REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat: regulacja zaworów w silniku 1,2 75km. Poradnik

Robert Kuśpiel
Fiat: regulacja zaworów w silniku 1,2 75km.
Fiat: regulacja zaworów w silniku 1,2 75km.

REKLAMA

REKLAMA

Poradnik ten jest skierowany do posiadaczy Fiatów Albea, Siena i Palio z silnikiem 1.2 75 KM. Cała operacja nie jest trudna i powinniśmy sobie poradzić bez żadnych problemów.

Wstęp

REKLAMA

Regulacja zaworów w Fiatach Albea, Siena i Palio powinna być wykonywana co 20 tysięcy dla aut z LPG i co 100 tysięcy dla aut jeżdżących tylko na benzynie. Nierówna praca silnika i brak dynamiki mogą świadczyć o potrzebie regulacji. Jej dłuższy brak może się skończyć uszkodzeniem głowicy. Koszt takiej usługi to ok. 100zł lub więcej.

Co będzie nam potrzebne?

• Płytki różnej grubości
• Uszczelka
• Szczelinomierz z podziałką 0,05mm
• Klucz nasadowy 10
• Klucz płaski 17
• Suwmiarka (dokładna)

Wykonanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulację zaworów w Fiatach Albea, Siena i Palio przeprowadzamy na zimnym silniku.

Na początku odkręcamy pokrywę zaworów. Zamocowana jest za pomocą czterech śrub na klucz 10. Następnie zdejmujemy wąż odprowadzający powietrze z silnika. Odkręcamy osłonę paska rozrządu, żeby mieć dostęp do koła pasowego. Na tym etapie powinniśmy mieć przed sobą wałek. Za pomocą klucza 17 obracamy górne koło pasowe tak, żeby krzywka nad zaworem, który mierzymy, była skierowana do góry (prostopadle do płaszczyzny płytki). Pomiar wykonujemy względem miejsca, gdzie jest najmniejszy promień wałka rozrządu.

Zobacz też: Jak czytać informację na opakowaniu oleju samochodowego

Przechodzimy do pomiaru szczeliny, wsadzamy listek szczelinomierza. Od tego, z której strony wkładamy, zależy jego ułożenie - musi być równolegle do płytki. Zaczynamy od 0,6mm, jeżeli będzie za dużo, wsuwamy mniejszy. Robimy tak do momentu, kiedy wyczujemy, że listek wchodzi z lekkim oporem bez użycia siły. Notujemy odczytany luz i powtarzamy to na każdym zaworze. Ogólnie przyjmuje się, że luz ma być 0,4mm, tolerancja wynosi 0,05mm, dlatego mogą być małe rozbieżności.

Zobacz też: Czym jest turbodziura?

REKLAMA

Po wykonaniu pomiarów przechodzimy do demontażu płytek. W tym celu będą nam potrzebne śrubokręty. Jeden z nich (do blokowania szklanki) musimy delikatnie podciąć tak, żeby można było swobodnie operować. Podnosimy krzywkę do góry i ustawiamy wycięcia w krzywce tak, żeby było wygodnie podważać. Wsuwamy jeden śrubokręt płaski między wałek a szklankę. Drugim blokujemy szklankę w taki sposób, żeby nie dociskać płytki. Kiedy jest wciśnięta, wsuwamy w szczelinę cienki śrubokręt i podważamy płytkę (przyklejona olejem). Jeżeli wyjdzie, od drugiej strony popychamy ją palcem i jest wyjęta.

Podczas wyjmowania skrajnych i środkowych płytek mogą wystąpić problemy. Śrubokręt dociskający musi być włożony pod kątem. Przed zamontowaniem, nowe płytki zanurzamy w oleju. Oczywiście wsadzamy o odpowiednich wymiarach, tak jak wcześniej zanotowaliśmy. Następnie zakładamy pokrywę z nową uszczelką i montujemy pozostałe elementy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA