| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Opel Vectra A: wymiana łożyska koła tylnego

Opel Vectra A: wymiana łożyska koła tylnego

Uszkodzone łożysko koła należy jak najszybciej wymienić. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić łożysko koła tylnego w Oplu Vectrze A.

Na końcu czyścimy czop piasty i bęben hamulca za pomocą szmatki zamoczonej w spirytusie. Przechodzimy do montażu. Najpierw należy wbić do końca zewnętrzny pierścień łożyska. Do tego również stosowane jest specjalne narzędzie, które jest wykorzystywane w warsztatach. Nie każdy ma dostęp do takich narzędzi dlatego dobrą alternatywą pozostaje rurka o odpowiedniej średnicy. Za jej pomocą wbijamy delikatnie pierścień.

Łożysko wypełniamy dokładnie smarem do łożysk. Jeżeli mamy problem z wyborem odpowiedniego smaru można zakupić odpowiedni smar w sklepie firmowym Opla. Teraz wkładamy w piastę łożysko wewnętrzne i wypełniamy smarem pierścień uszczelniający i wciskamy w piastę. Najlepiej zrobić to za pomocą małej prasy poprzez odpowiednią tuleje. W przypadku braku dostępu do prasy można wbić pierścień przykładając tuleję i uderzając młotkiem. Jednak taka praca jest bardzo czasochłonna.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana alternatora

Pamiętajmy, że pierścień uszczelniający powinien być wymieniony. Jeżeli jest uszkodzony lub niepoprawnie zamontowany to będzie przepuszczał wilgoć do łożysk. Efektem tego będzie stanowcze skrócenie ich eksploatacji. Następnie wypełniamy smarem pustą przestrzeń w piaście. Nasuwamy na czop piastę z posmarowanym łożyskiem zewnętrznym. Nasadzamy podkładkę i wkręcamy ręcznie nakrętkę koronową i wciskamy miseczkę.

W hamulcach tarczowych należy zamontować zacisk hamulca. Należy zrobić to bardzo solidnie. W przypadku hamulców bębnowych montujemy bęben. W obydwu przypadkach należy odtłuścić powierzchnie robocze za pomocą rozpuszczalnika typu nitro. Teraz sprawdzamy hamulec ręczny i ewentualnie dokonujemy regulacji. Opis, jak prawidłowo wykonać tą czynność znajduje się w oddzielnym poradniku.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana łożyska koła tylnego

Zakładamy koło i przykręcamy śruby mocujące. Opuszczamy samochód i dokręcamy do końca wszystkie śruby. Pozostaje nam udać się na jazdę próbną. Nie powinniśmy słyszeć żadnego nieprzyjemnego buczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »