reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Karoseria i nadwozie > Pęknięta szyba. Naprawa jest w ogóle możliwa?

Pęknięta szyba. Naprawa jest w ogóle możliwa?

Nowa szyba do samochodu stanowi wydatek sięgający kilkuset złotych. Na szczęście można go uniknąć. W końcu pękniętą szybę da się naprawić. W jaki sposób i ile to kosztuje? Już odpowiadamy.

Pęknięcie szyby czołowej w samochodzie wcale nie jest mało realnym scenariuszem. Dochodzi do niego najczęściej w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy podczas jazdy poza miastem kamień wyrzucony spod kół innego pojazdu uderzy w przód auta. Skutkiem jest powstanie wyżłobienia, od którego bardzo często rozchodzi się pęknięcie szyby przypominające swoim wyglądem pajęczynę. Drugim z możliwych scenariuszy jest przypadek, w którym kierowca zaparkuje samochód np. pod drzewem, a na auto spadnie jakiś przedmiot zrzucony chociażby przez podmuch wiatru czy ptaka.

Pęknięcie szyby czołowej sprawia, że dalsza eksploatacja samochodu nie jest możliwa. Uszkodzenie w pierwszej kolejności ogranicza pole wiedzenia, a w drugiej może doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej w czasie jazdy - np. oślepiającego refleksu świetlnego. Właściciel pojazdu powinien jak najszybciej umówić wymianę, a na czas oczekiwania na wizytę w warsztacie lepiej odstawić auto na parking. Czy jednak wymiana jest jedyną możliwością? Nie do końca. Są bowiem przypadki, w których uszkodzona szyba czołowa wcale nie musi być zastępowana nową. Czasami da się ją profesjonalnie naprawić.

Zobacz również: Jak często myć szyby w samochodzie?

Pęknięta szyba - naprawa jest możliwa gdy:

  • uszkodzenie nie ma powierzchni większej niż 5-złotowa moneta
  • uszkodzenie nie znajduje się bliżej niż 10 cm od krawędzi szyby
  • ubytek nie jest większy niż 4 mm
  • uszkodzenie znajduje się w polu widzenia kierowcy
  • uszkodzenie nie posiada pęknięć wzdłużnych

Warto pamiętać o tym, że dla naprawy pękniętej szyby potężne znaczenie ma czas. Co to oznacza? Chodzi o to, aby samochód pojawił się w warsztacie jak najszybciej od powstania ubytku. To niezwykle ważne z dwóch powodów. Przede wszystkim w wyżłobieniu zbierają się zanieczyszczenia. Ich precyzyjne usunięcie z każdym dniem staje się trudniejsze. Poza tym nadwozie samochodu, a co za tym idzie również szyba, cały czas pracują podczas jazdy. W efekcie w wyniku powstających naprężeń uszkodzenie szybko może się powiększyć do takich rozmiarów, które wyeliminują możliwość naprawy.

Zobacz również: Jak dbać o uszczelki szyb w samochodzie?

Pęknięta szyba. Naprawa kosztuje…

Pierwszym etapem naprawy pękniętej szyby jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Usuwane są nie tylko zabrudzenia, ale i np. drobinki szkła. Następnie ubytek jest wypełniany żywicą, której utwardzenie odbywa się pod wpływem działania promieni UV. Ostatnim elementem naprawy jest polerowanie powierzchni - tak żeby punkt naprawy odzyskał pełną przejrzystość i nie odróżniał się. Tak zaprojektowany proces trwa nie dłużej niż godzinę i pozwala przywrócić szybie samochodowej 95 proc. pierwotnej wytrzymałości. Cena naprawy waha się w przedziale od 60 do 150 złotych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

szyba przednia serwis
szyba przednia serwis

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama