reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Toyota Avensis I: wymiana oleju w skrzyni biegów

Toyota Avensis I: wymiana oleju w skrzyni biegów

W kilkunastoletnim egzemplarzu Toyoty Avensis warto wymienić olej w skrzyni biegów, zwłaszcza, jeśli auto ma duży przebieg.

Stary olej może powodować spadek płynności ruchów lewarka zmiany biegów. Po dłuższym postoju, jest ciężko wrzucić jakikolwiek bieg. Oczywiście, nie zawsze jest to wina oleju. Może być to równie dobrze wina wybieraka. Jednak w tym artykule opiszemy wymianę oleju w skrzyni biegów Toyoty Avensis I. Najlepiej robić to przy pomocy podnośnika warsztatowego, lub kanału.

Zobacz również: Toyota Avensis I: wymiana i napinanie pasków klinowych

Przed rozpoczęciem wymiany przejeżdżamy około 30 kilometrów, żeby olej w skrzyni biegów dostatecznie się rozgrzał. Po powrocie, zabieramy się za wymianę oleju. Najpierw demontujemy dolną osłonę znajdującą się pod skrzynią biegów. Znajduje się ona pod miejscem kierowcy. Kiedy zdejmiemy osłonę uzyskamy dostęp do skrzyni biegów połączonej z przednią osią.

Następnie musimy zlokalizować śrubę, którą odkręcimy w celu zlania oleju. Znajduje się ona w tylnej części skrzyni biegów.Podstawiamy pod nią naczynie i powoli odkręcamy. Uważamy, żeby nie oblać się rozgrzanym olejem. Uprzedzamy, że na początku olej wypływa dość intensywnie. Następnie przechodzimy do przedniej części skrzyni biegów Toyoty Avensis I i szukamy korka.

Na korku powinien znajdować się napis. Odkręcamy go i czekamy, aż olej wypłynie ze skrzyni biegów. Powinno spłynąć ok. 2,5 litra cieczy smarującej. W międzyczasie przygotowujemy zestaw do napełniania skrzyni biegów. Najlepiej przygotować sobie gumowy wężyk, o długości ok. 1,5 metra. Olej, jaki nam jest potrzebny do uzupełnienia skrzyni biegów Toyoty Avensis I to 75W90.

Zobacz również: Jak wygląda racjonalna eksploatacja skrzyni biegów i elementów napędzających koła?

Następnie, zakręcamy dolną śrubę skrzyni biegów, a potem otwieramy maskę i przeprowadzamy gumowy wąż do górnego korka (tego z napisem). Kiedy ulokujemy wąż w otworze wlewamy powoli olej do momentu, aż się przeleje. Następnie powinniśmy wyczyścić elementy, które zostały zalane olejem oraz zakręcamy górną śrubę i przykręcamy osłonę skrzyni biegów Toyoty.

Efekt powinien być widoczny od razy po wrzuceniu pierwszego biegu. Lewarek Toyoty Avensis powinien pracować znacznie płynniej i bardziej precyzyjnie. Oczywiście, nie ma potrzeby wymieniania oleju w skrzyni biegów, co roku. Są różne opinie na ten temat. Chcąc być spokojnym, polecamy wymianę, co 80 tyś km.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama