reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

Sprawne hamulce to podstawa w każdym aucie. W poradniku tym pokażemy jak wymienić tylne hamulce w Oplu Astra F.

W Oplu Astra F występują dwa rodzaje tylnych hamulców: tarczowe i bębnowe. Poradnik ten jest poświęcony pierwszemu wariantowi. Podobnie jak w przypadku przednich hamulców zalecamy wybór sprawdzonych materiałów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, że od sprawności hamulców zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Po wyborze odpowiednich części przystępujemy do wymiany.

Pierwszy krok to poluzowanie śrub mocujących koła. Następnie unosimy tył samochodu i podkładamy podstawki. Powoli opuszczamy podnośnik do momentu aż auto oprze się na podstawkach. Odkręcamy do końca śruby mocujące i zdejmujemy koła. Pamiętajmy, że wymianę prowadzimy zawsze po obu stronach osi. Niedopuszczalna jest wymiana tylko i wyłącznie po jednej stronie.

Wybijamy sworznie z korpusu zacisku. Robimy to od zewnętrznej strony za pomocą przebijaka lub odpowiednio cienkiego trzpienia o średnicy około 3mm. Należy robić to bardzo ostrożnie, aby nie wyskoczyła sprężyna dociskająca klocki hamulcowe. Wyjmujemy ją i demontujemy klocki hamulcowe razem z blaszkami pośrednimi. W przypadku blaszek zalecamy użyć szczypiec lub śrubokręta. Po wyjęciu klocków nie należy naciskać pedału hamulca, ponieważ można doprowadzić do wypadnięcia tłoka z zacisku.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych amortyzatorów i sprężyn

Przechodzimy do montażu. Na początku należy oczyścić dokładnie miejsce montażu za pomocą szczotki drucianej. Następnie nasączamy szmatkę spirytusem i dokładnie przecieramy. Pamiętajmy, żeby nie używać rozpuszczalników ani ostrych narzędzi. Teraz kontrolujemy osłony przeciwpyłowe, nie mogą być popękane. Jeżeli osłona jest uszkodzona to należy ją jak najszybciej wymienić. Zanieczyszczenia doprowadzą do powstania nieszczelności tłoka w zacisku.

Przechodzimy do wciśnięcia tłoczka. W specjalistycznych warsztatach stosowane jest specjalne narzędzie. My skorzystamy z drewnianego trzonka młotka. Podczas wykonywania tej czynności należy zwrócić uwagę, żeby nie przekrzywić i uszkodzić tłoka oraz, żeby nie uszkodzić osłony. Pamiętajmy, ze podczas wciskania tłoka podnosi się w zbiorniczku poziom płynu hamulcowego.

Zalecamy obserwować poziom płynu w zbiorniczku i ewentualny nadmiar odessać. Do zbierania płynu należy przygotować puste naczynie i strzykawkę. Pod żadnym pozorem nie należy odsysać płynu ustami. Jest on bardzo trujący i może poważnie zagrozić naszemu życiu lub zdrowiu. Po wymianie klocków, poziom płynu nie może być powyżej poziomu MAX. Pamiętajmy, żeby podczas wymiany klocków nie obracać tłoczków ponieważ doprowadzi to do zmiany ich położenia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Opel Astra F wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych
Opel Astra F wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama