| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Opel Vectra A: demontaż manualnej skrzyni biegów

Opel Vectra A: demontaż manualnej skrzyni biegów

Konieczność demontażu skrzyni biegów nie musi wiązać się z wizytą w warsztacie. W poradniku tym pokażemy jak wyjąć manualną skrzynię biegów w Oplu Vectra A.

Montujemy przednią rurę wydechową, śruby zabezpieczamy preparatem odpornym na działanie wysokich temperatur. Teraz zakładamy przednie koła i dokręcamy śruby. Opuszczamy samochód i dociągamy je solidnie. Teraz zdejmujemy belkę podtrzymującą silnik, która znajduje się nad nim. Dokręcamy górne śruby łączące skrzynię biegów z silnikiem. Śruby powinny być dokręcone momentem 75Nm.

Podłączamy przewody elektryczne do wyłącznika świateł cofania i wkładamy linkę prędkościomierza w gniazdo przy skrzyni biegów oraz dokręcamy nakrętkę. Jeżeli nasz silnik wyposażony jest w układ Motronic to należy podłączyć przewód elektryczny do skrzyni biegów. Teraz należy zainstalować linkę sprzęgła. Wkładamy w ścianę czołową linkę sprzęgła i podłączamy ją do pedału sprzęgła.

Sprawdzamy czy jest solidnie zamocowana i zaczepiamy sprężynę odciągającą. Mocujemy drugi koniec linki w dźwigni wyłączania sprzęgła bezpośrednio przy skrzyni biegów. Sprawdzamy poziom oleju w skrzyni biegów. Robimy to wykręcając korek kontrolny. Prawidłowy stan jest wtedy gdy olej sięga dolnej krawędzi otworu. Na końcu pozostaje nam wyregulowanie mechanizmu zmiany biegów.

Zobacz też: Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Zdejmujemy mieszek z tunelu i odwijamy go. Ustawiamy dźwignię zmiany biegów w pozycję neutralną. Teraz unosimy samochód stawiamy go na podstawkach. Luzujemy śrubę na obejmie drążka zmiany biegów. Wyjmujemy zaślepkę z pokrywy mechanizmu zmiany biegów. Przekręcamy drążek zmiany biegów w lewo do momentu aż da się włożyć do końca specjalny przyrząd do regulacji.

Jak wiadomo nie każdy ma dostęp do takiego narzędzia. Dlatego można je zastąpić tradycyjnym wiertłem o średnicy 5mm. w tym momencie przyda nam się pomoc drugiej osoby. Musi ona ustawić drążek zmiany biegów na luz, w położeniu do włączenia biegów 1 i 2. Lewarek zmiany biegów powinien bez żadnych problemów dotykać do ogranicznika. W tym położeniu dokręcamy śrubę obejmy.

Sprawdzamy czy biegi przełączają się poprawnie, w razie potrzeby ponownie regulujemy. Zatykamy otwór nową zaślepką i odbywamy jazdę próbną.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »