REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: wymiana tylnych szczęk i bębnów hamulcowych

Robert Kuśpiel
Opel Astra F wymiana tylnych szczęk i bębnów hamulcowych
Opel Astra F wymiana tylnych szczęk i bębnów hamulcowych

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana bębnów i szczęk hamulcowych to jedna z podstawowych czynności, którą można wykonać samemu. W poradniku tym znajduje się opis wymiany bębnów i szczęk hamulcowych w Oplu Astra F.

Pierwszy krok to przygotowanie wszystkich materiałów eksploatacyjnych. W przypadku bębnów hamulcowych możemy wybrać zakup nowego lub przetoczenie obecnego. Zdecydowanie polecamy zakup nowego, ponieważ ceny nie są wygórowane. Jeśli chodzi o szczęki hamulcowe to podobnie jak w przypadku klocków wybieramy tylko i wyłącznie sprawdzonych producentów.

REKLAMA

Na początku przedstawimy wymianę bębna hamulcowego, a w drugiej części poradnika dokonamy wymiany szczęk hamulcowych. Pierwszy krok to poluzowanie śrub mocujących koła. Następnie unosimy tył samochodu i podkładamy podstawki. Powoli opuszczamy samochód do momentu, aż się na nich oprze. Dla bezpieczeństwa należy podsunąć kliny pod przednie koła. Odkręcamy do końca śruby i zdejmujemy koła.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

REKLAMA

Zwalniamy hamulec ręczny i odkręcamy śrubę mocującą bęben hamulca. Teraz staramy się zdjąć bęben, jeżeli są problemy to znak, że ma już próg na powierzchni tarcia. Uniemożliwia on swobodne zdjęcie bębna ponieważ zaczepia się o szczęki hamulcowe. W takim przypadku zaglądamy w tylną część bębna od strony tarczy nośnej. Znajduje się tam zaślepka w postaci korka, którą należy wyjąć.

Wkładamy śrubokręt w otwór i naciskamy na dźwignię hamulca ręcznego. W taki sposób umożliwimy cofnięcie się sprężyny ściągającej szczęki. Po takim zabiegu nie powinno być problemu ze zdjęciem bębna. W razie potrzeby należy poluzować linkę hamulca ręcznego przy zaczepie środkowym. To właśnie on jest odpowiedzialny za regulację długości linki. Zdarzają się przypadki, że bęben nie da się poruszyć z osadzenia piasty w takim przypadku należy go delikatnie opukać za pomocą młotka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do montażu. Pamiętajmy, że bębny hamulcowe zawsze wymieniamy parami. Nie dopuszczalna jest wymiana tylko i wyłącznie po jednej stronie. Przy montażu nowych bębnów zalecamy wymienić szczęki hamulcowe. Odpowiedni opis znajduje się w drugiej części poradnika. Jeśli występuje rdza na kołnierzu bębna to należy ją usunąć. Czyścimy dokładnie otwór gwintowany pod śrubę mocującą bęben.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

Zakładamy bęben na piastę tak, żeby pokryły się otwory pod śrubę mocującą. Dokręcamy śrubę i przykręcamy wstępnie koła. Przechodzimy na druga stronę i postępujemy w taki sam sposób. Na koniec opuszczamy samochód i dokręcamy do końca śruby kół. Przed rozpoczęciem jazy należy wcisnąć kilkakrotnie pedał hamulca. Spowoduje to dosunięcie szczęki hamulca do bębna. Zalecamy wcisnąć pedał około 20 razy. Na końcu sprawdzamy poziom płynu hamulcowego i ewentualnie uzupełniamy stan.

Wymiana szczęk hamulcowych

REKLAMA

Szczęki podobnie jak bębny należy wymieniać po każdej stronie osi. Pierwszy krok to wymontowanie bębna hamulcowego według opisu znajdującego się powyżej. Najpierw wykonujemy wymianę po jednej stronie, druga będzie nam służyć za wzór podczas montażu. Po zdjęciu bębna odczepiamy górną sprężynę ściągającą. W warsztatach stosowane są specjalne szczypce do demontażu szczęk. My posłużymy się zwyczajnymi szczypcami. Należy się nastawić na to, że nie będzie to łatwe zadanie.

Za pomocą śrubokręta wyjmujemy z otworu w szczęce zaczep sprężyny ściągającej. Następnie usuwamy ze szczęki dźwignię regulatora razem ze sprężyną odciągającą. Odsuwamy delikatnie szczęki na zewnątrz i wyjmujemy rozpieracz regulatora. Demontujemy prowadnik przedniej szczęki. W tym celu należy wcisnąć szczypcami talerzyk sprężyny i obrócić o 90 stopni. Podczas wykonywania tej czynności należy przytrzymywać z tyłu prowadnik.

Wyjmujemy talerzyk, sprężynę i prowadnik. Do ściśnięcia sprężyny można zastosować szczypce uniwersalne w przypadku braku specjalnego narzędzia. W taki sam sposób demontujemy prowadnik tylnej szczęki hamulca. Usuwamy dolną sprężynę ściągającą i wyjmujemy szczęki hamulca. Podczas wykonywania tej czynności odłączamy od dźwigni linkę hamulca ręcznego.

