reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera (simmeringi)?

Jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera (simmeringi)?

Istotną rolę w uszczelnieniu zarówno silnika, jak i skrzyni biegów oraz innych podzespołów, w których elementami pracującymi są wałki lub czopy obrotowe, są pierścienie Simmera, zwane też simmeringami. Oto jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera?

Simmeringi (lub pierścienie simmera) wykonane są z gumy, usztywnionej metalowym pierścieniem. Środkowe ich części, współpracujące z walcowymi elementami obracającymi się lub (rzadziej) przesuwającymi się, są wykonane w postaci „warg” o specjalnym kształcie, które do wałków dociskają sprężynki zwinięte w pierścień. Taki simmering może pracować w zasadzie przy ciśnieniu do 0,1 megapaskala, od -30 do 110 stopni Celsjusza.

Guma simmeringu nie jest materiałem długowiecznym i z czasem ulega starzeniu się, zaś w przypadku simmeringów także wycieraniu się w miejscu kontaktu z wałkiem. Simmering może także ulec innym uszkodzeniom mechanicznym. Na przykład może pęknąć sprężynka ściskająca, w wyniku czego simmering przestaje spełniać swoje zadanie i wymaga jak najszybszej wymiany.

Zobacz też: Jak wymienić uszczelniacz wału korbowego w Mercedesie W202?

Jeżeli jest dostęp do simmeringu z zewnątrz elementu (bloku, piasty itp.) w którym on tkwi, wyjęcie go jest proste. Potrzebne są do tego dwa haczykowate zaczepy ze sztywnego drutu o średnicy mniej więcej dwóch milimetrów. Haczyki powinny być małe, zaledwie kilkumilimetrowe i bezwzględnie nie większe, niż szerokość simeringu, mierzona od wałka do krawędzi otworu, w którym on tkwi. Po wciśnięciu ich wzdłuż wałka należy zaczepić je o tylną ściankę pierścienia i pociągnąć, najlepiej przy pomocy płaskoszczypów. Simmering powinien z pewnym oporem wysunąć się.

Należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić ścianek otworu, w którym tkwi simmering

Przed włożeniem nowego simmeringu należy posmarować jego zewnętrzną część i „wargę” olejem. Następnie wsunąć go ręcznie do gniazda i dociskając palcami postarać się umieścić na miejscu, należy też pilnować aby włożyć go właściwą stroną na zewnątrz. Można przy tym posłużyć się tuleją o średnicy równej lub minimalnie mniejszej od zewnętrznej średnicy simmeringu, uderzając w nią delikatnie młotkiem. Tuleja taka zagwarantuje prawidłowe równomierne wciśnięcie pierścienia na miejsce.

Zobacz też: Fiat Seicento: wymiana wewnętrznego uszczelniacza półosi. Poradnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera (simmeringi)? Fot. newspress
Jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera (simmeringi)? Fot. newspress

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama