REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

Jakubowski Ryszard
Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy? fot. Newspress
Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z częstszych awarii zgłaszanych w upalne dni, lub podczas mrozów jest zagotowanie się wody w układzie chłodzenia silnika. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Jest kilka przyczyn gwałtownego wzrostu temperatury silnika, objawiającego się zagotowaniem się cieczy chłodzącej spod korka wlewowego i ze zbiornika wyrównawczego. Oto one:

REKLAMA

  1. Pęknięcie lub spadnięcie paska klinowego w przypadku gdy napędza on pompę wodną lub (w starszych typach aut) pompę wodną i wentylator.
  2. W starszych typach aut awaria sprzęgła elektromagnetycznego, dzięki któremu napędzany jest wentylator,
  3. Awaria silnika wentylatora lub przerwa w jego zasilaniu,
  4. Awaria głównego termostatu,
  5. Awaria termostatu sterującego wentylatorem,
  6. Awaria pompy wodnej (bardzo rzadka),
  7. Zbyt niski poziom cieczy chłodzącej albo wyciek płynu chłodzącego (pęknięcie węża gumowego itp.),
  8. Zanieczyszczenie lub zatkanie kanałów układu chłodzenia w silniku lub w chłodnicy,
  9. Zanieczyszczenie chłodnicy lub zatkanie wlotu powietrza do komory silnika śmieciami (papierem, torebką foliową, liśćmi itp.),
  10. Zasłonięcie wlotu powietrza podczas dużych mrozów w celu szybszego rozgrzewania się silnika.

Po zauważeniu wzrostu temperatury silnika lub pary wydobywającej się spod maski, należy natychmiast przerwać jazdę i, nie wyłączając silnika, jak najszybciej podnieść maskę, aby ułatwić wymianę powietrza w komorze silnika. Jednocześnie podjąć próbę zlokalizowania przyczyny przegrzewania się. Sprawdzić trzeba, czy wentylator się obraca, czy pasek klinowy jest cały i na swoim miejscu, czy nie ma widocznego wycieku płynu chłodzącego.

Zobacz też: Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

W przypadku stwierdzenia wycieku należy jak najszybciej wyłączyć silnik. Jeżeli nie ma żadnych zewnętrznych objawów uszkodzeń, płyn nie leje się strumieniem na drogę i chłodnica jest gorąca, trzeba odczekać kilka minut, jednocześnie obserwując wskaźnik temperatury. Wcześniej warto obejrzeć wloty powietrza (tzw. atrapę) i przednią stronę chłodnicy, czy nie została zasłonięta np. przez gazetę lub torbę foliową, którą ktoś rzucił na jezdnię. Jeżeli zimą zastosowano dodatkowe przysłanianie chłodnicy, wyjąć wszystkie temu służące przedmioty, np. kartony lub szmaty.

Pod żadnym pozorem wolno nie otwierać korka wlewowego do układu chłodzącego, kiedy silnik jest gorący.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli wszystko wydaje się być w porządku, a silnik nie stygnie, wyłączyć go i po odczekaniu aż ostygnie, sprawdzić kolejno: poziom cieczy chłodzącej, naciąg paska klinowego, i na końcu działanie termostatu. Jeżeli wszystko działa poprawnie, prawdopodobnie układ chłodzenia jest zamulony kamieniem kotłowym lub innymi zanieczyszczeniami.

Zobacz też: Jak uzupełnić płyn w układzie chłodzenia po jego wygotowaniu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA