reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Karoseria i nadwozie > Dlaczego drzwi w samochodzie opadają? Gdzie szukać problemu?

Dlaczego drzwi w samochodzie opadają? Gdzie szukać problemu?

Drzwi w naszym samochodzie nie zamykają się już tak dobrze, jak kiedyś? Zauważyliśmy, że opadły? A może wewnątrz samochodu słychać podczas jazdy szum opływającego powietrza wyraźniej niż dotychczas? To częsty problem w przypadku starszych aut, ale co można z tym zrobić?

Drzwi samochodu są połączone ze słupkiem A zawiasami i ogranicznikiem otwarcia. Po wielu latach eksploatacji w naszym aucie może pojawić się problem z zamykaniem drzwi. W granicznych przypadkach okazuje się, że elementy karoserii ocierały wzajemnie o siebie, a w uszkodzonych miejscach pojawiła się korozja.

Przyczyną takiego zachowania się drzwi może być ich opadnięcie lub nieprawidłowa regulacja, na przykład po mało profesjonalnej naprawie blacharskiej. Jeżeli możemy przyjąć, że słupki naszego samochodu nie są uszkodzone i nie posiadają żadnych zwichrowań, szukanie problemu powinniśmy rozpocząć od zawiasów. Sprawdźmy, czy śruby mocujące zawiasy są należycie dokręcone. Następnie próbując poruszyć drzwiami w górę i w dół, sprawdzimy czy na zawiasach nie powstały luzy. Zawiasy w swojej konstrukcji posiadają różnego rodzaju sworznie. Te po latach mogą się po prostu wytrzeć w miejscu współpracy z zawiasem. Wytarte sworznie powodują luz na zawiasie.

Kiedy wymienić zawias

Jeżeli wyczujemy luz na zawiasach, wtedy – nie licząc chałupniczych metod z podkładkami – musimy wymienić sworzeń zawiasu na nowy. Zakup samego sworznia nie jest dużym wydatkiem, gorzej jednak, jeżeli konstrukcja zawiasu sprawia, że ten element jest niewymienialny i dostępny jest tylko wraz z całym zawiasem. Musimy także zwrócić uwagę na konstrukcję sworznia. Nawet w tych samych modelach samochodu mogą różnić się sposobem wykonania, a czasem sposobem montażu. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną naprawę i będziemy zmuszeni zdjąć drzwi z nadwozia, musimy nastawić się na późniejszą żmudną regulację zawiasów na śrubach. W tym przypadku konieczne będą dwie osoby.

Zobacz też: Jak pielęgnować składane dachy?

Czasem okaże się, że opadnięcie drzwi nie jest spowodowane luzem, a drzwi opadły na skutek wcześniej przyłożonego nacisku z góry. Wtedy wykonajmy jedynie regulację zawiasu na śrubach. Można spróbować również ustawić drzwi „siłowo”, unosząc je z drugą osobą do góry i sprawdzając etapowo, czy zamykają się dobrze. Jednak mimo siły, którą musimy włożyć do tak przeprowadzonej operacji, powinniśmy zachować pewne wyczucie. Nieumiejętne nastawianie drzwi w taki sposób w skrajnych przypadkach może spowodować uszkodzenie zawiasów.

Nie tylko zawiasy

Jeżeli szpary między elementami są równe, powinniśmy przypatrzeć się ryglowi. Możliwe jest zużycie ruchomego elementu umieszczonego w drzwiach, ale także błahe pęknięcie elementu stałego umieszczonego na słupku B. Jeżeli wymienimy uszkodzony rygiel, spróbujmy najpierw lekko zamknąć drzwi, by sprawdzić poprawność montażu.

Zobacz też: Gwarancja na opony – jak działa, co obejmuje, jak można zareklamować opony?

W samochodach bez ramki okiennej powód może być ukryty gdzie indziej. A mianowicie w elementach prowadzących drzwi. Zużycie prowadnic lub ich rozregulowanie. Kiedy drzwi nie posiadają ramki wokół szyby, to właśnie prowadnice są odpowiedzialne za jej docisk do uszczelki w karoserii samochodu. Rozregulowane prowadnice mogą powodować większy opór podczas zamykania drzwi, a także zniszczenie uszczelki.

Gdy drzwi ciężko się otwierają, zawiasy są w dobrym stanie, a odległości pomiędzy elementami są poprawne – o powód problemów możemy podejrzewać ogranicznik. Może okazać się, że w tym przypadku pomoże samo jego przesmarowanie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dlaczego drzwi w samochodzie opadają? Gdzie szukać problemu? Fot. Fotolia
Dlaczego drzwi w samochodzie opadają? Gdzie szukać problemu? Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama