reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Jak zlokalizować i usunąć podejrzane stuki w komorze silnika?

Jak zlokalizować i usunąć podejrzane stuki w komorze silnika?

Jest sporo przyczyn stuków, które wydobywają się spod maski podczas pracy silnika. Nie zawsze świadczą o usterce silnika, ale wszystkie podejrzane stuki w komorze silnika należy traktować poważnie.

Stuki wydobywające się z okolic komory silnika wynikają często z tego, że pokrywa silnika przy zamykaniu została za słabo dociśnięta, albo – zamek maski poluzował się lub został źle ustawiony.

Jeżeli zamek maski został źle ustawiony, należy zluzować mocujące go śruby lub wkręty i wyregulować. Nie we wszystkich typach samochodów jest to proste. W niektórych położenie zamka maski można zmieniać dodając lub odejmując podkładki.

Niedomykająca się maska może otworzyć się podczas jazdy. Gdy poruszamy się autem i zauważymy usterkę, wówczas trzeba możliwie szybko zabezpieczyć pokrywę silnika przed otwarciem, np. kawałkiem mocnego sznurka lub miękkiego drutu.

Inną typową przyczyną wydobywających się spod maski stuków są pozostawione w komorze silnika przedmioty, np. narzędzia po ostatniej naprawie. Należy dokładnie obejrzeć komorę silnika, zlokalizować ewentualnie zalegające klucze czy śrubokręty, a następnie wyjąć, gdyż mogą spowodować wiele szkód, np. zwarcie biegunów akumulatora.

Zobacz też: Jak rozpoznać usterkę lub awarię zawieszenia?

Przyczyną stukania mogą być także poluzowane lub odkręcone śruby mocujące alternator (prądnicę) albo radiator chłodnicy, zatrzaski obudowy filtra powietrza itp. Charakterystyczne stuki, przypominające szybkie klekotanie lub klaskanie, wydaje rozpadający się pasek klinowy. Trzeba go jak najszybciej wymienić na nowy lub będący w dobrym stanie używany (bez pęknięć i zerwanych linek kordu).

Zobacz też: Jak opisać hałasy mechanikowi?

Ponadto bywa, że źródłem podejrzanego warkotu jest wentylator, do którego dostał się jakiś przedmiot, np. torebka foliowa, liść czy patyk.

Przy doraźnych pracach w komorze silnika, który wcześniej był włączony choćby przez kilka minut, należy uważać na gorące elementy, aby się nie poparzyć.

Niestety przyczyny stuków mogą być także znacznie poważniejsze. Wśród nich wymienia się np.: usterkę silnika lub skrzyni biegów, luzy w zawieszeniu czy nieszczelny amortyzator. Dlatego, gdy nie można zlokalizować ich źródła i usunąć samodzielnie, należy udać się do stacji obsługi, aby tam je zdiagnozowano.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak zlokalizować i usunąć podejrzane stuki w komorze silnika?
Jak zlokalizować i usunąć podejrzane stuki w komorze silnika?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama