reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Opel Vectra A: wymiana szczęk hamulca ręcznego

Opel Vectra A: wymiana szczęk hamulca ręcznego

Szczęki hamulca ręcznego nie ulegają tak szybko zużyciu jak klocki hamulcowe jednak również wymagają wymiany. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić szczęki hamulca ręcznego w Oplu Vectra A.

Opis wykonania tej czynności dotyczy tylko i wyłącznie samochodów wyposażonych w hamulce tarczowe. Pierwszy krok to demontaż tarczy hamulcowej. Luzujemy śruby koła i unosimy tył samochodu. Teraz demontujemy klocki hamulcowe w sposób opisany powyżej i odkręcamy zacisk hamulcowy. Najlepiej podwiesić go do nadwozia za pomocą drutu tak, żeby zacisk nie wisiał na przewodach. Nie należy odkręcać przewodu od zacisku, ponieważ będzie konieczne odpowietrzenie całego układu. Odkręcamy śrubę mocującą tarczę i zdejmujemy ją.

Zobacz też: Opel Vectra A: regulacja hamulca ręcznego

Następnie odłączamy od dźwigni przy hamulcu sprężynę odciągającą oraz linkę hamulca ręcznego. Teraz odpinamy linkę od zaczepu środkowego. Teraz za pomocą szczypiec odczepiamy górną i dolną sprężynę ściągającą szczęki. Kolejny krok to demontaż prowadników i sprężyn. W tym celu należy wcisnąć szczypcami talerzyk sprężyny i obrócić o 90 stopni. W tym samym momencie należy przytrzymywać z tyłu prowadnik.

Wyjmujemy talerzyk, prowadnik oraz sprężynę. Następnie demontujemy szczęki hamulca, regulator ustawienia szczęk i dźwignię hamulca ręcznego. Czyścimy dokładnie wszystkie elementy za pomocą szmatki namoczonej w spirytusie i kontrolujemy ich stan.

Przechodzimy do montażu. Na początku należy przesmarować wszystkie elementy współpracujące. Cofamy całkowicie regulator ustawienia szczęk i mocujemy jedną szczękę. W czasie wykonywania tej czynności należy przytrzymywać prowadnik z drugiej strony. Montujemy drugą szczękę prowadnikiem i mocujemy górną sprężynę ściągającą. Instalujemy między szczęki regulator i montujemy dolną sprężynę ściągającą.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana łożyska koła tylnego

Mocujemy linkę hamulca do dźwigni hamulca ręcznego (przy kole) oraz sprężynę odciągającą. Teraz pociągamy za linkę i kontrolujemy czy porusza się z łatwością. Jeśli wyczuwamy opór to należy wymienić ją na nową. Cofamy regulator do momentu aż rozstaw szczęk będzie pasował do tarczy.

Na koniec montujemy tarczę hamulcową i dokonujemy regulacji hamulca ręcznego. Odpowiedni opis (regulacji) znajduje się w osobnym poradniku. Przed zamontowaniem tarczy zalecamy ją odtłuścić rozpuszczalnikiem typu nitro. Warto również wyczyścić za pomocą szczotki drucianej, miejsce przylegania tarczy do piasty.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana rozrusznika

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama