reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Karoseria i nadwozie > Jak wymienić klamki zewnętrzne?

Jak wymienić klamki zewnętrzne?

Jeśli zbyt często szarpiemy za klamkę, sprawdzając czy samochód jest zamknięty, możemy ją zepsuć bądź wręcz wyrwać. Nie należy panikować, artykuł ten pokaże jak łatwo wymienić zewnętrzną klamkę drzwi.

Wyrwana klamka to nie jedyny powód do jej wymiany. Można dokupić klamki z auta o lepszym wyposażeniu, czyli w kolorze nadwozia lub specjalne, tuningowe. W przypadku wymiany klamek mamy do rozpatrzenia dwa najczęściej spotykane typy klamek. Pierwszy wkomponowany w drzwi - nie wystaje poza ich obrys. Otwiera się je najczęściej pociągając dźwignię ku górze. Drugi typ to klamki których uchwyt wystaje poza obrys drzwi, a otwieramy je pociągając dźwignię do siebie.

W pierwszym przypadku chcąc wymienić samą klamkę lub cały zespół klamki, łącznie z elementami montażowymi, musimy zdemontować tapicerkę drzwi bocznych.
Najlepiej robić to z opuszczoną szybą.

Zobacz też: Jak usunąć złamany kluczyk z zamka drzwi?

Najpopularniejsze sposoby zamontowania klamki przez producentów to przykręcenie jej na wkręty, lub poprzez specjalną przesuwną dźwignię. Odbezpieczamy dźwignię lub odkręcamy klamkę i wyjmujemy ją z auta. Jeżeli jest to klamka z bębenkiem zamka uważajmy, żeby nie wpadł do środka drzwi. Niestety przy tego typu klamce nie da rady wyjąć samej klamki do otwierania, trzeba demontować boczek drzwi i wyjąć cały mechanizm. Wkładamy nowy, przekładamy zamek i skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Wszystko wykonujemy bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić szyby w drzwiach.

W lepszej sytuacji są właściciele aut z klamkami wystającymi poza obrys drzwi. Tutaj mamy możliwość wyjęcia osobno klamki oraz całego mechanizmu. Jeśli chcemy wymienić sam uchwyt, otwieramy drzwi i lokalizujemy plastikową zaślepkę. Po zdjęciu jej widać śrubę do odkręcenia klamki zewnętrznej.

Zobacz też: Jak usunąć zamek z klamki?

Nie wykręcamy śruby do końca, gdyż może wpaść nam do środka drzwi w rynienkę, co spowoduje, że śrubę będzie bardzo trudno wyjąć.

Powoli i ostrożnie odkręcamy śrubę, pociągając lekko za klamkę, która w pewnym momencie wyskoczy nam z pierwszego zaczepu. Delikatnie odchylamy klamkę i wyjmujemy z drugiego zaczepu. Mamy również możliwość wyjęcia zamka drzwi. Po wymianie klamki, przekładamy zamek i skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności, Pamiętamy o tym, aby dobrze przykręcić śrubę, aż poczujemy wyraźny opór. Chcąc wymienić element mechanizmu, niestety musimy zdjąć tapicerkę drzwi, opuścić szybę i zdemontować mechanizm.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 21.10.2020

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak wymienić klamki zewnętrzne? fot. Robert Kuśpiel
Jak wymienić klamki zewnętrzne? fot. Robert Kuśpiel

Jak wymienić klamki zewnętrzne? fot. Robert Kuśpiel
Jak wymienić klamki zewnętrzne? fot. Robert Kuśpiel

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama