Kategorie

Mercedes A klasa W168: wymontowanie szczęk hamulca bębnowego

Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 wymontowanie szczęk hamulca bębnowego.
Mercedes A klasa W168 wymontowanie szczęk hamulca bębnowego.
Wymiana szczęk hamulcowych nie jest trudna i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić szczęki hamulca bębnowego w Mercedesie klasy A W168.

Okładziny cierne hamulców bębnowych nie zużywają się tak samo szybko jak to ma miejsce w hamulcach tarczowych. Szczęki hamulców bębnowych wymieniamy parami. Nie należy podejmować się wymiany tylko i wyłącznie po jednej stronie. Zalecamy zakup szczęk dobrego producenta. Pamiętajmy, żeby dobrać odpowiednie szczęki dla naszego auta.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: demontaż linek hamulca ręcznego oraz regulacja

W poradniku tym pokażemy dwie metody wymiany szczęk hamulcowych. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, zalecamy wymontować najpierw jedną stronę. W razie problemów druga strona powinna nam służyć jako wzór.

Metoda pierwsza

Ustawiamy samochód na równej powierzchni i przystępujemy do pracy. Na początku luzujemy śruby kół i unosimy tył samochodu. Podkładamy kliny pod przednie koła i ustawiamy „kobyłki”. Opuszczamy samochód do momentu aż oprze się na podstawkach i odkręcamy do końca śruby kół i zdejmujemy koła. Spuszczamy dźwignię hamulca ręcznego i odkręcamy śrubę zabezpieczającą, po czym zdejmujemy bęben z piasty koła.

W tym momencie możemy mieć dwa problemy. Pierwszy to odkręcenie śruby centralnej. Najczęściej należy użyć bardzo dużej siły, żeby wykręcić tą śrubę. W przypadku bębna najczęściej pomaga delikatne opukiwanie młotkiem. Jeśli takie działanie nie przynosi efektu, to najprawdopodobniej rant na bębnie jest tak duży, że nie przechodzi przez szczęki.

W takim przypadku zaglądamy w tylną część bębna i lokalizujemy gumowy korek na tarczy nośnej hamulca. Wyjmujemy go i wkładamy w otwór śrubokręt. Dociskamy dźwignię hamulca na szczęce i zdejmujemy bęben hamulca. Odczepiamy górną sprężynę odwodzącą za pomocą śrubokręta oraz odłączamy dźwignię regulacyjną od szczęki hamulca i odczepiamy sprężynę odwodzącą tej dźwigni.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana filtra paliwa i powietrza

Rozciągamy delikatnie szczęki hamulca i wyjmujemy mechanizm regulacji hamulca razem z drążkiem dociskowym. Za pomocą śrubokręta przyciskamy zapinkę sprężystą szczęki hamulca i odczepiamy zapinkę z kołka. Podczas wykonywania tej czynności należy jednocześnie przytrzymywać od tyłu kołek mocujący. Teraz wyjmujemy zapinkę sprężystą i wyciągamy kołek mocujący z tarczy nośnej hamulca. Podczas wykonywania tej pracy warto skorzystać ze szczypiec.

W identyczny sposób demontujemy drugą spinkę sprężystą. Następnie odpinamy dolną sprężynę odwodzącą. Odczepiamy linkę hamulca ręcznego z dźwigni na tylnej szczęce hamulca i zdejmujemy szczękę. Teraz nakładamy od góry sprężystą klamrę na cylinder rozpieracza tak, żeby nie wypadły z niego tłoki. Uważamy, żeby nie uszkodzić gumowych osłon przeciwpyłowych. Od tej pory nie można naciskać na pedał hamulca.

Przed zamontowaniem nowych szczęk należy wykonać szereg czynności dodatkowych. Przede wszystkim sprawdzamy stan bębnów hamulcowych. Jeśli rant jest zbyt duży to należy kupić nowe bębny lub oddać obecne do przetoczenia. Za pomocą zamoczonej szmatki w spirytusie odpylamy powierzchnię roboczą bębna oraz tarczę nośną. Nie należy wdychać pyłu, ponieważ jest on bardzo szkodliwy.

Teraz ściągamy osłony przeciwpyłowe z cylindra rozpieracza i kontrolujemy ich stan. Uszkodzone osłony należy niezwłocznie wymienić.

Przechodzimy do montażu. Na początku smarujemy dokładnie wrzeciono regulacyjne oraz oś dźwigni regulacyjnej. Następnie całkowicie wykręcamy wrzeciono regulacyjne z drążka zaciskowego. Sprawdzamy czy gwint nie jest zanieczyszczony lub uszkodzony. Zaczepiamy linkę hamulca ręcznego w tylnej szczęce hamulca i sprawdzamy czy linka jest prawidłowo osadzona.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana szczęk hamulca ręcznego

Zakładamy dźwignię regulacyjną na oś w przedniej szczęce hamulca, a następnie zaczepiamy sprężynę odwodzącą za dźwignię regulacyjną i szczękę hamulca. Następnie zaczepiamy dolną sprężynę odwodzącą między obiema szczękami hamulca. Jeden z zaczepów sprężyny mocuje się od tyłu szczęki, w to samo miejsce co boczna sprężyna odwodząca.

Teraz montujemy szczeki hamulca na tarczy nośnej hamulca. Wsuwamy od tyłu (w otwory w szczękach hamulca) kołki mocujące poprzez tarczę nośną hamulca. Za pomocą śrubokręta nasuwamy od dołu zapinki sprężyste i blokujemy kołki. Podczas wykonywania tej czynności należy jednocześnie przytrzymać kołki od tyłu. Usuwamy z cylindrów rozpieraczy sprężyste klamry, które zabezpieczały tłoki przed wypadnięciem.

Rozpieramy u góry szczęki hamulca i montujemy mechanizm regulacyjny między szczekami. Musi być on zamontowany w taki sposób, żeby drążek dociskowy opierał się o przednią szczękę. W razie problemów należy porównać położenie mechanizmu z mechanizmem w drugim hamulcu. Teraz zaczepiamy górną sprężynę odwodzącą zaczynając od tylnej szczeki hamulca. Drugi koniec sprężyny (z dłuższym drutem) zaczepiamy za pomocą szczypie do przedniej szczęki hamulca.

Przed zamontowaniem bębna sprawdzamy dokładnie osadzenie wszystkich elementów. Jeśli nie mamy żadnych zastrzeżeń to osadzamy bęben hamulca na czop piasty koła. Przykręcamy nową nakrętkę samoblokującą i przechodzimy do regulacji hamulca ręcznego.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Kiedy mamy uniesiony samochód to nakręcamy nastawnik na gwintowaną końcówkę linki hamulca tak, żeby nie było możliwe obrócenie koła. Teraz wykręcamy nastawnik z końcówki linki tak, żeby tylne koła miały możliwość poruszenia się. Następnie zaciągamy kilkakrotnie dźwignię hamulca ręcznego i dokręcamy nakrętkę blokującą. Kontrolujemy czy przy wyłączonym hamulcu ręcznym tylne koła obracają się bez oporu. Jeśli są problemy, to należy ponownie wykonać regulację.

Montujemy dolną osłonę oraz koła. Opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie sprawdzamy czy bębny nie są zbyt mocno nagrzane. Przez pierwsze 300 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania, szczęki muszą się ułożyć i dotrzeć.

Metoda druga

Druga metoda w zasadzie opiera się na metodzie pierwszej. Poniżej znajduje się zestawienie różnic jakie występują w przypadku zastosowania tej metody. Decydując się na tę metodę, należy zakupić zestaw naprawczy razem ze sprężynami odwodzącymi. Po zdjęciu bębna należy zdemontować piastę tylnego koła. Zdejmujemy pokrywę piasty podważając ją płaskim śrubokrętem i delikatnie podbijając młotkiem. Następnie zbijamy blokadę z nakrętki wieńcowej i odkręcamy ją. Należy przyłożyć duży moment, ponieważ nakrętka jest bardzo solidnie dokręcona. Teraz zdejmujemy piastę razem z podkładką dystansową.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Teraz zwalniamy naciąg linki hamulca ręcznego. Wykonujemy to zgodnie z opisem w poradniku dotyczącym wymiany linki hamulcowej. Demontujemy kołki mocujące i zapinki sprężyste szczęk hamulców. Następnie wyjmujemy w komplecie zestaw szczęk hamulca ze sprężynami i mechanizmem regulacyjnym. Na końcu odczepiamy linkę hamulca ręcznego od dźwigni włączającej hamulec ręczny.

Przystępujemy do montażu. Zanim zamontujemy nowe szczęki należy oczyścić dokładnie miejsca styku szczęk z powierzchnią roboczą bębna hamulcowego. Najlepiej zrobić to szmatką namoczoną w spirytusie. Po wyczyszczeniu sprawdzamy dokładnie w jakim stanie jest bęben hamulcowy. Jeśli widać wyżłobienia i czuć wyraźny rant to należy zakupić nowe bębny lub oddać obecne do przetoczenia.

Teraz sprawdzamy szczelność osłon przeciwpyłowych cylindra rozpieracza. Jeżeli znajdziemy jakiekolwiek ślady płynu hamulcowego to należy wymienić rozpieracz. Poza demontażem piasty, metoda druga różni się również tym, że należy użyć zestawu naprawczego. Po zmontowaniu nowych szczęk ze sprężynami i mechanizmem regulacyjnym należy przyłożyć całość do tarczy nośnej hamulca i zaczepić linkę hamulca ręcznego do dźwigni włączającej hamulec ręczny.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymontowanie zegarów

Kolejny krok to osadzenie na górze szczęki hamulca na tłokach rozpieracza. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, żeby nie uszkodzić osłon przeciwpyłowych cylindra rozpieracza. Po tym rozchylamy na dole szczęki hamulca i osadzamy je w gniazdach. Teraz dociskamy szczęki hamulca do tarczy nośnej hamulca i unieruchamiamy za pomocą ścisku stolarskiego.

Wsuwamy kołki mocujące przez tarczę nośną hamulca od tyłu, w otwory w szczękach hamulca i blokujemy kołki zapinkami sprężystymi. W tym momencie należy zamontować piastę koła. Zakładamy na czop wahacza piastę koła i wkręcamy nową nakrętkę wieńcową. Zaciskamy blokadę i wciskamy pokrywę piasty i delikatnie dobijamy. Jeżeli osłona nosi ślady uszkodzeń, należy wymienić ją na nową.

Kolejny krok to zamontowanie bębna hamulca. Osadzamy go na piaście i dokręcamy nakrętkę mocującą. Następnie musimy ułożyć szczęki hamulcowe. W tym celu należy zaciągnąć kilkakrotnie hamulec ręczny. W ten sposób szczęki hamulca ułożą się samoczynnie. Teraz musimy wyregulować hamulec ręczny.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Po uniesieniu samochodu nakręcamy nastawnik na gwintowaną końcówkę linki hamulca tak, żeby nie było możliwe obrócenie koła. Teraz wykręcamy nastawnik z końcówki linki tak, żeby tylne koła miały możliwość poruszenia się. Następnie zaciągamy kilkakrotnie dźwignię hamulca ręcznego i dokręcamy nakrętkę blokującą. Kontrolujemy czy przy wyłączonym hamulcu ręcznym tylne koła obracają się bez oporu. Jeśli są problemy to należy ponownie wykonać regulację.

Montujemy dolną osłonę oraz koła. Opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie sprawdzamy czy bębny nie są zbyt mocno nagrzane. Przez pierwsze 300 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania, szczęki muszą się ułożyć i dotrzeć.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.