reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Alfa Romeo 145 TS: wymiana sprzęgła. Poradnik

Alfa Romeo 145 TS: wymiana sprzęgła. Poradnik

Uszkodzone sprzęgło ma bardzo duży wpływ na poprawną pracę samochodu. Jeżeli masz problemy z wrzuceniem biegu przy uruchomionym silniku, być może konieczna jest wymiana sprzęgła. Oto poradnik jak zrobić to w Alfie Romeo 145 TS.

Co będzie nam potrzebne do wymiany sprzęgła w Alfie Romeo 145 TS?

• 2 podnośniki
• Zestaw kluczy
• Klocki drewniane, deski
• Kanał
• Uszczelki pod kolektor i katalizator
• Olej do skrzyni
• Reperaturka wysprzęglika

Wymianę sprzęgła w Alfie Romeo 145 TS najlepiej wykonywać przy pomocy kanału. Mamy wówczas bardzo dobry dostęp do wszystkich elementów. Najczęściej spotykane powody wymiany to chociażby niewchodzący bieg, kiedy jest uruchomiony silnik, bądź ślizgające się sprzęgło podczas wchodzenia na obroty i wyraźny brak mocy. Zanim podejmiemy się tej naprawy, musimy liczyć się z tym, że potrzebujemy wolnego dnia i dodatkowych rąk do pomocy.

Zobacz również: Fiat Seicento: wymiana pompy wody. Poradnik

Za pomocą podnośnika podnosimy przód Alfy Romeo 145, po czym zdejmujemy dwa koła przednie i opuszczamy (uprzednio przygotowujemy miejsce) na, chociażby, jakieś drewniane klocki. Następnie wyciągamy akumulator, po czym demontujemy półkę, na której się znajdował. Odczepiamy od niej również przekaźniki i wyjmujemy z zapięć wszystkie przewody.

Kiedy półka jest już wyjęta, jesteśmy w stanie zlokalizować wysprzęglik sprzęgła. Sięgamy więc do trzech wtyczek, które znajdują się na jego wsporniku i rozłączamy je. Następnie demontujemy wspornik razem z wysprzęglikiem (bez rozłączenia węża od pompy sprzęgła). Warto również zwrócić uwagę na stan uszczelniaczy. W kolejnym etapie rozłączamy przewód od wstecznego światła i masę od skrzyni oraz wtyczkę od sondy lambda.

Następnie spuszczamy olej ze skrzyni biegów, a potem demontujemy wydech od kolektora do samego katalizatora. Jednak wygodniej jest usunąć cały wydech za kolektorem. W tym celu musimy zaopatrzyć się w nowe uszczelki, które będą potrzebne przy montażu. W okolicy termostatu odkręcamy dwie śruby mocujące skrzynię do silnika, po czym podpieramy silnik na lewarku bądź unosimy go za pomocą wyciągarki.

Teraz odkręcamy lub luzujemy blachę oddzielającą wydech od podwozia. Pamiętajmy o tym, że im bardziej ją opuścimy, tym mniej będziemy mieć problemu z odczepieniem od niej belki zawieszenia. Później demontujemy i wyjmujemy śrubę mocującą wahacz do koła, po obydwu stronach. Następnie bierzemy się za odkręcenie dwóch (środkowych) śrub mocujących przekładnię kierowniczą do belki zawieszenia. Demontujemy środkowy wspornik skrzyni biegów.

W dalszej części pod belką zawieszenia, na samym środku, podstawiamy podnośnik, a następnie odkręcamy sześć śrub mocujących ją do podwozia (po trzy z każdej strony).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeżeli masz problemy z wrzuceniem biegu przy uruchomionym silniku, być może konieczna jest wymiana sprzęgła. Fot. Fotolia
Jeżeli masz problemy z wrzuceniem biegu przy uruchomionym silniku, być może konieczna jest wymiana sprzęgła. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama