| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Mercedes A klasa W168: wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Mercedes A klasa W168: wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Wymiana klocków i tarcz hamulcowych to jedna z ważniejszych wymian, którą można przeprowadzić we własnym zakresie. Poniżej znajduje się opis wymiany tarcz i klocków w Mercedesie klasy A W168.

Nową tarczę czyścimy za pomocą rozpuszczalnika. Osadzamy ją na piaście koła i dokręcamy śrubę mocującą. Następnie mocujemy zacisk hamulcowy razem z klockami. Dokręcamy go, zakładamy koła i wkręcamy śruby mocujące. W taki sam sposób postępujemy po drugiej stronie auta. Przez pierwsze 300 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania. Skuteczność hamulców może być bardzo słaba z racji docierania się całego zestawu.

Zobacz też: Wymiana przewodów hamulcowych - na co zwrócić uwagę?

Przechodzimy do tylnej tarczy. Zaczynamy od demontażu zacisku hamulcowego. Odkręcamy śruby mocujące i demontujemy wspornik zacisku hamulca z wahacza. Pamiętajmy, że do odkręcenia śrub jest potrzebny bardzo duży moment. Przed wykręceniem ich należy się upewnić, że samochód jest stabilnie ustawiony.

Teraz całkowicie spuszczamy hamulec ręczny i obracamy wieniec zębaty regulacji hamulca ręcznego. W tym celu wsuwamy śrubokręt w gwintowany otwór śruby koła. Po prawej stronie obracamy wieniec regulacji od tyłu do przodu. Po lewej stronie obracamy wieniec od przodu do tyłu. W tym momencie odkręcamy śrubę mocującą tarczę hamulca i zdejmujemy ją z piasty.

Czyścimy dokładnie miejsce montażu tarczy. Powierzchnia powinna być idealnie równa i pozbawiona jakichkolwiek śladów rdzy. Wszelkie nierówności przełożą się na wadliwą prace tarczy. Nową tarczę czyścimy za pomocą rozpuszczalnika. Osadzamy ją na piaście koła i dokręcamy śrubę mocującą. Przykręcamy zacisk hamulcowy razem z klockami. Pamiętajmy o solidnym dokręceniu mocowań.

Zobacz też: Jak walczyć z rdzą na tarczach hamulcowych?

Teraz należy wyregulować hamulec ręczny. Wsuwamy śrubokręt w gwintowany otwór i w przypadku koła prawego obracamy wieniec regulacji od przodu do tyłu. W przypadku koła lewego obracamy wieniec regulacji od tyłu do przodu. Wieniec musi być obrócony na tyle, żeby szczęki hamulca przylgnęły do bębna hamulca ręcznego tak, żeby nie można było obrócić koła.

Następnie obracamy pokrętło tak, żeby można było swobodnie obracać kołami. Oba wieńce cofamy o taką samą ilość wieńców. Zakładamy koła i opuszczamy samochód. Na koniec udajemy się na jazdę próbną.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »