| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Skoda Octavia I: wymiana sprzęgła.

Skoda Octavia I: wymiana sprzęgła.

Wymiana sprzęgła jest czasochłonną naprawą, jednak bez problemu można wykonać ją samemu. W poradniku tym pokażemy jak wymienić sprzęgło w Skodzie Octavii I.

Następnie luzujemy śruby mocujące cały zespół dociskowy. Robimy to naprzemiennie, luzując je o około 1 obrót do momentu, aż zlikwidujemy naprężenie tarczy. Nie należy odkręcać śrub od razu do końca. Może to doprowadzić do uszkodzenia sprężyny tarczowej. Wykręcamy je całkowicie dopiero po poluzowaniu. Wyjmujemy zespół dociskowy oraz tarczę sprzęgła. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, żeby nie upadł żaden z tych elementów.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana linki hamulca ręcznego

Za pomocą śrubokręta podważamy z otworów pierścień mocujący tarczy wyciskowej i wyjmujemy go. Teraz demontujemy tarczę wyciskową i odkręcamy zespół dociskowy od wału korbowego. W tym celu musimy przytrzymać cały zespół dociskowy za pomocą śrubokręta i trzpienia. Sprawdzanie wszystkich elementów odbywa się w taki sam sposób, jaki został opisany powyżej.

Przystępujemy do montażu. Jeżeli montujemy nowe podzespoły to należy się upewnić, że są dedykowane do naszego auta. Zanim zamontujemy tarczę dociskową, należy wyczyścić ją ze smaru antykorozyjnego z powierzchni współpracującej z tarczą sprzęgła. Nie należy wycierać innych miejsc. Instalujemy zespół dociskowy oraz przekładkę z blachy na wale korbowym. Należy zwrócić uwagę na położenie przekładki po zamontowaniu. Zgrubienie powinno być odwrócone od zespołu dociskowego. Wkręcamy nowe śruby mocujące i blokujemy zespół w taki sam sposób jak podczas wymontowania.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana tylnych hamulców

Dokręcamy zespół dociskowy za pomocą klucza dynamometrycznego momentem 60Nm i na koniec obracamy śruby za pomocą tradycyjnego klucza o ¼ obrotu. Montujemy tarczę wyciskową i ustalamy ją w zespole dociskowym pierścieniem mocującym. Obydwa końce pierścienia wsuwamy w otwory zespołu dociskowego. Teraz czyścimy dokładnie wielowypust tarczy sprzęgła.

Nakładamy na niego cienką warstwę smaru na bazie dwusiarczku Molibdenu. Tarczę przesuwamy w obie strony na wałku sprzęgłowym do momentu aż piasta zacznie się lekko poruszać na wałku. Nadmiar smaru należy usunąć. Sprawdzamy czy kołki ustalające są mocno osadzone w kole zamachowym i w razie potrzeby wymieniamy luźne kołki. Montujemy tarczę sprzęgła i koło zamachowe w zespole dociskowym. Koło zamachowe wkładamy kołkami ustalającymi w odpowiednie otwory.

Wkręcamy śruby mocujące koło zamachowe i dokręcamy je naprzemiennie o 1 obrót. Na końcu pozostaje nam zamontować skrzynię biegów. Czynność tą wykonujemy zgodnie z opisem przedstawionym w oddzielnym poradniku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »