| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Opel Astra F: wymiana paska rozrządu

Opel Astra F: wymiana paska rozrządu

Wymiana paska rozrządu nie ominie żadnego kierowcy. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić pasek rozrządu w Oplu Astra F.

Przechodzimy do montażu. Na początku sprawdzamy czy pokrywają się znaki ustawcze rozrządu na górze i na dole silnika. Podczas wykonywania kontroli należy przystawić koło pasowe do wału. Zakładamy nowy pasek zębaty i przykręcamy koło pasowe do wału korbowego momentem 20Nm. W silnikach produkowanych do sierpnia 1992 naciągamy pasek rozrządu, w autach od września 1992 roku ustawiamy napinacz paska w położenie zerowe. Wykonujemy jeden obrót wałem korbowym i kontrolujemy naciąg paska.

Dokręcamy osłonę paska rozrządu i sprawdzamy czy tulejki gumowe są mocno osadzone na sworzniach. Zakładamy pasek klinowy i odpowiednio go naciągamy. Montujemy filtr powietrza i przewód dolotowy. Na końcu podłączamy ujemną klemę akumulatora.

Silnik wysokoprężny 1.7TD

Pierwszy krok to odłączenie przewodu masowego od akumulatora. Następnie demontujemy filtr powietrza i zdejmujemy pasek klinowy. Odkręcamy wspornik przewodu ciśnieniowego. Odkręcamy górną osłonę paska zębatego i ustawiamy tłok pierwszego cylindra w położenie zwrotu zewnętrznego, w taki sam sposób jak miało to miejsce w pozostałych wersjach silnikowych.

Chcąc sprawdzić prawidłowe ustawienie rozrządu należy włożyć w otwory kół zębatych wałka rozrządu i pompy wtryskowej śruby ustalające. Jeśli nie można ich włożyć, to należy obrócić wał korbowy o 360˚. Po zdjęciu paska zębatego nie należy zmieniać położenia wałów silnika. Kolejny krok to podwieszenie silnika. W profesjonalnych warsztatach stosuje się do tego specjalną ramę. W przypadku braku dostępu do fachowego sprzętu, można wykorzystać rurę oraz dwie podstawki drewniane, które umieszczamy w rynienkach błotników. Opieramy rurę i podwieszamy silnik. Należy uważać, żeby nie uszkodzić lakieru na błotnikach.

Zobacz też: Jak sprawdzić stan rozrządu?

Teraz odkręcamy całkowicie prawą podporę silnika. Luzujemy mocowanie napinacza rolkowego i odczepiamy sprężynę napinającą. Odkręcamy koło pasowe wału korbowego. W tym celu należy przytrzymać wygiętym kluczem oczkowym śrubę centralną i wykręcić cztery śruby mocujące, po czym zdjąć koło pasowe. Odkręcamy dolną osłonę paska zębatego i wykręcamy śruby mocujące koło zębate wałka rozrządu, razem ze śrubą ustalającą. Na końcu zdejmujemy koło zębate razem z paskiem rozrządu.

Przechodzimy do montażu. Nasadzamy koło zębate na wałek rozrządu razem z założonym paskiem rozrządu. Wkładamy koło zębate wałka rozrządu śruby mocujące i ustalające, po czym dokręcamy je momentem 10Nm. Teraz zaczepiamy sprężynę napinającą rolkę i wkręcamy śruby mocujące momentem 20Nm. Dokręcamy dolną osłonę paska zębatego i zakładamy na wał korbowy koło pasowe i dokręcamy momentem 20Nm.

Następnie przykręcamy prawą podporę silnika momentem 45Nm. Opuszczamy silnik i zdejmujemy belkę podtrzymującą silnik. Wkręcamy śruby ustalające i wkręcamy górną osłonę paska rozrządu. Na końcu montujemy pasek klinowy i podłączamy ujemną klemę akumulatora.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »