| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Skoda Octavia I: wymiana sprzęgła.

Skoda Octavia I: wymiana sprzęgła.

Wymiana sprzęgła jest czasochłonną naprawą, jednak bez problemu można wykonać ją samemu. W poradniku tym pokażemy jak wymienić sprzęgło w Skodzie Octavii I.

Przystępujemy do montażu. Jeżeli montujemy nowe podzespoły to należy się upewnić, że są dedykowane do naszego auta. Zanim zamontujemy tarczę dociskową, należy wyczyścić ją ze smaru antykorozyjnego z powierzchni współpracującej z tarczą sprzęgła. Nie należy wycierać innych miejsc. Kontrolujmy, czy kołki ustalające są solidnie osadzone w kole zamachowym. Teraz czyścimy dokładnie wielowypust tarczy sprzęgła.

Zobacz też: Skoda Octavia I: demontaż tylnych sprężyn i amortyzatorów

Nakładamy na niego cienką warstwę smaru na bazie dwusiarczku Molibdenu. Tarczę przesuwamy w obie strony na wałku sprzęgłowym, do momentu aż piasta zacznie się lekko poruszać na wałku. Nadmiar smaru należy usunąć. W czasie montażu tarczy sprzęgła należy uważać, żeby sprężyny tłumiące pozostały skierowane w stronę zespołu dociskowego. Pamiętajmy, że nie dotyczy to aut z kołem dwumasowym. W tych modelach montujemy sprzęgło tak, żeby okładziny cierne przylegały do koła zamachowego. Piasta nie powinna przylegać do koła zamachowego.

Teraz ustawiamy współśrodkowo tarczę sprzęgła. W warsztatach stosuje się specjalny trzpień. W naszym przypadku wykorzystamy zużyty wałek sprzęgłowy. Pamiętajmy, że jeśli tarcza sprzęgła nie jest ustawiona współśrodkowo, to włożenie wałka sprzęgłowego może być kłopotliwe. Następnie osadzamy cały zespół dociskowy na odpowiednich kołkach ustalających.

Tarcza dociskowa powinna dotykać całą powierzchnią do koła zamachowego i nie powinna być ustawiona ukośnie. W takiej konfiguracji zostaną uszkodzone kołki ustalające oraz otwory centrujące. Śruby mocujące wkręcamy po odpowiednim ustawieniu tarczy dociskowej. Nie należy dosuwać tarczy dociskowej do koła zamachowego za pomocą śrub. W ten sposób uszkodzimy otwory tarczy i kołki ustalające koła zamachowego.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Kolejny krok to wkręcenie śrub mocujących zespół dociskowy. Robimy to naprzemiennie o 1 obrót. Moment dokręcania to 20NM, dla aut z kołem dwumasowym – 13Nm. Wyjmujemy trzpień centrujący i montujemy skrzynię biegów.

Silniki 1.6

W drugiej części poradnika zaprezentujemy wymianę sprzęgła w silniku 1.6. Pierwszy krok pozostaje taki sam jak w pierwszej grupie aut - demontujemy skrzynię biegów (zgodnie z opisem z innego poradnika). Teraz odkręcamy koło zamachowe. Przed tym blokujemy je za pomocą śrubokręta i trzpienia, żeby nie obracało się podczas odkręcania śruby mocującej.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK