| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

Przegrzanie silnika to groźne zjawisko. Powodują go różne awarie układu chłodzenia, którym sprzyja wzrost temperatury otoczenia. Jeśli już teraz są jakieś niepokojące objawy, to trzeba się nimi natychmiast zająć, bo kiedy zrobi się naprawdę ciepło, może być już za późno.

Wnioski z obserwacji

Informacje o tym, jaką temperaturę ma silnik, przekazuje kierowcy zwykle zegarowy lub elektroniczny wskaźnik. W niektórych samochodach do tego celu służą jedynie dwie lampki kontrolne. Tam, gdzie temperaturę silnika pokazuje wskazówka lub graficzny diagram, łatwiej kierowcy ocenić chwilowy stan nagrzania motoru. Oczywiście wskazania nie zawsze muszą odpowiadać prawdzie, ale jeśli wskazówka podczas jazdy zaczyna zbliżać się do czerwonego pola, a wcześniej takich oznak nie było, to powinien być to wystarczający sygnał, żeby jak najszybciej złożyć wizytę w warsztacie. 

Zobacz też: Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”?

W niektórych autach nadmierną temperaturę silnika może jedynie sygnalizować czerwona kontrolka i momentu jej zapalenia nigdy nie wolno ignorować, bo nie wiadomo, jak bardzo w takim przypadku temperatura silnika przekroczyła dopuszczalną granicę. Wtedy najlepiej natychmiast przerwać jazdę. Zawsze w sytuacjach kiedy otrzymujemy sygnały, że wzrasta temperatura silnika koniecznie trzeba zajrzeć pod maskę. Być może od razu odkryjemy przyczynę.

Główni podejrzani

Przyczyn wzrostu temperatury silnika jest kilka. Najłatwiejsze do wykrycia są nieszczelności układu chłodzenia, bo zwykle widać je gołym okiem. O wiele trudniej ocenić poprawność działania termostatu, który dość często odpowiada za wzrost temperatury pracy silnika. Jeśli z jakiegoś powodu termostat otwiera się zbyt późno, czyli powyżej ustalonej temperatury albo nie do końca, to nagrzana w silniku ciecz nie będzie mogła w odpowiednim czasie przepłynąć do chłodnicy, ustępując miejsca schłodzonemu już tam płynowi. Nieprawidłowo działający termostat nadaje się tylko do wymiany.

Inną przyczyną podwyższonej ponad normę ciepłoty motoru jest awaria wentylatora chłodnicy. W rozwiązaniach, w których wentylator napędzany jest silnikiem elektrycznym niedostateczne chłodzenie lub jego brak może być spowodowane awarią włącznika termicznego umieszczonego zwykle w chłodnicy lub innymi uszkodzeniami w obwodzie zasilania. W sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległ termowyłącznik, doraźnym sposobem naprawy jest podłączenie wentylatora na krótko, na przykład bezpośrednio do zacisków akumulatora, ale tylko po to, żeby dojechać do warsztatu.

Inne przyczyny

Wzrost temperatury silnika spowodowany zmniejszoną skutecznością działania chłodnicy wynikać może z jej zabrudzenia i to zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Gruntowne oczyszczenie rdzenia pozwala odzyskać chłodnicy utraconą sprawność. Za przegrzewanie silnika odpowiadać może również zjawisko zapowietrzenia układu chłodzenia. Pozbycie się z wnętrza układu niepotrzebnego powietrza wymaga często wykonania ciągu różnych czynności. 

Zobacz też: Jak zdiagnozować uszkodzoną turbinę?

Nieznajomość takich procedur uniemożliwia skuteczne odpowietrzenie układu. Tak samo będzie, jeśli wcześniej nie ustalimy i nie usuniemy przyczyny, z powodu której powietrze przedostaje się do układu chłodzenia. Wyższa od ustalonego poziomu temperatura pracy silnika spowodowana może być także przez niedomagania układu zarządzającego układem zapłonowym i zasilania, co w przypadku elektronicznych jednostek sterujących wymaga fachowej diagnostyki

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?
Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »