REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: obsługa korektora siły hamowania

Robert Kuśpiel
Opel Astra F obsługa korektora siły hamowania
Opel Astra F obsługa korektora siły hamowania

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić działanie regulatora siły hamowania oraz dokonać jego wymiany. Całą operację można wykonać we własnym zakresie.

Korektory siły hamowania można podzielić na dwa typy.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy z nich dotyczy aut o nadwoziu typu sedan, dysponujących mocą do 90KM. Układ hamulcowy w tym wariancie ma na wyposażeniu dwa korektory siły hamowania: są dwa obwody. Korektory są odpowiedzialne za wolniejsze narastanie ciśnienie płynu hamulcowego w tylnych hamulcach niż w przednich. Powoduje to brak blokowania tylnych kół podczas hamowania. Regulatory zamontowane są pod pompą hamulcową lub pod podwoziem, bezpośrednio nad tylną osią. Uzależnione jest to od rodzaju układu hamulcowego.

W modelach powyżej 90 km (wszystkie typy nadwozia) zastosowany został korektor siły hamowania sterowany obciążeniem osi tylnej. Działanie takiego regulatora zależne jest od obciążenia samochodu. W zależności od niego dobierane jest odpowiednie ciśnienie płynu hamulcowego. W taki sposób zapobiega się blokowaniu kół i zapewnia się utrzymanie toru hamowania. Korektor znajduje się nad tylną osią i jest sterowany za pomocą sprężyny.

Zobacz też: Opel Astra F: odpowietrzanie układu hamulcowego

Przystępujemy do sprawdzenia działania korektora siły hamowania. Test taki wykonujemy jak samochód stoi na kołach. Nie może być obciążony. Do wykonania tej czynności przyda nam się pomoc drugiej osoby, która będzie obserwować korektor siły hamowania. Wciskamy mocno pedał hamulca i szybko puszczamy. Ruch dźwigni korektora musi być natychmiastowy. Jeśli jest inaczej to należy wymienić regulator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Demontaż

REKLAMA

W tej części poradnika przedstawimy demontaż korektora siły hamowania. Na początku odkręcamy korek od zbiorniczka i wlewamy świeży płyn aż do krawędzi otworu wlewowego. Teraz zakręcamy korek i zaklejamy taśmą klejącą otwór odpowietrzający. Jest to warunek konieczny, ponieważ nie można dopuścić do wycieku płynu hamulcowego. Następnie odkręcamy wspornik sprężyny przy tylnej osi.

Odłączamy sprężynę od korektora a następnie wykręcamy nakrętkę mocującą osłonę korektora. Czyścimy dokładnie złącza przewodów i luzujemy nakrętki kołpakowe przewodów hamulcowych (nie odkręcamy ich całkowicie). Odkręcamy dwie śruby mocujące korektor i wyjmujemy go.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych szczęk i bębnów hamulcowych

Montaż

Pierwszy krok to odkręcenie nakrętek przewodów hamulcowych i przykręcenie do nowego korektora. Tą czynność wykonujemy bardzo szybko tak, ażeby zminimalizować ilość wycieku.  Dokręcamy śruby mocujące korektor i wkręcamy nakrętki kołpakowe przewodów hamulcowych. Do wykonania tej czynności sprawdza się odpowiednio rozcięty klucz oczkowy. Zakładamy osłonę korektora i dokręcamy ją. Na końcu podłączamy sprężynę do dźwigni korektora oraz do tylnej osi. Pozostaje nam wyregulować korektor.

Regulacja korektora

Regulację korektora można przeprowadzić na dwa sposoby.

Stosując się do pierwszego sposobu należy docisnąć dźwignię do końca (w kierunku jazdy). Pamiętajmy, że sprężyna nie może być wtedy rozciągnięta. Jej końce muszą się znajdować w plastikowych wkładkach i nie powinny być zamontowane luźno. Jeżeli jest inaczej to należy poluzować śrubę mocującą wspornik i przesunąć do momentu aż sprężyna będzie spoczywać bez naprężenia, jaki nadmiernego luzu. Na końcu dokręcamy śrubę.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

Przechodzimy do drugiej wersji. Sprężyna nie może być rozciągnięta. Natomiast jej końce muszą znajdować się (bez luzu) w plastikowych wkładkach. Jeśli jest inaczej to należy poluzować śrubę mocującą i przesunąć do momentu, aż sprężyna będzie spoczywać bez nadmiernego naprężenia i luzu. Dokręcamy śrubę mocującą i odsłaniamy otwór odpowietrzający w zbiorniczku wyrównawczym.

Na końcu odpowietrzamy układ hamulcowy. Kolejność odpowietrzania jest następująca:

  • Prawy tył
  • Lewy tył
  • Prawy przód
  • Lewy przód

Dokładny opis odpowietrzania układu hamulcowego znajduje się w odrębnym poradniku. Podczas pracy z płynem hamulcowym należy zachować szczególną ostrożność ponieważ jest on bardzo trujący. Dlatego nie należy odciągać płynu poprzez wężyk za pomocą ust. Płyn hamulcowy jest również żrący. Bezpośredni kontakt z lakierem samochodowym może doprowadzić do jego uszkodzenia. W przypadku rozlania płynu należy zetrzeć go i zmyć powierzchnie dużą ilością wody.

Płyn, który zebraliśmy podczas całej naprawy należy oddać do punktu utylizacji. Nie należy wylewać go w dowolne miejsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA