i odkręcamy ją. Następnie oznaczamy farbą położenie wałka sprzęgłowego względem koła zębatego. Teraz w miejsce śruby należy wkręcić specjalny ściągacz. Niestety takie narzędzia są najczęściej spotykane tylko w warsztatach. W naszym przypadku skorzystamy z tradycyjnego ściągacza z gwintowaną końcówką M7.

Odkręcamy osłonę z obudowy sprzęgła i za pomocą metalowego pręta blokujemy dźwignię wyłączania sprzęgła w położeniu wciśniętym. Przy wyłączonym sprzęgle zakładamy trzy klamry.

Kolejne kroki są takie same dla wszystkich silników. Odkręcamy oprawę sprzęgła od koła zamachowego i wyjmujemy razem z tarczą sprzęgła. Podczas wykonywania tej czynności nie można upuścić oprawy i tarczy sprzęgła. W przeciwnym razie mogłyby wystąpić problemy po zamontowaniu. Po wyjęciu koła zamachowego należy je umyć za pomocą szmatki nasączonej w benzynie.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana paska rozrządu

Reklama

Przechodzimy do sprawdzenia wszystkich elementów. Na początku sprawdzamy tarczę dociskową. Nie powinna być popękana ani porysowana lub nosić śladów przegrzania. Sprawdzamy dokładnie czy nie są uszkodzone końce sprężyny tarczowej. Oceniamy stan nitów. Sprzęgło z uszkodzonymi lub luźnymi nitami wymaga wymiany. Kontrolujemy powierzchnie roboczą koła zamachowego. Ona również nie może być porysowana lub popękana. Jeśli zachodzi taka potrzeba to wymieniamy koło.

Czyścimy koło zamachowe i tarczę dociskową za pomocą papieru ściernego. Tarczę sprzęgła, która nosi ślady zużycia lub zaolejenia wymieniamy na nową. Warto sprawdzić również łożysko oporowe czy obraca się bez oporów. Poniżej znajduje się opis wymiany łożyska oporowego.

Na początku odkręcamy widełki od dźwigni wyłączania sprzęgła i wyjmujemy łożysko oporowe. Następnie wyjmujemy do góry dźwignię wyłączania i demontujemy widełki. Odkręcamy od obudowy skrzyni biegów tuleję prowadzącą łożysko oporowe. Za pomocą śrubokręta wyjmujemy pierścień uszczelniający z tulei, który jest najczęściej zanieczyszczony.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Przechodzimy do montażu. Wciskamy na prasie pierścień uszczelniający poprzez rurę lub tulejkę o odpowiedniej średnicy. Wkładamy oring w rowek w obudowie skrzyni biegów. Dokręcamy do obudowy tuleję prowadzącą łożysko oporowe, a następnie nakładamy cienka warstwę smaru na powierzchnię współpracującą z łożyskiem oporowym. Teraz montujemy łożysko oporowe z widełkami oraz dźwignią wyłączania.

Przechodzimy do zamontowania sprzęgła. Na początku nakładamy cienką warstwę smaru na wielowypust tarczy sprzęgła.

W silnikach z garnkowym kołem zamachowym należy włożyć tarczę sprzęgła i dosunąć zespół oprawy sprzęgła po czym przykręcić śruby mocujące momentem 15Nm. Kolejny krok to zamontowanie skrzyni biegów (opis w oddzielnym poradniku).

W jednostkach z płaskim kołem zamachowym dokręcamy wstępnie zespół oprawy sprzęgła, razem z włożoną tarczą sprzęgła. Należy zwrócić uwagę, żeby pokryły się oznaczenia zespołu oprawy sprzęgła i koła zamachowego. Tarcza sprzęgła powinna być skierowana dłuższą częścią piasty do skrzyni biegów. Podnosimy delikatnie tarczę sprzęgła i centrujemy ją za pomocą wałka sprzęgłowego. Sam wałek delikatnie wkładamy w wielowypust tarczy sprzęgła i zespół kół zębatych. Pamiętajmy, ze te dwa wielowypusty wałka muszą wejść w rowki tarczy sprzęgła i kół zębatych.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana półosi napędowych

Należy zwrócić uwagę na wcześniej naniesione oznaczenia na wałek sprzęgłowy i zespół kół zębatych wałka głównego (znaki wykonane przed demontażem). Dokręcamy zespół oprawy sprzęgła momentem 15Nm. Wciskamy wałek sprzęgłowy do oporu. Przy wykonywaniu tej czynności musi być wkręcona śruba z łbem walcowym. Pamiętajmy, że nie można wbijać wałka młotkiem, ponieważ istnieje duże ryzyko uszkodzenia wielowypustu.

Następnie zabezpieczamy wałek sprzęgłowy nowym pierścieniem sprężystym. Przyklejamy za pomocą smaru nową uszczelkę pod pokrywę skrzyni biegów. Teraz przystawiamy pokrywę skrzyni biegów i równomiernie ją dokręcamy. Za pomocą łyżki monterskiej naciągamy oprawę sprzęgła i wyjmujemy trzy klamry mocujące. Zwalniamy sprzęgło i dokręcamy osłonę sprzęgła.

Przykręcamy wstępnie przednie lewe koło i opuszczamy samochód. Dokręcamy śruby koła na krzyż i zaczepiamy linkę sprzęgła do dźwigni wyłączania i zabezpieczamy klamrą końcówkę gwintowaną. Pozostaje nam udać się na jazdę próbną i sprawdzić działanie sprzęgła. Wszystkie wymontowane części oddajemy do punktu utylizacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?