| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Mercedes A klasa W168: demontaż półosi napędowych

Mercedes A klasa W168: demontaż półosi napędowych

Uszkodzone osłony przegubów półosi napędowych wymagają wymiany, która wiąże się z demontażem półosi. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymontować półoś w Mercedesie klasy A W 168.

Przechodzimy do zamontowania osłony. Pamiętajmy, że za każdym razem należy wymienić opaski mocujące. Na początku nasuwamy mniejszą opaskę mocującą na wał półosi. Teraz nasuwamy na półoś nową osłonę elastyczną i napełniamy cały przegub smarem do górnej krawędzi koszyka. W przypadku przegubu wewnętrznego – od skrzyni biegów, potrzeba 120g smaru. Do przegubu zewnętrznego – od strony koła, potrzebujemy 100g smaru. Zazwyczaj jest on dodawany w zestawie z osłoną. W przypadku braku, zalecamy zakupić oryginalny w autoryzowanym serwisie Mercedesa.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola układu kierowniczego

W przegubie zewnętrznym zakładamy nowy pierścień osadczy na wielowypust wału półosi. Nasuwamy przegub na wał półosi i wkładamy resztę smaru do wnętrza osłony. Teraz nasuwamy osłonę na przegub oraz wał półosi. Przy przegubie wewnętrznym przed zamontowaniem opasek mocujących należy odpowiednio ułożyć osłonę. Musi być osadzona na długości 159mm.

Zakładamy opaski mocujące na osłonę elastyczną i zaciskamy je. Przechodzimy do montażu półosi napędowej.

Na początku sprawdzamy czy pierścień ustalający na wewnętrznym wielowypuście obudowy skrzyni biegów jest odpowiednio sprężysty. W innym przypadku wymieniamy go na nowy. Przekręcamy pierścień ustalający końcówkami do dołu i ostrożnie wkładamy lewą półoś do obudowy skrzyni biegów. Dociskamy półoś do momentu aż pierścień ustalający znajdzie się w nacięciu.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana tylnego dolnego wahacza wzdłużnego

Następnie delikatnie wkładamy wałek pośredni z prawą półosią w wielowypust w obudowie skrzyni biegów. Dokręcamy podporę łożyska do kadłuba silnika za pomocą nowych śrub. Wkładamy półosie w piasty kół i dociskamy je do oporu. Pamiętajmy, że piasty nie mogą się ustawić pod kątem. Dokręcamy wahacze poprzeczne do belki nośnej, jednocześnie zwracając uwagę na długość śrub. Dokręcamy wstępnie nakrętki piasty kół i zakładamy koła. Po opuszczeniu samochodu dokręcamy całkowicie nakrętki piast i montujemy pokrywę ochronną.

Na koniec udajemy się na jazdę próbną.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »