Kategorie

Mercedes A klasa W168: wymontowanie szczęk hamulca bębnowego

Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 wymontowanie szczęk hamulca bębnowego.
Wymiana szczęk hamulcowych nie jest trudna i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić szczęki hamulca bębnowego w Mercedesie klasy A W168.

Okładziny cierne hamulców bębnowych nie zużywają się tak samo szybko jak to ma miejsce w hamulcach tarczowych. Szczęki hamulców bębnowych wymieniamy parami. Nie należy podejmować się wymiany tylko i wyłącznie po jednej stronie. Zalecamy zakup szczęk dobrego producenta. Pamiętajmy, żeby dobrać odpowiednie szczęki dla naszego auta.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: demontaż linek hamulca ręcznego oraz regulacja

W poradniku tym pokażemy dwie metody wymiany szczęk hamulcowych. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, zalecamy wymontować najpierw jedną stronę. W razie problemów druga strona powinna nam służyć jako wzór.

Metoda pierwsza

Reklama

Ustawiamy samochód na równej powierzchni i przystępujemy do pracy. Na początku luzujemy śruby kół i unosimy tył samochodu. Podkładamy kliny pod przednie koła i ustawiamy „kobyłki”. Opuszczamy samochód do momentu aż oprze się na podstawkach i odkręcamy do końca śruby kół i zdejmujemy koła. Spuszczamy dźwignię hamulca ręcznego i odkręcamy śrubę zabezpieczającą, po czym zdejmujemy bęben z piasty koła.

W tym momencie możemy mieć dwa problemy. Pierwszy to odkręcenie śruby centralnej. Najczęściej należy użyć bardzo dużej siły, żeby wykręcić tą śrubę. W przypadku bębna najczęściej pomaga delikatne opukiwanie młotkiem. Jeśli takie działanie nie przynosi efektu, to najprawdopodobniej rant na bębnie jest tak duży, że nie przechodzi przez szczęki.

W takim przypadku zaglądamy w tylną część bębna i lokalizujemy gumowy korek na tarczy nośnej hamulca. Wyjmujemy go i wkładamy w otwór śrubokręt. Dociskamy dźwignię hamulca na szczęce i zdejmujemy bęben hamulca. Odczepiamy górną sprężynę odwodzącą za pomocą śrubokręta oraz odłączamy dźwignię regulacyjną od szczęki hamulca i odczepiamy sprężynę odwodzącą tej dźwigni.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana filtra paliwa i powietrza

Reklama

Rozciągamy delikatnie szczęki hamulca i wyjmujemy mechanizm regulacji hamulca razem z drążkiem dociskowym. Za pomocą śrubokręta przyciskamy zapinkę sprężystą szczęki hamulca i odczepiamy zapinkę z kołka. Podczas wykonywania tej czynności należy jednocześnie przytrzymywać od tyłu kołek mocujący. Teraz wyjmujemy zapinkę sprężystą i wyciągamy kołek mocujący z tarczy nośnej hamulca. Podczas wykonywania tej pracy warto skorzystać ze szczypiec.

W identyczny sposób demontujemy drugą spinkę sprężystą. Następnie odpinamy dolną sprężynę odwodzącą. Odczepiamy linkę hamulca ręcznego z dźwigni na tylnej szczęce hamulca i zdejmujemy szczękę. Teraz nakładamy od góry sprężystą klamrę na cylinder rozpieracza tak, żeby nie wypadły z niego tłoki. Uważamy, żeby nie uszkodzić gumowych osłon przeciwpyłowych. Od tej pory nie można naciskać na pedał hamulca.

Przed zamontowaniem nowych szczęk należy wykonać szereg czynności dodatkowych. Przede wszystkim sprawdzamy stan bębnów hamulcowych. Jeśli rant jest zbyt duży to należy kupić nowe bębny lub oddać obecne do przetoczenia. Za pomocą zamoczonej szmatki w spirytusie odpylamy powierzchnię roboczą bębna oraz tarczę nośną. Nie należy wdychać pyłu, ponieważ jest on bardzo szkodliwy.

Teraz ściągamy osłony przeciwpyłowe z cylindra rozpieracza i kontrolujemy ich stan. Uszkodzone osłony należy niezwłocznie wymienić.

Przechodzimy do montażu. Na początku smarujemy dokładnie wrzeciono regulacyjne oraz oś dźwigni regulacyjnej. Następnie całkowicie wykręcamy wrzeciono regulacyjne z drążka zaciskowego. Sprawdzamy czy gwint nie jest zanieczyszczony lub uszkodzony. Zaczepiamy linkę hamulca ręcznego w tylnej szczęce hamulca i sprawdzamy czy linka jest prawidłowo osadzona.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana szczęk hamulca ręcznego

Zakładamy dźwignię regulacyjną na oś w przedniej szczęce hamulca, a następnie zaczepiamy sprężynę odwodzącą za dźwignię regulacyjną i szczękę hamulca. Następnie zaczepiamy dolną sprężynę odwodzącą między obiema szczękami hamulca. Jeden z zaczepów sprężyny mocuje się od tyłu szczęki, w to samo miejsce co boczna sprężyna odwodząca.

Teraz montujemy szczeki hamulca na tarczy nośnej hamulca. Wsuwamy od tyłu (w otwory w szczękach hamulca) kołki mocujące poprzez tarczę nośną hamulca. Za pomocą śrubokręta nasuwamy od dołu zapinki sprężyste i blokujemy kołki. Podczas wykonywania tej czynności należy jednocześnie przytrzymać kołki od tyłu. Usuwamy z cylindrów rozpieraczy sprężyste klamry, które zabezpieczały tłoki przed wypadnięciem.

Rozpieramy u góry szczęki hamulca i montujemy mechanizm regulacyjny między szczekami. Musi być on zamontowany w taki sposób, żeby drążek dociskowy opierał się o przednią szczękę. W razie problemów należy porównać położenie mechanizmu z mechanizmem w drugim hamulcu. Teraz zaczepiamy górną sprężynę odwodzącą zaczynając od tylnej szczeki hamulca. Drugi koniec sprężyny (z dłuższym drutem) zaczepiamy za pomocą szczypie do przedniej szczęki hamulca.

Przed zamontowaniem bębna sprawdzamy dokładnie osadzenie wszystkich elementów. Jeśli nie mamy żadnych zastrzeżeń to osadzamy bęben hamulca na czop piasty koła. Przykręcamy nową nakrętkę samoblokującą i przechodzimy do regulacji hamulca ręcznego.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Kiedy mamy uniesiony samochód to nakręcamy nastawnik na gwintowaną końcówkę linki hamulca tak, żeby nie było możliwe obrócenie koła. Teraz wykręcamy nastawnik z końcówki linki tak, żeby tylne koła miały możliwość poruszenia się. Następnie zaciągamy kilkakrotnie dźwignię hamulca ręcznego i dokręcamy nakrętkę blokującą. Kontrolujemy czy przy wyłączonym hamulcu ręcznym tylne koła obracają się bez oporu. Jeśli są problemy, to należy ponownie wykonać regulację.

Montujemy dolną osłonę oraz koła. Opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie sprawdzamy czy bębny nie są zbyt mocno nagrzane. Przez pierwsze 300 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania, szczęki muszą się ułożyć i dotrzeć.

Metoda druga

Druga metoda w zasadzie opiera się na metodzie pierwszej. Poniżej znajduje się zestawienie różnic jakie występują w przypadku zastosowania tej metody. Decydując się na tę metodę, należy zakupić zestaw naprawczy razem ze sprężynami odwodzącymi. Po zdjęciu bębna należy zdemontować piastę tylnego koła. Zdejmujemy pokrywę piasty podważając ją płaskim śrubokrętem i delikatnie podbijając młotkiem. Następnie zbijamy blokadę z nakrętki wieńcowej i odkręcamy ją. Należy przyłożyć duży moment, ponieważ nakrętka jest bardzo solidnie dokręcona. Teraz zdejmujemy piastę razem z podkładką dystansową.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Teraz zwalniamy naciąg linki hamulca ręcznego. Wykonujemy to zgodnie z opisem w poradniku dotyczącym wymiany linki hamulcowej. Demontujemy kołki mocujące i zapinki sprężyste szczęk hamulców. Następnie wyjmujemy w komplecie zestaw szczęk hamulca ze sprężynami i mechanizmem regulacyjnym. Na końcu odczepiamy linkę hamulca ręcznego od dźwigni włączającej hamulec ręczny.

Przystępujemy do montażu. Zanim zamontujemy nowe szczęki należy oczyścić dokładnie miejsca styku szczęk z powierzchnią roboczą bębna hamulcowego. Najlepiej zrobić to szmatką namoczoną w spirytusie. Po wyczyszczeniu sprawdzamy dokładnie w jakim stanie jest bęben hamulcowy. Jeśli widać wyżłobienia i czuć wyraźny rant to należy zakupić nowe bębny lub oddać obecne do przetoczenia.

Teraz sprawdzamy szczelność osłon przeciwpyłowych cylindra rozpieracza. Jeżeli znajdziemy jakiekolwiek ślady płynu hamulcowego to należy wymienić rozpieracz. Poza demontażem piasty, metoda druga różni się również tym, że należy użyć zestawu naprawczego. Po zmontowaniu nowych szczęk ze sprężynami i mechanizmem regulacyjnym należy przyłożyć całość do tarczy nośnej hamulca i zaczepić linkę hamulca ręcznego do dźwigni włączającej hamulec ręczny.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymontowanie zegarów

Kolejny krok to osadzenie na górze szczęki hamulca na tłokach rozpieracza. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, żeby nie uszkodzić osłon przeciwpyłowych cylindra rozpieracza. Po tym rozchylamy na dole szczęki hamulca i osadzamy je w gniazdach. Teraz dociskamy szczęki hamulca do tarczy nośnej hamulca i unieruchamiamy za pomocą ścisku stolarskiego.

Wsuwamy kołki mocujące przez tarczę nośną hamulca od tyłu, w otwory w szczękach hamulca i blokujemy kołki zapinkami sprężystymi. W tym momencie należy zamontować piastę koła. Zakładamy na czop wahacza piastę koła i wkręcamy nową nakrętkę wieńcową. Zaciskamy blokadę i wciskamy pokrywę piasty i delikatnie dobijamy. Jeżeli osłona nosi ślady uszkodzeń, należy wymienić ją na nową.

Kolejny krok to zamontowanie bębna hamulca. Osadzamy go na piaście i dokręcamy nakrętkę mocującą. Następnie musimy ułożyć szczęki hamulcowe. W tym celu należy zaciągnąć kilkakrotnie hamulec ręczny. W ten sposób szczęki hamulca ułożą się samoczynnie. Teraz musimy wyregulować hamulec ręczny.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Po uniesieniu samochodu nakręcamy nastawnik na gwintowaną końcówkę linki hamulca tak, żeby nie było możliwe obrócenie koła. Teraz wykręcamy nastawnik z końcówki linki tak, żeby tylne koła miały możliwość poruszenia się. Następnie zaciągamy kilkakrotnie dźwignię hamulca ręcznego i dokręcamy nakrętkę blokującą. Kontrolujemy czy przy wyłączonym hamulcu ręcznym tylne koła obracają się bez oporu. Jeśli są problemy to należy ponownie wykonać regulację.

Montujemy dolną osłonę oraz koła. Opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie sprawdzamy czy bębny nie są zbyt mocno nagrzane. Przez pierwsze 300 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania, szczęki muszą się ułożyć i dotrzeć.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej? To pytanie, które dość często przewija się po nowelizacji przepisów. Jaka jest odpowiedź?

  Zakaz używania telefonu na pasach

  Zakaz używania telefonu na pasach zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Co oznacza dla pieszych? Chociażby mandat za komórkę.

  Dodatki do OC. Które warto wybrać?

  Dodatki do OC to nie zawsze sposób na powiększenie kwoty składki. Czasami to metoda na wybór ciekawej polisy, która może realnie pomóc kierowcy.

  Telefon na pasach. Odszkodowanie będzie mniejsze?

  Telefon na pasach a odszkodowanie. Czyli dziś opowiemy o tym, co nowe przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku mogą oznaczać dla pieszych.

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen trafi do sprzedaży w roku 2021. Kompaktowy furgon dostawczy będzie zasilany ogniwem paliwowym.

  Test: Audi Q5 Sportback. SUV na sportowo? Pierwsza jazda.

  Audi Q5 Sportback oficjalnie pojawiło się w Polsce. Jakie są nasze pierwsze wrażenie z jazdy? To prawie zwykłe Q5. A prawie robi wielką różnicę!

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem to coraz częściej stosowana forma rozliczenia szkody. Co warto wiedzieć o niej i co tak właściwie oznacza?