Zobacz też: Opel Astra F: wymontowanie pompy wspomagania

Przystępujemy do montażu. W zależności od tego jaki zestaw kupiliśmy, wymieniamy kompletne szczęki hamulca lub same okładziny. Zaczniemy od wymiany całych szczęk, na końcu poradnika przedstawimy wymianę samych okładzin.

Pierwszy krok to dokładne wyczyszczenie bębna hamulcowego i tarczy nośnej. Robimy to za pomocą pędzelka lub szmatki namoczonej w spirytusie. Pamiętajmy, żeby nie naciskać pedału hamulca kiedy szczęki są wymontowane. Doprowadzi to do wyskoczenia tłoczków z cylinderków. Jeśli są widoczne wycieki płynu hamulcowego przez cylinderek to należy go bezzwłocznie wymienić.

Czyścimy dokładnie gwint na rozpieracz szczęk i nakładamy cienką warstwę smaru. Następnie nakładamy smar grafitowe na tarczę nośną w miejscach gdzie styka się ze szczękami. Teraz kontrolujemy kółko i dźwignię regulatora. Jeśli obraca się z problemami to należy go rozebrać i dokładnie oczyścić. Nakładamy cienka warstwę smaru silikonowego na gwint w regulatorze.

Kolejny krok to cofnięcie kółka regulatora do wyczuwalnego oporu. Należy pamiętać, że rozpieracz szczęk do koła lewego ma inny kierunek gwintu niż do koła prawego i mają na sobie oznaczenie L – lewy, R – prawy. Nie należy zamieniać miejscami rozpieraczy. Dodatkowym zabezpieczeniem przed możliwością pomyłki jest zastosowanie specjalnych oznaczeń części. W kole lewym części oznaczone są kolorem czarnym, w kole prawym, srebrnym.

Zobacz też: Opel Astra F: odpowietrzanie układu hamulcowego

Teraz zaczepiamy koniec linki hamulca ręcznego do dźwigni przy szczęce, zwracając uwagę na prawidłowe ułożenie linki. Łączymy szczęki dolną sprężyną ściągającą i montujemy szczęki hamulca do tarczy nośnej. Do tej operacji należy wsunąć od tylu prowadniki. Na każdy z nich zakładamy sprężynę, którą ściskamy razem z talerzykiem. Przytrzymujemy prowadnik od tyłu i obracamy talerzyk o 90 stopni (zabezpieczony prowadnik).

Montujemy na górze regulator ustawienia szczęk, zwracając uwagę na położenie końca regulatora. Przy montażu nowych szczęk należy pamiętać o włożeniu sprężyny krążkowej dźwigni regulatora. Teraz montujemy na kołku rozprężnym dźwignię regulatora ze sprężyną. Zaczepiamy szczypcami o szczękę sprężynę odciągającą dźwigni regulatora. Wkładamy w kołek rozprężny koniec zaczepu górnej sprężyny ściągającej, natomiast drugi koniec zaczepu wciskamy w otwór w szczęce.

Teraz podłączamy do szczęki i do zaczepu górną sprężynę ściągającą i montujemy bęben hamulcowy. Po drugiej stronie postępujemy w taki sam sposób. Na końcu opuszczamy samochód i wciskamy około 20 razy pedał hamulca. Spowoduje to odpowiednie ustawienie się szczęk względem bębna hamulcowego.

Wymiana okładzin szczęk hamulca

Zobacz też: Opel Astra F: obsługa korektora siły hamowania

W Oplu Astra F o nadwoziu kombi od lutego 1996 mają przyklejane okładziny do szczęk hamulcowych. Od tego rocznika należy wymieniać tylko i wyłącznie kompletne szczęki. W pozostałych wersjach nadwozia, okładziny są nitowane i można wymieniać je osobno. Pierwszy krok to wymontowanie szczęk hamulcowych. Czynność tę wykonujemy zgodnie z opisem przedstawionym powyżej (wymiana szczęk hamulcowych).

Teraz rozwiercamy nity w szczekach i wybijamy nity za pomocą odpowiedniego trzpienia. Czyścimy dokładnie szczęki w miejscu styku z okładzinami. Nie należy używać kleju do zamocowania okładziny ze szczęką. Teraz przynitowujemy okładziny do szczęki. Możemy użyć do tego odpowiedniego trzpienia oraz punktaka do zagniecenia nitu.

Nity wkładamy z zewnątrz i zagniatamy na metalowej szczęce. Należy zwrócić uwagę na przyleganie główki nitu. Musi być płasko do okładziny. Okładzina musi idealnie przylegać do szczęki. Na końcu montujemy szczeki hamulca. Pozostaje nam założyć bęben i dokręcić koła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?

    Kilka dni temu na stacje w całej Polsce powrócił stary typ paliwa. Ostatni raz kierowcy mogli je zatankować w październiku 2023 r. Czy to oznacza dobrą informację dla osób, które nie chcą benzyny Pb 95 E10? Sprawdźmy.

    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    REKLAMA

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    REKLAMA

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

    Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

    REKLAMA