REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego drzwi w samochodzie opadają? Gdzie szukać problemu?

Krzysztof Bednarz
Dlaczego drzwi w samochodzie opadają? Gdzie szukać problemu? Fot. Fotolia
Dlaczego drzwi w samochodzie opadają? Gdzie szukać problemu? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drzwi w naszym samochodzie nie zamykają się już tak dobrze, jak kiedyś? Zauważyliśmy, że opadły? A może wewnątrz samochodu słychać podczas jazdy szum opływającego powietrza wyraźniej niż dotychczas? To częsty problem w przypadku starszych aut, ale co można z tym zrobić?

REKLAMA

Drzwi samochodu są połączone ze słupkiem A zawiasami i ogranicznikiem otwarcia. Po wielu latach eksploatacji w naszym aucie może pojawić się problem z zamykaniem drzwi. W granicznych przypadkach okazuje się, że elementy karoserii ocierały wzajemnie o siebie, a w uszkodzonych miejscach pojawiła się korozja.

REKLAMA

Przyczyną takiego zachowania się drzwi może być ich opadnięcie lub nieprawidłowa regulacja, na przykład po mało profesjonalnej naprawie blacharskiej. Jeżeli możemy przyjąć, że słupki naszego samochodu nie są uszkodzone i nie posiadają żadnych zwichrowań, szukanie problemu powinniśmy rozpocząć od zawiasów. Sprawdźmy, czy śruby mocujące zawiasy są należycie dokręcone. Następnie próbując poruszyć drzwiami w górę i w dół, sprawdzimy czy na zawiasach nie powstały luzy. Zawiasy w swojej konstrukcji posiadają różnego rodzaju sworznie. Te po latach mogą się po prostu wytrzeć w miejscu współpracy z zawiasem. Wytarte sworznie powodują luz na zawiasie.

Kiedy wymienić zawias

Jeżeli wyczujemy luz na zawiasach, wtedy – nie licząc chałupniczych metod z podkładkami – musimy wymienić sworzeń zawiasu na nowy. Zakup samego sworznia nie jest dużym wydatkiem, gorzej jednak, jeżeli konstrukcja zawiasu sprawia, że ten element jest niewymienialny i dostępny jest tylko wraz z całym zawiasem. Musimy także zwrócić uwagę na konstrukcję sworznia. Nawet w tych samych modelach samochodu mogą różnić się sposobem wykonania, a czasem sposobem montażu. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną naprawę i będziemy zmuszeni zdjąć drzwi z nadwozia, musimy nastawić się na późniejszą żmudną regulację zawiasów na śrubach. W tym przypadku konieczne będą dwie osoby.

Zobacz też: Jak pielęgnować składane dachy?

Czasem okaże się, że opadnięcie drzwi nie jest spowodowane luzem, a drzwi opadły na skutek wcześniej przyłożonego nacisku z góry. Wtedy wykonajmy jedynie regulację zawiasu na śrubach. Można spróbować również ustawić drzwi „siłowo”, unosząc je z drugą osobą do góry i sprawdzając etapowo, czy zamykają się dobrze. Jednak mimo siły, którą musimy włożyć do tak przeprowadzonej operacji, powinniśmy zachować pewne wyczucie. Nieumiejętne nastawianie drzwi w taki sposób w skrajnych przypadkach może spowodować uszkodzenie zawiasów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie tylko zawiasy

Jeżeli szpary między elementami są równe, powinniśmy przypatrzeć się ryglowi. Możliwe jest zużycie ruchomego elementu umieszczonego w drzwiach, ale także błahe pęknięcie elementu stałego umieszczonego na słupku B. Jeżeli wymienimy uszkodzony rygiel, spróbujmy najpierw lekko zamknąć drzwi, by sprawdzić poprawność montażu.

Zobacz też: Gwarancja na opony – jak działa, co obejmuje, jak można zareklamować opony?

REKLAMA

W samochodach bez ramki okiennej powód może być ukryty gdzie indziej. A mianowicie w elementach prowadzących drzwi. Zużycie prowadnic lub ich rozregulowanie. Kiedy drzwi nie posiadają ramki wokół szyby, to właśnie prowadnice są odpowiedzialne za jej docisk do uszczelki w karoserii samochodu. Rozregulowane prowadnice mogą powodować większy opór podczas zamykania drzwi, a także zniszczenie uszczelki.

Gdy drzwi ciężko się otwierają, zawiasy są w dobrym stanie, a odległości pomiędzy elementami są poprawne – o powód problemów możemy podejrzewać ogranicznik. Może okazać się, że w tym przypadku pomoże samo jego przesmarowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA