reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Karoseria i nadwozie > Jak wymienić lusterka wsteczne?

Jak wymienić lusterka wsteczne?


Jazda autem bez lusterka jest uciążliwa. Naprawa w takie sytuacji jest konieczna. W poradniku tym przedstawimy, jak samemu wymienić lusterka wsteczne (boczne).

Stopień trudności wykonywanej naprawy jest różny, w zależności od posiadanego samochodu. Sposób demontażu lusterka manualnego i elektrycznego jest podobny. Zaczynamy od oględzin popsutego lusterka, musimy się zdecydować, jakie kroki podjąć. Czy wymienić całe lusterko, czy sam wkład środkowy, a może tylko maskownicę. Jeżeli mamy do wymiany maskownicę lub wkład lusterka nie ma potrzeby zdejmować całego lusterka.
Chcąc wymontować maskownicę, musimy podważyć śrubokrętem na bokach i wypchnąć lekko do góry.

Zobacz również: Jak naprawić uszkodzone lusterko zewnętrzne?

Warto poszukać maskownicy pod kolor uszkodzonej, cena będzie niższa od usługi malowania w zakładzie lakierniczym.

Jeżeli nie mamy wkładu lusterka lub jest on uszkodzony, demontujemy go. Zasada jest identyczna we wszystkich samochodach. Wciskamy prawy górny róg lusterka, po czym widzimy jak odchyla nam się lewy dolny róg. Wkładamy tam palce i energicznie pociągamy do siebie.

Należy zachować szczególną ostrożność przy demontażu. Gdy pociągniemy za mocno, możemy wyrwać kable odpowiedzialne za podgrzewanie lusterka (o ile występuje). Odpinamy przewody od podgrzewania i przepinamy je w nowy wkład. Jeśli mamy podgrzewane lusterka, należy pamiętać o tym przy zakupie. Zalecany jest zakup oryginału.

Zasada montażu jest bardzo łatwa, po środku wkładu na tylnej części znajduje się kulka, która jest odpowiedzialna za swobodny ruch lusterka. Dociskamy ją do otworu znajdującego się po środku obudowy lusterka. Problem pojawia się, kiedy musimy zdjąć całe lusterko. Śruby znajdują się pod maskownicą, w większości aut jest ona w kształcie trójkąta. Najczęściej spotykane są dwa warianty: pierwszy, kiedy wystarczy wypiąć trójkąt, żeby odkręcić śruby, drugi, jeśli musimy zdjąć całą tapicerkę z drzwi, ponieważ trójkąt występuje, jako całość z boczną tapicerką.

Zobacz również: Jak ustawić lusterka wsteczne?

W pierwszym wypadku, aby go zdjąć wystarczy podważyć trójkąt śrubokrętem. Zazwyczaj mocowany jest na trzech plastikowych spinkach. W drugim przypadku trzeba zdemontować całe poszycie drzwi. Kiedy mamy zdjęty boczek, odkręcamy 3 śruby, możemy wyjąć lusterko z drzwi i zamontować nowe. Po zamontowaniu sprawdzamy działanie lusterka, jeśli nie mamy zastrzeżeń składamy wszystko w odwrotnej kolejności i ponownie sprawdzamy działanie lusterka.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama